logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běh za Štědrou inspirací

Běh za Štědrou inspirací

Štědrodenní výběh mám už od nepaměti spojený s tajemnem a taky s panem Karafiátem a jeho broučky. K Štědrodenním běhům jsem vybíhal už někdy v sedmnácti, většinou to bylo ve velmi časném ránu, kdy svět kolem se ještě halil do snů, všude bylo ticho, jen tu a tam se objevilo světýlko v okně brzkého vstávače či velmi, velmi pozdního spáče.

V jinošských letech jsem vybíhal na cesty vedoucí Pražským lesem a pak Černým lesem, do Klánovic a do Úval, Nových Jirnů a odtud pak zpět do Horních Počernic. Než ostatní vstali, měl jsem v nohách 20 – 25 kilometrů a bylo mi neskutečně lehko, neboť jsem byl přímo prosycen tím vším, čím dýchala příroda.

Je to zvláštní, ale byť jsem běhal po stejných cestách o tom Štědrém dnu, ta atmosféra venku byla vždy jiná než v ostatních dnech roku. Jako by i Země i Universum slavilo Štědrý den, jako by to nebyl jen svátek člověka, ale svátek celého Universa.

Štědrý den jsem měl vždy rád, na rozdíl od dnů, které mu předcházejí. Nikdy jsem moc nechápal, proč se všichni tak snaží o to, aby právě Štědrý den byl něčím výjimečným, hlavně výjimečný tím, že v tento den si všichni věnují pozornost, usmívají se na sebe, přejí si vše nejlepší, obdarovávají se… Nějak mi vždy přišlo, že takto by to mělo být každý den v roce, ne jen o tom jediném dnu, o Štědrém dnu. A na dnech předtím mi přišlo, že jsou snad všichni k sobě ještě méně laskaví než v běžném roce, jako by si tu laskavost šetřili právě a jen na Štědrý den.

Když už jsem byl starší a bydlel v Praze na Letné či pak v Tróji, tak jsem moc miloval Štědrodenní výběhy i proto, že jsem si při nich připadal jako někde v Betlémě. Pode mnou zářila osvětlená Praha, při běhu podél Vltavy se její světla odrážela ve vodě, dost často pak přede mnou vzlétl kormorán či volavka a někdy se dal do klusu vyplašený kanec. Pravda, to už tak poetické nebylo a já zvažoval, zda se vydat v jeho stopách, nebo si to raději namířit co nejdál od něj. Každopádně v tom bylo velké kouzlo a mně přišlo, že jsem pravěký lovec či hospodář, který v den, kdy žije vše ve-smíru, obíhá své věrné, by jim dal najevo, že je má rád, že je rád v jejich společnosti.

V posledních letech jsem vybíhal na svůj Štědrodenní výběh později, ale i to mělo své kouzlo, neboť jsem si vždy nadělil maraton, tedy spíše Poutní maraton a domů se vždy vracel naplněný kouzlem krajiny v okolí Chebu či krajiny pohraničí, v níž již pravidelně běháme v červnu právě Poutní maraton. Běžet to však na začátku léta se skupinou natěšených a nadšených lidiček či sám, v padajícím sněhu, když vás profukuje vítr, ruce a nohy zebou a vy nemáte s sebou ani eura, ani koruny, jen pár datlí v kapse, je zážitek nad zážitky, při němž se dostáváte do oblastí lidské duše, které nenahlédnete bez toho, abyste byli skutečně sami v krajině čisté, krásné a bez známek života.

Dnes se vydám o Štědrém dnu na pouť se svými dvěma přáteli, které mám moc rád, sejdeme se na půl cesty v Berouně a poběžíme… kam to vlastně poběžíme? Myslím, že nám to bude docela jedno, protože půjde hlavně o to, že už jsme spolu dlouho, předlouho neběželi a velmi všichni tři toužíme běžet stejnou cestou a společně mlčet a vnímat…

Jaké to bylo, tak o tom zase zítra. Přeji vám krásný, klidný, pohodový, štědrý a láskyplný Štědrý den.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (14 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká obuv vhodná pro začínající běžce a běžkyně : Ahoj, u bot se často uvádí "drop " , že to je rozdíl podrážky pata špička vím, ale jaký…»
  • Jak je to tedy s tím hladem, aneb Intermittent Fasting. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : Dobry vecer, dnes jedu druhy den 16/8, ale mam problem snist 3x velke porce. Nehladovim. Dnes jsem…»
  • Přetrénovanost je jako zranění. Léčba vyžaduje trpělivost : Dobrý den, asi se budu ptát blbě, ale co znamená "nohy jako z tvarohu"? Slyším to poprvé…»
  • Dýchání při běhu. Proč je lepší a účinnější dýchání (nadechování) nosem : S dýchaním nosom mám pozitívne skúsenosti.Dokonca intervalový tréning v zime sa lepšie znáša. »
  • Škorpilova škola běhu – radí, jak se dostat z lehu : Skvělá kniha – rozběhala mne. Než jsem si jí přečetl, vůbec jsem netušil, že začnu běhat... »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků