logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Osvobození

Osvobození

Okupační orgány usilují o bezporuchový chod výroby a maximální výkonnost. Aktivní spoluprací s baťovským vedením byla i po bombardování závodů v roce 1944 provedena organizační a materiální opatření, zajišťující plnění válečných dodávek. Rovněž objednávky pro fašistické organizace jsou plněny včas a přesně. Přesto ale oslavy Silvestra 1944 probíhají na protektorátním území v duchu naděje. Otázkou už není, jak válka skončí, ale kdy to už konečně nastane.

Mladí mužové z Baťových internátů slaví konec roku. Nejdříve vyrazí do tmavých ulic. S veselou náladou obrazí všechny pohostinnější činovníky atletického klubu, pak si to namíří k tovární bráně. „Halt“, zastaví je stráž. Ale oni chatrnou němčinou, že jdou popřát do nového roku. „Bude prý velmi šťastný“. Chlap už má zjevně vypito, tak jim i tak průhledná narážka projde.

Všechno by proběhlo v klidu, kdyby ještě uhlídali odbojně naladěného kamaráda Přečka. Ještě na křižovatce chytil petrolejku a práskl s ní o zem. Všichni teď běží po zledovatělé dlažbě, na opakovanou výzvu k zastavení jako ozvěnou odpovídá jen Přeček: „Nein, nein!" Zůstal poněkud pozadu, doklopýtal na okraj parku a zastavil se definitivně, teprve když se jejich pronásledovatel posadil v záhonku růží. Klidně se k verkšucákovi vrátil, pomohl mu na nohy a na jeho stížnost na rozbitou lucernu ho jen poplácal po zádech: „To nic. Nový rok. To je štěstí.“

nacistická propaganda
nacistická propaganda

I Němci už vědí, že konec se blíží. Od počátku roku 1945 se okupační orgány připravují na závěrečnou fázi války. Chystají se uplatnit taktiku „spálené země" v podobě opatření ARLZ:

A – Auflockerung – uvolněníENTER]R – Räumung – vyklizení
L – Lähmung – ochromení
Z – Zerstörung – zničení

Neustává snaha o likvidaci odboje, okupanti jsou připraveni ochromit dopravní a spojovací tepny. Strategicky důležitá průmyslová zařízení demontují a odvážejí, zbytek ničí. Strach zachvacuje dosavadní suverénní vládce města. 27. dubna 1945 umístili na Čepkovském mostě výstražnou tabulku: „Silnice Zlín – Racková – Holešov uzavřena. Nebezpečí partyzánů“.

Ale ještě není všem obětem války konec. Fašistické jednotky i okupační orgány podnikají bezohledné trestné výpravy.

Z obsahu směrnic maršála Schörnera vyplývalo, že především důstojníci musí kontrolovat všechny neznámé „živly" a bude-li to nutné, „držeti je v bázni před pánem“, protože „při dalším zostření situace musíme jistě očekávati, že i Čech bude drzým“. V závěru směrnic byl doporučen postup vycházející z praktických poznatků, že „z vesnic, které jsou v plamenech, již nikdo nebude střílet“.

Začátkem dubna je ve Valašských Kloboukách vyhlášeno stanné právo a devět rukojmí posléze popraveno. To vše jako odveta za zranění jednoho německého vojáka. Devatenáctého dubna vypálena obec Ploština za spolupráci s partyzány. 24 obyvatel obce bylo v domech upáleno. Stejně postiženo bylo i 16 osob z Prlova.

Druhého května je Emil na stadionu. Opatrně našlapuje na dráze, zkouší, co noha vydrží. V zimě přes zákaz vycházení nešlo běhat venku, tak se rozhodl pro trénink na suchu. Vysoký skipink, nejdříve hodinu, pak dvě. Správce internátu šílel z toho neustálého dupání, než si Emil natrhl dvouhlavý sval, pak byl konečně klid. Celé jaro nesměl trénovat, doktor Hera zakázal. Byl trpělivý a poslušný, ale dnes nedokázal odolat krásnému jarnímu dni. Na hřiště vlezl přes plot a do šaten se protáhl oknem. Přes slunko ho v nose štípne pach kouře. Kdo by teď topil, to Němci pálí archívy a zametají stopy. Vyrazí ke krátkému sprintu. Zdá se, že tělo ho poslouchá, když tu náhle ticho prořízne kolísavý jekot sirén. „Panzeralarm“, zrovna když se dostává do rytmu. Nedá se z dráhy vyhnat, odběhá si svoje dvoustovky i s meziklusy, vybočí z trati, teprve když ze svahu nad stadionem začne naplno pálit německá baterie. Ještě oknem do šatny, vezme věci svoje i kamarádů. Do těžké palby začíná pronikat vyšší staccato kulometů od lesa. Že by Rusové?

Kolona černých německých aut vjíždí od kostela na náměstí, další už míří na Přerov. Prosmýkne se v mezeře mezi auty, za těmi posledními už práskají výstřely, vtiskne se do výklenku dveří. Chce odevzdat věci z atletické šatny, ale lidé jsou poschovávaní ve sklepích a nikdo mu neotvírá. Ke Kantůrkům se skoro nedostane, jejich ulice je již pod přímou palbou Sovětů. Zatím to ještě nejsou ti přátelští a usměvaví osvoboditelé, zatím střílejí po všem, co se jen někde trochu pohne. Nakonec se dobouchá a vyplašení nájemníci přijdou otevřít, div mu ještě nevynadají, když jim předává roztrhané tepláky.

Na konci ulice, kterou běží, dopadne granát. Obrátí a zamíří na Zálešnou a proplétá se dál na Kůty ke Zdráhalům, u kterých bydlí. Nedaleko se pod bombou zhroutí dům. Zdráhalovi mu nevěří, že se ve městě střílí, vyhlédnou z okna a vidí ve školní zahradě míhat se neznámé uniformy. Emil není k udržení, musí už zase ven, musí být u toho.

Vzpomínky Svati Jabůrka, absolventa Baťovy školy práce:

"V práci jsme dostali volno. Bydleli jsme na Zálešné,

z protějšího kopce (Burešova) ještě pořád stříleli Němci. Pak jsem spatřil běžce, který utíkal ve směru střelby. Šlo o Emila Zátopka. Ukazoval Rusům, odkud přichází střelba."

obrázek
sovětský trén

Lidé by už nejraději vítali své osvoboditele, těm ale práce ještě neskončila. Jen rychle vypijí podaný stakan, něco zakousnou a pokračují v postupu. Němci ještě neopustili město. Emil se motá všude, usmívá se na vojáky, chtěl by prospět. Pod palbou pomáhá dělostřelcům se zakopat, sám se chce vydat pro zraněného vojáka, musí ho zadržet, než se podaří umlčet německý kulomet. Hned by běžel pro doktora, ale Rusové mají svého, tak aspoň pomáhá nést nosítka. Střílí se až do večera, pak na chvíli palba utichne. Ještě v noci se Němci pokusí o znovudobytí Zlína, ale k ránu jsou definitivně na ústupu. Ráno už zase Emil obíhá celé město, vše chce vidět, nic nesmí zapomenout. Kluci z internátů pomáhají čistit gestapácké kalendáře a sklady. Partyzáni obsadili továrnu, rumunské jednotky natahují podél řeky telegraf. Na hřišti se kupí lidé kolem minometných baterií. Bezcenné německé marky poletují všude kolem. Silnicí od Březnice se valí nekonečná řada všech možných i nemožných vozidel.

rozkaz velitele Jegorova
rozkaz velitele Jegorova

4. května 1945 místní vojenský velitel Jegorov oznámil prostřednictvím vyhlášky Okresního úřadu a zastupujícího starosty města, že „české obyvatelstvo, s výjimkou kolaborantů a fašistů, se upozorňuje, že požívá naprosté občanské svobody a ochrany ruského vojska“. Co to znamená, zatím ještě nikdo netuší, všichni se radují z čerstvě nabyté svobody.

Už několik dní po osvobození se v závodech obnovuje výroba. Skončila válka, celý svět volně dýchá. Tedy všichni až na Emila, ten stále pracuje na křemičitanech, v pokusném poloprovozu, kde se práší hůř než v mlýnici. Doktoři ho stále straší silikózou, buď si najde jiné zaměstnání, nebo ať nechá běhání. Chtěl by do laboratoří, žádá o změnu zařazení, ale nadřízení se mu vysmějí: „Jo, když jste to dělal za Němců, to teď teprve tam musíte zůstat!" Naštve se. A když pak už musí rukovat do armády, upíše se vojákům a nastoupí na akademii. Mnozí ho varují: „Na vojně máš s běhání utrum!“

na Akademii
na Akademii

Dav Schovánek foto
  • přečteno: 14970/14599×
Osvobození Osvobození Osvobození Osvobození

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (16 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků