logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Holka, vždyť já ti to říkal, běhání není jen sport, ale životní styl

Holka, vždyť já ti to říkal, běhání není jen sport, ale životní styl

„Holka, vždyť já ti to říkal, běhání není jen sport, ale životní styl…" tak těmito slovy uzavřel naše poslední povídání kamarád Honza, ultramaratonec. No a měl pravdu…

…ale pěkně od začátku! Narodila jsem se před 33 lety ve znamení Berana. Nijak významně neuznávám měsíční znamení, ale je fakt, že to beraní na mě opravdu sedí. Jsem společenský tvor, kreativní, tolerantní, velký idealista, ale i bojovník. A to, že hlavou zeď neprorazíš, jsem si už několikrát ověřila na vlastní kůži, ovšem i tak to občas zkouším dál;-) K tomu jsem dostatečně cílevědomá a líná, abych si na gauči v teplíčku něco vysnila, co pak díky tvrdé hlavě a většinou na poslední chvíli (ale s maximálním nasazením) dotáhnu do konce. No a tak to mám napříč celým svým životem, v rodině, mezi přáteli, ve škole, v práci, v zálibách i sportu.

Odmala jsem byla univerzální voják, co se schopností a dovedností týká. Chodila jsem do lidušky hrát na flétničku a snila o kariéře v FOK (Symfonický orchestr hl. m. Prahy), k tomu mě moc bavilo malování, cvičení v Sokole, ale i schůzky a víkendové výpravy našeho oddílu Lišáků. Všude se mi většinou dařilo, proto ráda vzpomínám. Výběr střední školy byl tedy jasný, zvítězila pajda, učení bylo vyvážené hudbou, hraním divadla, malováním a sportem. A teď už více o sportu…Na pajdě jsem se naučila milovat volejbal a softball a nenávidět atletiku, běh měl na mém žebříčku oblíbenosti pozici číslo dvě, hned za skokem do výšky. Nechápala jsem, proč je najednou pro mě běh tak složitý a bolavý, když přeci běhat umím, běhací hry na táboře byly mé oblíbené a vůbec honičky všeho druhu, ale jakmile jsem zaklekla do bloků a snažila se vysprintovat alespoň trojku (čtyřka byla nejhorší školní známka), nohy mi ztěžkly a daleko nedonesly. O běhu na 1500 metrů se tu nebudu rozepisovat, prostě fiasko, píchání v boku, lapání po dechu, rudý obličej a nenávistný pohled na spolužačky laně, vesele klusající přede mnou a nejen, že hezky vypadaly, ale dokonce si mezi sebou i povídaly! Nešlo to jinak, prostě běh jsem nenáviděla!!!

We Run Peague 2011

Během vysokoškolských studií i později jsem si oblíbila aerobik, hlavně stepy a taneční formy. Na hodinách se scházeli fajn lidé, muzika i cvičení mě nabíjely energií. Pak ale moje oblíbená cvičitelka otěhotněla a já už si prostě na jinou nezvykla… nastalo tedy období spinningu, byla to v podstatě láska na první pohled, vzpomínám na dny, kdy venku krásně svítilo jarní sluníčko a já místo projížďky po lesích v okolí mého domova mířila do fitka:-).

Ptáte se, a kdy už teda napíše něco o tom běhu nebo ho pořád ještě nenávidí? Tak tedy, v červenci 2010 jsem podstoupila plánovanou operaci pravého kolene, předcházely jí opakované úrazy a bylo třeba nápravy. Opravili mě a poslali domů o francouzských holích. Tři měsíce jsem se hojila, rehabilitovala a… strašně moc záviděla ostatním lidem, že normálně chodí, klečí nebo dokonce běhají. A tady se, na gauči v teplíčku, zrodila myšlenka o Markétě běžkyni!!! Ani nevím proč, snad jen z toho aktuálního pocitu neštěstí nad svou imobilitou…Velice rychle jsem si oblíbila webovky Běžecké školy a v rámci svého snu o opravdové běžkyni jsem si slíbila, že tam taky jednou napíšu článek. Ještě chvíli trvalo, než jsem vyběhla poprvé – a upřímně, ani si na to nepamatuju, co si ale přesně do detailu vybavím, je jeden letní podvečer, když jsem se vracela domů s 8 kilometry souvislého běhu v nohách, bylo to poprvé tak daleko a byla to paráda!

We Run Peague 2012

Od té doby jsem začala běhat pravidelně, dokončila několik závodů (většinou desítek a pražský půlmaraton), popsala spoustu stránek ve svém běžeckém deníčku. Pomalu ale jistě se mi běh dostal pod kůži, díky němu můžu být chvíli sama se sebou, srovnat si myšlenky nebo jen vypnout, většinou v přírodě na místech, která mám ráda. Moc mě baví si o běhu i jen tak povídat a nejvíc se samotnými běžci, ale i plánovat trasy, číst speciální časopisy a knihy. Jsem jak lev v kleci, když nemůžu vyběhnout a taky mě často svrbí nohy, to asi jak se nemůžu dočkat, až budu někde venku na trati.

Můj cíl = Markéta běžkyně je dávno splněn. Teď jsem jen zvědavá, jakou další výzvu přede mě položí ta moje beraní nátura… ale jedno vím jistě, maratonky nikdy nepověsím na hřebík jako boty na spin nebo aerobik (tímto se jim omlouvám, ale všechno má svůj čas), běhání totiž není jen sport, ale životní styl. A pod to se klidně podepíšu!

Markéta Jansová foto
  • přečteno: 5794/5643×, 3 komentáře
Holka, vždyť já ti to říkal, běhání není jen sport, ale životní styl Holka, vždyť já ti to říkal, běhání není jen sport, ale životní styl

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (10 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Jana Vožechová | 1. 2. 2013 10.52 hod. | 194.228.130.xx
Čtivé a hlavně motivující pustit se do toho... A jako bonus s profíkem :-) Těším se na "tréninky" s Tebou...

Markéta Jansová | 28. 12. 2012 11.44 hod. | 194.228.130.xx
Díky Miri :-) i já se těším!

Miriam Plachá | 27. 12. 2012 13.14 hod. | 37.188.233.xx
Beran, zdraví Berana :-), tolik vím o čem mluvíš :-).... a těším se na setkání.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

PIM Women´s Challenge 2013

všechny články PIM Women´s Challenge 2013

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví38
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice106
Více času na sebe14
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou35

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků