logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běhání je lék, tmel, životní postoj a droga

Běhání je lék, tmel, životní postoj a droga

Onehda jsem se přistihla, jak volám na svého manžela „Kámo“. V tu chvíli jsem si uvědomila, že naše manželství dostalo nový rozměr. Rozměr skutečného týmu. Neříkám, že tím zmizelo to ostatní, co k manželství patří. Naopak. Vystavěli jsme na dobré základně nové patro.

Jiří byl ve sportu vždycky lepší než já. Mizera.:-) Kdysi jsme dostali darem lekce jízdy na koni. Ve stáji nám osedlali jednoho standardního hnědáka a jednoho tříčtvrtečního koně. Spíš to byl přerostlý poník. Skoro jsme se vždycky porvali o to, kdo na jakém zvířeti pojede. Já vždy vybojovala toho většího. Jiří, moudřejší z nás, ustoupil. A přestože na tom trpaslíkovi ryl skoro špičkami v písku, techniku jízdy měl přesto lepší.

obrázek

Když jsem později prosadila koupi bicyklů, nebylo tomu jinak. Nevím, kde si tak rychle vytrénoval ta svoje nožiska, ale vždycky byl 2x rychlejší než já. Namítnete, že u chlapů se dá předpokládat vyšší výkonnost než u žen, jenže já chtěla podporu a ne závodění kdo s koho. A tak naše společné vyjížďky začínaly i končily dialogem:

On: Kolik máš na tachometru?
Já: 18
On: Proč nejedeš víc?
Já: Protože to nejde asi!
On: Bla bla bla!
Já: Brekekeke!

Když můj několikátý pokus vyjet na Prašivou končil slezením z kola a odhozením ho do příkopu, natvrdo jsem si přiznala, že kolo nesnáším a nebudu na něm jezdit.

Začala jsem běhat. V minulosti jsem běhávala ráda a často. A tak jsem se jen vrátila k někdejšímu návyku. Jiří jezdil na kole, já pobíhala kolem města. Jednoho dne v noci se vrátil domů z hospody nějak podezřele udýchaný. S přiblblým úsměvem mi řekl, že zkusil během vystřízlivět a docela se mu to zalíbilo. Od té doby běhal také. Postupem času si pořídil elasťáky, podkolenky a všechno, co se k pobíhání hodí, však víte.

obrázek

První společný závod byla Beskydská sedmička v roce 2011. Tehdy jsme kopce ještě neběhali. Ale nějakým záhadným způsobem se nám i rychlochůzí podařilo dostat se v kategorii hobby poměrně dopředu. Během tohoto závodu se stalo něco, co nás pevně semklo. Něco, co se stane, i když o tom nemluvíte. Zhruba v polovině trati si můj manžel poškodil kolenní vaz. V obličeji zbělal a pak zezelenal. Naše tempo se výrazně zpomalilo a soupeři nás začali předbíhat. Sešli jsme do Ostravice s tím, že se rozhodneme, zda pokračovat nebo skončit.

Sedíme na lavičce a já mu povídám: Podívej, támhleten pán má mast na bolest. Řekni si mu o ni.

Jiří: Ale né, to je k ničemu.
Já: Pane, dejte mi prosím trochu!

Namazala jsem mu nohu, nakrmila ho a šli jsme dál. Kulhal. Hodně. A já začala natahovat moldánky.

Jiří: Co je?
Já: Nííííc (velmi dramatickým tónem)
Jiří: Tak co je?
Já: Všechno! Všechno je v háji, rozumíš? Celý rok! Je to celé v pr… ( hysterický tón)
Jiří: Dej mi prášek.

Ok. Nacpala jsem do něj 2 olfeny, jeden brufen a šlehu. Chvíli mlčel. Pak se začal pochichtávat. Na tenhle ďábelský koktejl jsme došli až do cíle. Na pěkném třetím místě v kategorii Hobby mix do 40 let.

obrázek

Jinou scénku jsme prožívali na 5 BV. To bylo celé o to pikantnější, že mrzlo, sněžilo a navíc se jednalo o orienťák.

Já to tehdy těžce podcenila s oblečením. Když jsme se plazili na druhý vrchol, udělalo se Jiřímu něco s vložkou v botě. Začal si ji různě spravovat a po cestě se kvůli tomu několikrát zastavil. To mi nedělalo dobře. A pak jsme zabloudili v lese. Nenáviděla jsem ho i tu jeho ponožku. A když mi vyčetl přehnané ambice, vytryskla ze mě věta: Rozvedůůhů se s tebou, slyšííííš? Šla mi doslova až z paty. Kromě toho jsme zabloudili asi ještě 3x a přidali si jeden vrchol navíc a vůbec nedošli do konce. Přesto to byla zkušenost k nezaplacení. Tehdy jsme dělali každý spoustu věcí jinak. Hádali se, která metoda a strategie je lepší. On se navlíkl moc, já málo. On chtěl jít po zelené značce, já po modré. Já preferovala energy gely, on karamelky. Chápete? Rozčilovala mě už jen ta rozdílnost.

obrázek

Postupně jsme se však začali sjednocovat. Metodou pokus omyl a taky hlavně díky Milošovo článkům, jsme se sladili a dneska nám hodně lidí říká, že jsme skvělá manželská dvojka. Netuší, jak moc těžká cesta to byla. Jirka je samozřejmě o třídu lepší běžec, ale už spolu nesoupeříme. Pomáháme si, trénujeme spolu, běháme různé závody a moc si fandíme. Slyšela jsem stesky lidí, kteří by si přáli mít partnera – parťáka. Já jim vždycky říkám, že to nepřichází samo. Musíte si ho vychovat. A on vás. Je to doslova běh na dlouhou trať (tady má toto přirovnání svůj význam, viďte?). Běhání je lék, tmel, životní postoj a droga. Díky běhu v sobě najdete své lepší já. U nás to tak určitě je.

Kateřína Piechowicz foto
  • přečteno: 8595/8346×
Běhání je lék, tmel, životní postoj a droga Běhání je lék, tmel, životní postoj a droga Běhání je lék, tmel, životní postoj a droga Běhání je lék, tmel, životní postoj a droga

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (67 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Příběhy sportujících dvojic

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas88
Asics120
Brooks17
Inov-852
Icebug5
Hoka One22
Mizuno51
Newton5
NB21
Nike54
Salming345
Salomon40
Scott2
Vibram Fivefingers7
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce45
Běhám bos, bot netřeba14
ON6

kde se diskutuje

  • ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH : Milosi,velmy hesky clanek.Tak si te pamatuji.... »
  • Nováček, ne však nezkušený : O jakou akci jde prosím? :) Dle povědomé tváře na fotce a data hádám, že pilsentrail – radec…»
  • Bolest kloubů. Jak jí předcházet, co s tím, když už omezuje náš pohyb? : Ahoj, na bolest kloubů je nejlepší koňská mast... doporučuji :-) používám ji často :-) »
  • Vápník – proč nám chybí a co to s námi dělá : tablety vapniku nebrat, sumivky uz vubec, ze dobre chutnaji ha ha,umele sladidla,zvyraznovace…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Katko držím palce a těším se na zprávy, jak to jde. »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků