logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

TO SE MŮŽE STÁT, TY VOLE TO SE MŮŽE STÁT!

TO SE MŮŽE STÁT, TY VOLE TO SE MŮŽE STÁT!

Na téma syndromu vyhoření zvaného burnout bylo napsáno mnoho knih a proneseno mnoho přednášek. A také bylo s jistým nadhledem řečeno – a musím říct, že mě ten výrok pobavil – Jaké vyhoření, vy pitomci? Dělat se vám nechce!

Tak jak to vlastně je?

30.11.2012 byl pátek. Jednání v Ostravě proběhlo podle plánu, další den se měl konat tradiční vánoční večírek, na který jsem se docela těšil. Jenomže ve vlaku se mi začala točit hlava a za dvě hodiny už jsem téměř nedokázal vystoupit z kupé. Auta na silnici mě objížděla obloukem, protože mi chodník nestačil. Domů jsem se dopotácel s největším sebezapřením. Motal jsem se po bytě jak notorický alkoholik po návratu z  hospody. Když jsem začal zvracet, manželka mi zavolala sanitku a za chvíli jsem skončil v nemocnici na kapačkách.

Co se to kurňa děje? Proč se to sakra stalo zrovna mně? Vždyť mám za sebou několik maratonů, denně běhám, cvičím, posiluju, hlídám si jídelníček, snažím se myslet pozitivně a každého nabádám, aby o sebe pečoval. Ze svého zdravotního pojištění nečerpám, svoji praktickou lékařku navštěvuju, pouze když potřebuju potvrzení o bezvadném zdravotním stavu. A jsem na to patřičně pyšný.

Že by opravdu ten burnout? Asi jo, fyzicky se cítím vyhořelý jak hromádka popela a na toaletu mě chce doprovázet sestra. Panebože! Měření tlaku, odběr krve, neurologické vyšetření. Výsledek? Nic vám není, pane, můžete jít domů.

Výše popsaný fyzický kolaps mi dal nadhled, ke kterému bych nikdy nedospěl, kdybych byl furt fit. Neschopenku jsem sice nepotřeboval ani tentokrát, ale vrávoral jsem ještě několik dalších týdnů doufajíce, že si toho nikdo v práci nevšimne. A celou tu dobu jsem přemýšlel o tom, co budu dělat jinak, abych neskončil stejně.

Tento článek nepíšu proto, abych vyvolal soucit. S hlupákem, který odmítá odpočívat, je dost těžké mít upřímný soucit. Popisuji tady svoji zkušenost zejména proto, abych posloužil těm, kteří koketují s workoholismem a zapomínají na odpočinek.

Existují nějaké protiargumenty? Zdánlivě ano. Někdo by například mohl namítnout: Je mi čtyřicet, bude mi padesát, táhne mi na šedesátku… Copak můžu změnit svůj zažitý pracovní a životní styl? Můžeš! Sice se říká, že staré psy novým kouskům nenaučíš, ale my přece nejsme žádní psi. Jsme lidi, kteří mají v hlavě skvěle fungující mozek a v něm dvě úžasné hemisféry – levou pro racionální řízení sebe sama a všeho kolem a pravou pro řízený únik do světa fantazie.

Další námitkou by mohlo být: Je krize, mám odpovědnost za rodinu, hypotéku na krku, když nebudu pracovat 365 dní v roce, nezvládnu to. Dovolte, abych vám připomněl: prosperita nevzniká pouze kvalitní prací, ale také uvědomělým odpočinkem. Jak jinak by bylo možné, aby stát Izrael navzdory počtu svých volných svátečních dnů prosperoval stále víc a víc od prvního roku svého vzniku až do současnosti?

Stop kidding and relax! Vodu neopijete, tělo neukecáte a novým trikům se můžete naučit. Začněte hned. Držím vám palce. God bless you.

Pavel Kosorin foto
  • přečteno: 13019/12661×, 3 komentáře

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (25 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Martin | 1. 2. 2013 22.11 hod. | 88.103.88.xx
Pavel Kosorin? Hm.....Toto nemá znamenat chválu mimochodem. Kritiku článku také ne. Tento pan strašně rád mluví, působí velmi samolibě a strašně se rád poslouchá.

Aleš | 1. 1. 2013 18.54 hod. | 85.119.93.xxx
Nevím kdo je autorem citátu, asi život :): "Umění žít spočívá v tom, umět se včas rozhodnout, na co se dřív vysrat". Spoustu lidí by se mělo naučit odpočívat.

Dušan | 30. 12. 2012 10.00 hod. | 89.29.99.xx
Tak to znám,postihlo mě to v roce 1999,stejné příznaky,stejné potíže,stejný výsledek podrobné prohlídky lékařů.Vše negativní,příčina,snad stres.Další týden už jsem zase běhal,sousedi,kteří tenkrát viděli záchranku,která pro mě přijela,jen kroutili hlavami,prý si opět zahrávám.Tu obrovskou kocovinu zdarma bych však nerad znovu zažil.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ahoj Miloši, Nie som úplný začiatočník, no posledné roky som takmer nebehal. Teraz by sa k tomu rad…»
  • Salming enRoute, další důvod, proč běžet Františkolázeňskou 24hodinovku : EnRouty dosud nemám,ačkoli se mi velmi líbí.V článku mi však několik věcí nesedí.První verze,která…»
  • Salming enRoute, další důvod, proč běžet Františkolázeňskou 24hodinovku : EnRouty mám a jsem s nimi nadmíru spokojen. Dá se říci, že jsou to z mého portfolia…»
  • Běh nechtěného : Ani nevíš, jak důvěrně znám tenhle pocit... A to že na mě kouknul zrovna dneska asi nebude náhoda…»
  • Udělal jsem si výron kotníku, natrhl či přetrhl jsem si vazy kotníku. Co s tím? : Dobrý den, podvrtla jsem si ošklivě kotník, obrovský otok se objevil do několika vteřin, hematom po…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků