logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Dnes naposled

Dnes naposled

Dnes se naposledy vyjádřím k letošním prezidentským volbám a vezmu to úplně z jiné strany než všichni, co o nich píší. Napíšu, proč volím Karla Schwarzenberga, ne z pohledu, co kdy udělal nebo neudělal, ale z pohledu vnitřního nazírání na člověka jako takového.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Volit prezidenta přímo či ne?
 2. Proč volím Karla Schwarzenberga

Volit prezidenta přímo či ne?

Než však rozeberu své důvody, mám potřebu vyjádřit se k těm, kteří zpochybňují, zda se prezident měl volit přímou volbou či ne, přičemž jako argument proti přímé volbě uvádějí: „Přesně tohle jsem čekal, a sice že se stane to, že se proti sobě postaví dva stejně silní kandidáti a to rozdělí národ, takže po zvolení jednoho či druhého bude mít ten zvolený velmi slabý mandát!"

To je ta největší hloupost, jakou jsem slyšel. Vezměme si prezidentské volby v USA, jak tam je to do poslední chvíle nejisté a oslabí to mandát zvoleného prezidenta? Ani náhodou. Ano, před volbami spolu třeba přestanou mluvit sousedi, neboť jeden volí toho a druhý onoho, ale po volbách se vše srovná do zajetých kolejí a všichni přijmou danou skutečnost, že to dopadlo, jak to dopadlo a respektují to.

Z toho důvodu mě moc těší, že Karel Schwarzenberg a Miloš Zeman naznali, že by nebylo dobré jitřit v národě už tak rozjitřené vztahy a jejich diskuze se vede toliko v přátelském duchu, s tím, že občas pobaví nás i sebe nějakou vtipnou hláškou. Pro ty nerozhodnuté to tím pádem bude ještě těžší se rozhodnout, neboť jim najednou přijde, že oba mluví velmi podobnou řečí a vůbec se nebudou mýlit, protože oba jsou to velmi zkušení politici i životem poučení lidé. Takže nyní přichází čas říci, proč já volím Karla Schwarzenberga.

Proč volím Karla Schwarzenberga

 • Volím jej proto, že JE MI LIDSKY VELMI BLÍZKÝ
 • Volím jej proto, že byť byl nucen z Československa odejít, na Českou republiku NIKDY NEZAHOŘKL
 • Volím jej proto, že při rozhodování se, zda má něco udělat, či neudělat, přestože ví, že když to udělá (příklad: spoluúčast ve vládě Petra Nečase, kdy si každý dopředu mohl spočítat, že pokud skutečně přijme vláda ty reformy, které si dala za cíl přijmout, tak tím moc bodů nezíská, spíše hodně ztratí), u hodně lidí ztratí na popularitě a bude mu to vyčítáno, do toho s tímto vědomím šel. Tomuhle já osobně říkám VYSOKÝ MORÁLNÍ KREDIT!
 • Vysoký morální kredit považuji u prezidenta za možná nejdůležitější předpoklad a zároveň mám takové tušení, že to je to podstatné, co může mnohé voliče od Karla Schwarzenberga „odhánět“, protože se jím tímto na míle vzdaluje. Jaksi jim svým příkladem ukazuje – vážení občané, takovíto bychom měli být všichni!

  Neříkám tím, že bychom jako lidé byli špatní, to vůbec ne, jsme stejní jako všude jinde ve světě, jen je nám častěji bližší košile než kabát, což náš morální kredit snižuje. Chápu to o to víc, neboť lidem v České republice, vlastně v Československu, bylo neustále omíláno jedno heslo, které nejen zlidovělo, ale které v nás i zakořenilo. To heslo znělo a zní: „KDO NEKRADE, OKRÁDÁ SVOU RODINU“. (Víte, kdo se nejvíce ohání rodinou? Mafie.) Vtipné na tom je, že tohle se stalo s člověkem žijícím v rozvinutém socialismu, kde přeci měli všichni táhnout za jeden provaz?! (Všichni jsme byli jedna velká rodina, takže jsme vlastně okrádali sami sebe, a činíme tak dodnes!)

  Tohle není jediné poselství, které si neseme do současnosti. To další je: „Ruka ruku myje“, a z něj vyvěrá také kmotrovství a korupce, které v České republice vesele, a to bez ohledu na to, co se navenek proti tomu dělá a mluví, bují.

  Pokud dnes levice – teď mířím zejména na KSČ – říká, že: „Tohle či tohle by se za naší vlády stát nemohlo“, tak jak je možné, že se přesně toto vše odvíjí od toho, jak zde 50 let vládla? Z toho, že stavěla celou dobu své vlády svou moc na tom, že mezi jednotlivými lidmi šířila nenávist jednoho proti druhému. Když ani tohle nepomáhalo, tak ty, kteří to nechtěli pochopit, zastrašovala – což bylo ještě to nejmenší zlo.

  Zkrátka a dobře osobně nemám nic proti Milošovi Zemanovi jako člověku, když vyhraje a stane se prezidentem, rozhodně nebudu říkat: „Není to můj prezident, já ho nevolil!" Přijmu skutečnost, že více než 50% voličů, kteří se druhého kola prezidentské volby zúčastnili, mu dalo svou důvěru, že je pro ně důvěryhodný.

  Na druhou stranu necítím z něj takovou sílu, kterou má v sobě Karel Schwarzenberg. Sílu, která je potřeba, aby se posunula o kus dál duchovní úroveň obyvatel České republiky. Duchovní úroveň, na níž začal pracovat Václav Havel a která v obyvatelích České republiky je odpradávna, jen je potřeba jí znovu připravit půdu, aby mohla prorazit nánosy sazí a prachu, lidských slz a beznaděje, které v lidských srdcích a duších zanechal komunismus.

  Proto volím Karla Schwarzenberga a proto na podporu jeho prezidentské kandidatury, pojedu v pátek na koloběžce z Aše až na Pražský hrad.

  Miloš Škorpil foto

  Hodnoť článek

  5 z 5 hvězd líbí se mi (31 hodnocení)

  Bookmark and Share

  Vložit komentář Vložit komentář

  edvard | 21. 1. 2013 7.53 hod. | 195.113.76.x
  Zdravím,
  ve zkratce bych si dovolil napsat, proč já ho nevolím. Jelikož je to lhář, zloděj a podvodník napojený na zajímavé finanční skupiny. Zjistil jsem z věrohodných informačních zdrojů. Omlouvám se, za tento poměrně ostrý příspěvek. Věřte, že na vodě rozhodně nestojí. Přesto pane Škorpile Váš názor respektuji.
  EDvard

  R V M | 20. 1. 2013 19.25 hod. | 77.104.195.xx
  Také bych se přimlouval za běhání bez politiky.
  Ale zdůvodnění rozumím.

  Hugo | 20. 1. 2013 15.11 hod. | 95.173.70.xxx
  Ale no ták .... nešlo by to bez té politiky ??

  fotoMiloš Škorpil: Hugo šlo, ale to bych se nesměl jmenovat Miloš Škorpil :)

  1 . 2 

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků