logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Emil Zátopek poznává, jak to chodí a běhá v armádě

Emil Zátopek poznává, jak to chodí a běhá v armádě

„Akademiku, kdo vám dal rozkaz běžet rychleji než vaše jednotka?“

Už ho nebavilo držet na ovále jednotné tempo: „Kluci, utíkejte si, jak chcete, však já vás doženu!" Lehce se odlepí, přidá na tempu a záhy ostatním nadělí celé kolo. Poskočil si jako koník, který má nadbytek sil, chce se zařadit, ale to už si ho volá tělovýchovný náčelník. Emil nechápe.

Čekal od vojny celodenní zátěž a těšil se na ni. Namísto hodinky tréninku po práci ve fabrice ho čeká fyzicky náročný výcvik, dlouhé pěší přesuny, cvičení v kopcích nad Uherským Hradištěm. Gymnastika, přískoky, plížení – nic mu není dost. Život v kolektivu mu nevadí, je zvyklý jak z početné rodiny, tak i z internátů. Vrací se do věku chlapectví, kdy trávil celé dny venku na Lubině. Ve Zlíně na přírodu skoro zapomněl, teď mu vůně mokré hlíny, trávy a pampelišek pomáhá vyhnat z plic kamenný prach, který dýchal poslední roky u Bati. Také se po dlouhé době dosyta nají. Jednoduchá a prostá jídla, kaše, čočka, hrách, polévky, nad kterými ostatní ohrnují nos, mu jdou k duhu. Byl by šťastný, teď je ale nesmyslně kárán za něco, co provádí lépe než ostatní. Nic ale netrvá věčně, ani nevšímavost vojenských pánů.

„V Zaradzicách krajní dvůr, ej mám tam galánečku, Bože můj!“, zpívají si vojáci do pochodu při cvičení u Vyškova, když si ho zavolá velitel roty.

A že potřebuje do kasáren rychle doručit zprávu. Emil pádí cestou necestou, je to nějak okolo sedmi kilometrů. Sotva dorazí, dozorčí roztrhne obálku a hned ho žene zpátky. Když už vidí, že jeho návrat vyhlížejí velitelé z celého praporu, ještě přidá, jistě to muselo být něco velmi důležitého. Dostane se mu pochvaly od velitele: „Jednalo se o sázku. Na lístku byl pokyn pro dozorčího, aby vás okamžitě poslal zpět. Nikdo mi nechtěl věřit, že se vrátíte do hodiny, vy jste to zvládl za 48 min, jsem na vás hrdý.“

Od těch dob už nikdo Emilovi nezakazoval běhat rychle…

Někdy v té době bojuje svojí velkou životní bitvu Dana, co se jednou bude jmenovat Zátopková. Už se pomalu rozloučila se svojí milovanou házenou, rozhodla se pro oštěp a odjela s družstvem na atletické závody do polských Katowic. V přeborech sice zvítězí, ale ze závodů si přiveze otravu z jídla, patrně ze zkaženého masa. Onemocní paratyfem, zánětem pobřišnice a rozsáhlým zánětem ostatních vnitřních orgánů. Promarodí téměř rok, zpočátku ani není jisté, zda přežije. V boji o vlastní život nakonec zvítězí, ale ztratí jednou provždy schopnost život dát.

Dana Zátopková

S armádními závody jako by se s příchodem svobody roztrhl pytel a Emil vyhrává, kde může. Navíc si skoro pokaždé o nějakou tu vteřinku zlepšuje svá osobní maxima. V červenci na vojenských mistrovstvích časem 8:33,4 vylepší národní rekord na tři kilometry. Množí se pochvaly a brzy má vojenský kufr nacpaný poháry a trofejemi. Při pravidelné sobotní prohlídce ho odhalí rotmistr:
„Co je to za myšárnu? Vy nevíte, že nějaké poháry nemají co dělat ve vojenském kufru?“

Emil nikdy nemá daleko k radikálním řešením. Při příští prohlídce je kufr zcela prázdný.
„Vy nevíte, nač má voják kufr? Kde máte své věci?“
„Hlásím, že jsem vše rozdal a kufr mám teď akorát na sezení!“

Tak si Emil čtrnáct dnů poseděl. Navíc přišel o ceny ze závodů i o vycházky. Inu, i vojna má své stinné stránky.

Má svérázný způsob humoru, někdy si zadivočí, občas nereprezentuje řádně uniformu, kterou nosí. Nebývá nadřízenými vždy jen chválen:
„Tak se chová voják, to chcete být poddůstojníkem?“

Emil už umí odporovat: „Ne, já budu důstojníkem“, odpoví k překvapení četaře a vlastně je sám vlastní odpovědí vyveden z rovnováhy. Chtěl jen něco odseknout, plácl první hloupost, kterou mu slina přinesla na jazyk, přitom jen nahlas pronesl, co mu už dlouho hlodalo v hlavě. Přestože nebylo vše jen růžové, vojna se mu dostala pod kůži. Líbí se mu tenhle život plný změn a zároveň je pro něj ctí stát se příslušníkem armády nově vznikající republiky. Vojenská akademie znovu otvírá své brány. Nezaváhá, podepíše a stane se vojákem z povolání. Když na novém působišti otevře okno, srdce mu jen poskočí, přes kasárenský dvůr na něj vyhlíží nový atletický ovál.

Emil Zátopek na dráze – takhle ho za chvíli bude znát celý svět

Žádá o povolení k účasti na národním mistrovství, nesetká se s pochopením: „Na civilní podniky nemá voják na dovolenou nárok!“

Naštěstí už o něm už vědí na štábu, vojín Zátopek je uvolněn telegraficky a zaběhne nový rekord na pět kilometrů časem 14:50,2.

Z Prahy se vrací s cenou za nejlepší výkon věnovanou presidentem republiky. Velitelem útvaru je v denním rozkaze pochválen za příkladnou sportovní reprezentaci.

Antonín Ingr

Emilův velitel, Antonín Ingr, je vůbec sportu nakloněn. Před válkou býval velitelem 27. pěšího pluku v Uherském Hradišti. S příchodem fašismu byl okamžitě zatčen, držen jako rukojmí, prošel tábory Buchenwald a Dachau, skončil na samotce v Brně na Špilberku. Nějakým nedopatřením ho propustili těsně před heydrichiádou, jen díky tomu přežil. Domů se vrátil zbědovaný, že ho vlastní rodina nemohla poznat. Je to férový chlap, navíc se o něm proslýchá, že má hezkou dceru, která hraje házenou a zatraceně dobře hází oštěpem.

Dav Schovánek foto
  • přečteno: 17038/16635×
Emil Zátopek poznává, jak to chodí a běhá v armádě Emil Zátopek poznává, jak to chodí a běhá v armádě Emil Zátopek poznává, jak to chodí a běhá v armádě

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (11 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků