logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Nejasná zpráva o konci světa běhu

Nejasná zpráva o konci světa běhu

Jednadvacátého prosince měl skončit svět tak, jak ho známe. Mayové se zmýlili. Nebo jsme se zmýlili my při interpretaci Mayů. Ale to je v konečném důsledku vlastně jedno. Svět neskončil, zeměkoule nebyla smetena s povrchu vesmíru. A já rozjařen touto skutečností pokusil jsem se zopakovat své loňské velké vítězství ve Vánočním maratonu.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Meteorologové = omylné žabičky
  2. Příroda = neomylný protivník
  3. Chvíle tichého utrpení
  4. Borec nakonec, Ježíšek nakonec

Tentokráte se trasa přesunula do jižních Čech. Okruh se začátkem a cílem v městečku Chýnov. Kolem jeskyně do Dolních Hořic, Hájku, Zadní Lomné, Pojbuk, Bradáčova, Rodné, přes Polánku a Mašovice zpět ke sváteční tabuli. Start v 9 hodin ráno. Časový limit přesně neurčen – prostě do pozdního oběda. Počet účastníků: neomezen; na start závodu se dostavil pouze jeden. Občerstvovací stanice: žádné. Prize money: zero.

Meteorologové = omylné žabičky

Počasí v době startu jako by chtělo dokázat meteorologům, žabičkám zeleným, že se mýlili stejně jako vykladači mayského kalendáře – nepanovalo takřka jarní počasí a teploměr neukazoval přes deset stupňů nad nulou. Bylo kolem nuly a vytrvale sněžilo. Poučen a vyškolen počasím islandským, zvraty nenadálými, balím do běžeckého batůžku kromě čaje a sladkých tyčinek náhradní bundu i kalhoty. A pro jistotu i pár balíčků chemického instantního tepla v prášku. Člověk nikdy přesně neví, při jaké teplotě se mu podaří umrznout. Vzhledem k celkovému profilu a povrchu trati – mix silnic s turistickými lesními a polními pěšinami v neprobádaných oblastech – přivěšuji na batoh i pár teleskopických hůlek.

Příroda = neomylný protivník

Zpočátku cesta příjemně ubíhá a sněhové srážky dodávají přirozenou a zároveň neopakovatelnou atmosféru Vánoc. Běžecké oblečení načichlé dýmem tradičních františků a krosové botky načichlé tradičním odérem námahy, potu a utrpení už jen dokreslují beztak slavnostní ladění těchto prostých a přece tak vzácných chvil. Jedna noha míjí druhou v navyklém rytmu a zuby krosových podrážek zanechávají ve sněhu strojově pravidelné otisky. Jestli tohle není ten nejlepší dárek od Ježíška!

Ale protože příroda je příroda a přírodě neporučíš, hlásí se i ona ke slovu – vytrvalé sněžení přechází do vytrvalého deště se sněhem a později už jen čistého deště. Shora se valí spousty vody, dole se válí spousty vody ve skupenství sněhovém. Boty jsou promočené durch po prvních kilometrech. Kilometry turistickými chodníky odsýpají výrazně pomaleji, než jak jsem původně doufal. I při použití hůlek dává sněhová nadílka mým nohám pěkně zabrat. Nejdříve prošlápnout tlustou vrstvu sněhu, a když už se zdá, že podrážky bot konečně dospěly ke stabilnímu podkladu a tělo se chystá k dalšímu mohutnému odrazu, boty podkluzují a ke slovu přicházejí pomocné opěrné body poskytované vidiovými hroty holí.

Chvíle tichého utrpení

Využívám jednu ze zastávek v turistickém altánu k zesílení ochranných vrstev – oblékám záložní bundu i kalhoty. A stihnu si i zanadávat na svojí neprozřetelnost, že jsem si s sebou nevzal i náhradní rukavice. Na posledních sedm kilometrů už musím zcela promočené rukavice úplně sundat, hodit naštvaně do batohu a doufat, že se mi zmrzlé prsty podaří udržet při životě pomocí jednoho z ohřevných sáčků, který budu střídavě žmoulat v levé a pravé ruce. K aktivaci zázračného pytlíku prý stačí jej pouze vyjmout z igelitového obalu a jemně protřepat. No, asi jsem víc míchal, než třepal, protože moc nehřeje. Ale ruce alespoň nejsou celou dobu v malých studených bazénech ve tvaru palčáků.

Borec nakonec, Ježíšek nakonec

No co vám budu povídat, do cíle jsem se dostal ve značně zdevastovaném stavu. Původní smrtelnou pánskou chorobu, totiž rýmičku, kterou jsem trpěl v době startu, se mi téměř podařilo vyměnit za zápal plic. Vše co šlo, jsem promočil. Vše co šlo, jsem unavil. Ale k překvapení všech jsem obhájil loňské vítězství. Jak by také ne. Takový úkol je v případě závodů o jednom účastníkovi více než snadný. Stačí dokončit.

Svět tedy 21. 12. 2012 neskončil. A neskončil tak ani svět běhu. Protože dokud bude svět světem, budou existovat i magoři, kteří po něm budou pobíhat na nejnemožnějších místech, v nejnemožnějším čase. K tomu nám, alespoň v případě Vánočních maratonů, dopomáhej Ježíšek.

V téhle zatáčce před pěti lety málem skončil můj osobní, soukromý svět
V téhle zatáčce před pěti lety málem skončil můj osobní, soukromý svět.

V téhle malebné hospodě, která je vzdálena asi 250 metrů od onoho místa, to ještě s kamarády jistě řádně oslavíme
V téhle malebné hospodě, která je vzdálena asi 250 metrů od onoho místa, to ještě s kamarády jistě řádně oslavíme.

Sním, či bdím? No, boty už mám stejně mokré skrz naskrz
Sním, či bdím? No, boty už mám stejně mokré skrz naskrz.

Co já jsem to jen nechal doma? Lyže
Co já jsem to jen nechal doma? Lyže?!

Památný strom se postaral o památné chvilky
Památný strom se postaral o památné chvilky.

Kolem Chýnovské jeskyně – na kole, krokem i poklusem
Kolem Chýnovské jeskyně – na kole, krokem i poklusem.

Turistický altánek přijde vhod
Turistický altánek přijde vhod.

Ke slovu přichází ohřevné chemikálie
Ke slovu přichází ohřevné chemikálie.

Už jen všechno vyždímat a hurá ke slavnostní tabuli
Už jen všechno vyždímat a hurá ke slavnostní tabuli!

René Kujan je reportérem www.horydoly.cz

René Kujan foto
  • přečteno: 12956/12636×, 4 komentáře
Nejasná zpráva o konci světa běhu Nejasná zpráva o konci světa běhu Nejasná zpráva o konci světa běhu Nejasná zpráva o konci světa běhu Nejasná zpráva o konci světa běhu Nejasná zpráva o konci světa běhu Nejasná zpráva o konci světa běhu Nejasná zpráva o konci světa běhu

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (9 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Bohdan Dudys | 25. 7. 2014 14.18 hod. | 37.77.120.xx
Dost dobře napsané! A gratuluji k vítězství.

RK | 21. 1. 2013 18.31 hod. | 90.183.77.xx
Místo se jinak zove "Pod Pacovou horou".

René Kujan | 21. 1. 2013 18.29 hod. | 90.183.77.xx
HOSPŮDKA
Ahoj,
z Chýnova vem směr Dolní Hořice – v serpentinách v prvním lese, do kterého vjedeš. Jinak přesně tady: 49°25'47.296"N, 14°49'32.057"E ;)

František | 6. 1. 2013 18.41 hod. | 193.86.114.x
Můžu se zeptat, kde je ta mAlebná hpspůdka...

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
  • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»
  • Tréninkové deníky – můžete si vložit vlastní plány : https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků