logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Chcete být zdraví

Chcete být zdraví

Pro každého z nás platí, že chceme-li v životě něco pořádného dělat, ať je to cokoli, potřebujeme být zdraví. Jenomže abychom byli zdraví, musíme pro to něco dělat. Zdánlivě začarovaný kruh, ale jen zdánlivě. Ve skutečnosti to je kruh čarovný, kouzelný a hlavně funkční.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Nemoc naší doby
  2. Hledejte u sebe
  3. Mějte zdravé cíle

Jeden slavný izraelský prorok potkal kdysi dávno člověka, který byl nemocen celých 38 let. A položil mu jednoduchou otázku: CHCEŠ BÝT UZDRAVEN? Myslím, že to byla jedna z nejšílenějších otázek, jakou člověk může dostat. Marod si v té chvíli možná pomyslel, že tazatel je blázen, nebo se mu vysmívá. Ale pro jistotu odpověděl, že jo, že být zdravý by teda opravdu chtěl. Sice už neví, jak to vypadá, ale pořád by si přál, aby se cítil fyzicky i duševně mnohem lépe. A jak to dopadlo? Marod byl zázračně uzdraven. Po 38 letech jakoby vstal z mrtvých. Když přemýšlím, proč, nenapadá mě nic jiného než to, že ten člověk prostě CHTĚL. A protože nechtěl NIC JINÉHO NEŽ TOHLE.

Nemoc naší doby

Jednou z největších nemocí naší doby je katastrofální roztěkanost. Lidé jakoby zapomněli, že budou-li mířit na deset zajíců, s největší pravděpodobností netrefí ani jednoho. Mimochodem – to je tím pravým důvodem, proč máme na pekáči tak málo masa.

Chceme příliš mnoho věcí, nejenom obrazně, ale doslova. Honíme se za poslední módou, takže pak nestačíme s dechem ani s penězi. Bereme si příliš velká sousta, která nemůžeme strávit, proto trpíme častou nevolností. Řešíme cizí problémy, proto nás bolí hlava. Klaníme se falešným autoritám, takže máme potíže se zády. A tak dál. A všechno děláme rychle, co nejrychleji, protože vysoké tempo je přece hlavní příkaz doby. Výsledkem je, že nemáme kdy reflektovat smysl toho, co děláme, a tak děláme další a stále větší hlouposti.

Hledejte u sebe

Co s tím? Kde najít poučení, jak dál? Nabízí se samozřejmě internet, tam je přece všechno. Ano, najdete tam úplně všechno, tedy rozumné, zmatené i vysloveně nebezpečné rady ohledně zdravého myšlení a životního stylu. Jenomže je jich tolik, že kdyby chtěl člověk to moře informací seriozně zpracovat, jenom trochu utřídit a zhodnotit, o své zdraví by definitivně přišel.

Ale není to tak složité, jak se na první pohled zdá. Zdraví je téma, na které se nesmí jít vědecky, nýbrž selsky. Protože zdraví je v podstatě velmi jednoduchá věc. Zdraví je přece to, co téměř každý z nás kdysi dostal, co dlouho měl…a co postupně pokazil. Někdo víc, někdo méně.

Mějte zdravé cíle

Nejjednodušší léky jsou ty nejúčinnější. Stačí trochu zvolnit a naučit se lépe rozvažovat, do čeho investujeme svoje srdce, svůj čas, své peníze. A pak se za tím pustit se stokrát větším odhodláním, se stokrát větší vírou, a pravděpodobně také se stokrát lepšími výsledky. A hlavně bez rizika infarktu, rozvodu nebo finančního krachu.

Pokud je vaším životním cílem dosahovat nějakých exhibicionistických výkonů, kvůli kterým by vás zapsali do Guinessovy knihy rekordů, opravdu nevím, co bych vám poradil. Ale pokud vám jde o to být v takovém fyzickém a duševním stavu, abyste mohli kvalitně žít – dobře se cítit, radovat se ze života, úspěšně pracovat, vychovávat děti, milovat, sportovat, cestovat a nebát se budoucnosti – jste na dobré cestě. Držte se těchto zdravých cílů, a ony vám pomůžou udržet se v dobré kondici a ve zdraví.

Pavel Kosorin foto
  • přečteno: 15105/14620×, 3 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (27 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Karel K. | 17. 1. 2013 23.04 hod. | 90.178.199.xx
Děkuji a jen malé doplnění: "Jednou z největší nemocí naší doby je katastrofální" – ztráta smyslu... (troufám si předložit typ na další článek – hledání smyslu).

Martin | 17. 1. 2013 10.53 hod. | 194.39.218.xx
Pěknej článek. Tohle je opravdu obraz naší doby. Sám si to uvědomuju a před rokem a půl, po těžké autonehodě, jsem – spolu s manželkou – poměrně hodně přerovnal priority. Jen takovej malinkej střípek, když jsem na serveru o běhání: běhám pro radost, z pěkného pocitu, takže bez mobilu, bez sporttesteru... nechci si měřit vzdálenost, čas, tep,.. chci vnímat sám sebe a svoje kroky. Protože skoro ve všem ostatním (se) měřím, hodnotím, dostávám zpětnou vazbu...

Lenka S. | 17. 1. 2013 9.31 hod. | 212.96.185.xxx
Moc pěkně napsáno ;-)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků