logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běh za Štědrou inspirací

Běh za Štědrou inspirací

Štědrodenní výběh mám už od nepaměti spojený s tajemnem a taky s panem Karafiátem a jeho broučky. K Štědrodenním běhům jsem vybíhal už někdy v sedmnácti, většinou to bylo ve velmi časném ránu, kdy svět kolem se ještě halil do snů, všude bylo ticho, jen tu a tam se objevilo světýlko v okně brzkého vstávače či velmi, velmi pozdního spáče.

V jinošských letech jsem vybíhal na cesty vedoucí Pražským lesem a pak Černým lesem, do Klánovic a do Úval, Nových Jirnů a odtud pak zpět do Horních Počernic. Než ostatní vstali, měl jsem v nohách 20 – 25 kilometrů a bylo mi neskutečně lehko, neboť jsem byl přímo prosycen tím vším, čím dýchala příroda.

Je to zvláštní, ale byť jsem běhal po stejných cestách o tom Štědrém dnu, ta atmosféra venku byla vždy jiná než v ostatních dnech roku. Jako by i Země i Universum slavilo Štědrý den, jako by to nebyl jen svátek člověka, ale svátek celého Universa.

Štědrý den jsem měl vždy rád, na rozdíl od dnů, které mu předcházejí. Nikdy jsem moc nechápal, proč se všichni tak snaží o to, aby právě Štědrý den byl něčím výjimečným, hlavně výjimečný tím, že v tento den si všichni věnují pozornost, usmívají se na sebe, přejí si vše nejlepší, obdarovávají se… Nějak mi vždy přišlo, že takto by to mělo být každý den v roce, ne jen o tom jediném dnu, o Štědrém dnu. A na dnech předtím mi přišlo, že jsou snad všichni k sobě ještě méně laskaví než v běžném roce, jako by si tu laskavost šetřili právě a jen na Štědrý den.

Když už jsem byl starší a bydlel v Praze na Letné či pak v Tróji, tak jsem moc miloval Štědrodenní výběhy i proto, že jsem si při nich připadal jako někde v Betlémě. Pode mnou zářila osvětlená Praha, při běhu podél Vltavy se její světla odrážela ve vodě, dost často pak přede mnou vzlétl kormorán či volavka a někdy se dal do klusu vyplašený kanec. Pravda, to už tak poetické nebylo a já zvažoval, zda se vydat v jeho stopách, nebo si to raději namířit co nejdál od něj. Každopádně v tom bylo velké kouzlo a mně přišlo, že jsem pravěký lovec či hospodář, který v den, kdy žije vše ve-smíru, obíhá své věrné, by jim dal najevo, že je má rád, že je rád v jejich společnosti.

V posledních letech jsem vybíhal na svůj Štědrodenní výběh později, ale i to mělo své kouzlo, neboť jsem si vždy nadělil maraton, tedy spíše Poutní maraton a domů se vždy vracel naplněný kouzlem krajiny v okolí Chebu či krajiny pohraničí, v níž již pravidelně běháme v červnu právě Poutní maraton. Běžet to však na začátku léta se skupinou natěšených a nadšených lidiček či sám, v padajícím sněhu, když vás profukuje vítr, ruce a nohy zebou a vy nemáte s sebou ani eura, ani koruny, jen pár datlí v kapse, je zážitek nad zážitky, při němž se dostáváte do oblastí lidské duše, které nenahlédnete bez toho, abyste byli skutečně sami v krajině čisté, krásné a bez známek života.

Dnes se vydám o Štědrém dnu na pouť se svými dvěma přáteli, které mám moc rád, sejdeme se na půl cesty v Berouně a poběžíme… kam to vlastně poběžíme? Myslím, že nám to bude docela jedno, protože půjde hlavně o to, že už jsme spolu dlouho, předlouho neběželi a velmi všichni tři toužíme běžet stejnou cestou a společně mlčet a vnímat…

Jaké to bylo, tak o tom zase zítra. Přeji vám krásný, klidný, pohodový, štědrý a láskyplný Štědrý den.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (14 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Jaro, léto, podzim, zima v životě člověka a životě běžce : Vždycky si sem chodím i pro povzbuzení, potěchu duše. Ale dnešní Motto dne je jak rána klackem do…»
  • Je třeba řešit při nákupu běžeckých bot pronaci, supinaci, neutrální nášlap? : Dobrý den, běhám 4x týdně cca 15km po silnici. Nedávno mi začalo bolet na vnitřní straně holeně asi…»
  • Cháron tě zve k sobě – chceš-li mu utéct, zpomal – buď trpělivý, vše má svůj čas, i ty budeš vítěz : Dobrý deň A niektorým pomôže k pomalému tempu,až sa naučia kontrolovať svoje ego. »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Dobrý den, prosím o radu potřebuji natrénovat do května 2019 běh 3 km do 12 minut, zatím uběhnu…»
  • Chcete si užít maraton sami – určení správného tempa : Zdar. o mesiac idem prvý maratón v Bratislave. Dal som si testovací polmaratón. rýchlosť 6min/km.…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků