logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Zdolej svůj MOUNT EVEREST neboli 8 848 m

Zdolej svůj MOUNT EVEREST neboli 8 848 m

Stojím na podestě panelákového schodiště pod písmenem P. Opřený o stěnu se dívám vzhůru do neznámých výšin. Někdo tam vidí jen schody polepené socialistickým linem, ale já tam vidím neznámé horské výšiny. Slyším za sebou imaginární šplouchající moře. Moje mysl uvyklá překonávat překážky si stanovila cíl. Zdolat prostřednictvím těchto schodů nejvyšší horu světa MOUNT EVEREST. Nikoliv ze základního tábora, ale přímo od hladiny moře a vychutnat si tak zdolání pomyslné výšky 8 848 m v celé její nádheře. Nepotřebuji nosiče, základní tábory, kyslíkové přístroje. Potřebuji jen zdravé nohy a silnou vůli. Opakuji si větu Reinholda Messnera, který řekl:

„Chtěl jsem jen vylézt tak vysoko, abych dohlédl na dno svého já.“

První výškový tábor

Sešněrovaný v ortéze se zlomeným ramenem vyrážím vzhůru na první schody. Rameno je snesitelně bolestivé, začínám opatrně. Po třiceti vystoupaných a sestoupaných patrech bolest mizí a já si ulítávám na endorfinech. Prvních 60 zdolaných pater mě naplňuje optimismem. Každý den přidám 10 pater. Jestli kolena budou protestovat, tak trochu uberu. Teď v době pracovní neschopnosti mám trochu více času. Nemusím tolik pospíchat a schodolezectví se mohu věnovat jako profesionál. Postupně jsem se propracoval ke 100 patrům denně.

Druhý výškový tábor

Sedmý den jsem dosáhl výšky naší nejvyšší hory Sněžky. Čas 4:40 hod. Stojím na vrcholu imaginární Sněžky a vybavuji si sněžnou krásu té skutečné. Určitě tam fičí a člověk rychle prochladne. Bílá krása je nádherná, ale trochu krutá. Ramenní ortéza mi připomene chvíle před dvěma týdny, kdy jsem seděl pod Janovou horou na Mísečkách s vykloubeným pravým ramenem a zlomeninou ramenního kloubu. Vyl jsem jako vlk „Úúúúú“. Bolest byla nesnesitelná a vytí mi trochu pomáhalo. Při čekání na horskou službu moje zkoušené tělo prochladlo. Třásl jsem se zimou po celém těle a třas způsoboval další bolest v rameni a já vyl více a více. Vytí je skvělé dechové cvičení, které mne aspoň trochu zahřívalo a odvádělo pozornost od bolesti. Při jízdě na sněžném skútru horské služby moje utrpení vrcholilo, mé vytí se ztrácelo ve zvuku motoru. Ani v autě to nebylo o moc lepší, nikdy jsem si neuvědomil, jak to na silnici při jízdě děsně drncá. Konečně nemocnice v Jilemnici a teplo, které zmenšilo mé utrpení.

Třetí výškový tábor

Třináctý den jsem zdolal tisící patro. Ze znavené mysli doluji něco z českého sci-fi románu od Jana Weise Dům o 1000 patrech. V nejvyšších patrech žila chudina starající se o chod této gigantické stavby. Rozhlížím se z tisícího patra a v dáli vidím další výškové cíle v podobě horských štítů. Nahoru a zpět dolů to trvalo 8:52 hod. Dům o 1000 patrech je zatím z hlediska technického a ekonomického jen v rovině sci-fi, i když je zpracován projekt na dům o 562 patrech dosahující výšky Sněžky.

Pokračuji dál vstříc horským masívům. Už jen několik dní a pár stovek pater mě dělí od dosažení italské čtyřtisícovky Monte Rosa, o tom zase příště.

Čtvrtý výškový tábor

Schodolezectví doporučuji všem, kdo žijí v domech o více patrech. Čím více pater má dům, ve kterém žijete, tím lépe. Běh nebo chůze do schodů je skvělý zimní trénink, když to venku klouže a počasí je pod psa. (Nebo když si přivodíte něco takového jako já a běhat nemůžete.) Nemusíte nikam do posilovny na běhátko a utrácet zbytečně peníze, které můžete ušetřit třeba na Jungfrau Marathon a užít si horských masívů nikoliv jen ve své mysli ale i ve skutečnosti. Tuto první část berte třeba jako inspiraci pro novoroční předsevzetí.

vrchol se blíží, ještě pár schodů a jsem tam

Jaromír Holas foto
  • přečteno: 7901/7702×
Zdolej svůj MOUNT EVEREST neboli 8 848 m Zdolej svůj MOUNT EVEREST neboli 8 848 m Zdolej svůj MOUNT EVEREST neboli 8 848 m Zdolej svůj MOUNT EVEREST neboli 8 848 m Zdolej svůj MOUNT EVEREST neboli 8 848 m

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (27 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecký trénink

všechny články Běžecký trénink

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas92
Asics130
Brooks18
Inov-854
Icebug5
Hoka One24
Mizuno55
Newton5
NB22
Nike60
Salming359
Salomon41
Scott3
Vibram Fivefingers8
Vivobarefoot5
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce48
Běhám bos, bot netřeba14
ON6

kde se diskutuje

  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Romane, s Karlem je to jistota, ten se kochá rád! Výborná volba! S Joggerem bych si dovolil mírně…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Fanouš je jak kecal z Prodané ... Ale jeho argumenty jsou přímo geniální. Já, ale nebudu dřív doma,…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Pokud je otravná, nezáživná, nudná trať, vyplatí se spěchat do cíle. Ale : pokud je trať hezká,…»
  • Pět dní do půlmaratonu. Den posledního soudu nebo poslední zkoušky : uplna parada na tychto clankoch je to, ze v nedelu pobezim svoj prvy polmaraton v Bratislave a tak…»
  • ZASAŽEN ŠÍPEM BĚH : Milosi,velmy hesky clanek.Tak si te pamatuji.... »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků