logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Máte sen? Jděte si za ním, ale nespěchejte!

Máte sen? Jděte si za ním, ale nespěchejte!

Je tomu jen pár měsíců, co jsem hledala ty nejdelší běžecké závody, honila se za nejrychlejším časem a tím nejlepším výkonem. Inu, chtěla jsem až moc, a teď už jistě vím, že jsem chtěla příliš a to nejlépe hned. Obrovská chyba a má nepokora a neúcta k tělu mi uštědřily pořádnou lekci. Začala jsem tedy znova.

Za rok 2012 jsem uběhla několik ultramaratonů, nějaký maraton, když jsem nestála na startovní čáře, doháněla jsem kilometry v rámci tréninku. Netroufám si říct, kolik km jsem celkově uběhla. Nu, věru hodně. Na začátečníka opravdu hodně. Jenže jak se dalo čekat, tělu se to přestalo líbit. Makala jsem a makala, bez ohledu na zdraví a bez poslouchání oněch signálů, které tělo vysílá, abyste se zastavili. Nezastavila jsem se, a čím víc to bolelo, tím víc jsem přidávala.

Tělo se začalo chovat zcela nekontrolovatelně a tak jsem si konečně připustila, že mám velký problém.

Požádala jsem o radu a pomoc. Odpovědí mi byla podaná pomocná ruka. No asi rovnou dvě ruce, od těch nejpovolanějších. Petra Vonšovská i Daniel Visser z VIVOBAREFOOT Náměstí Míru, absolvovali, mimo jiné, také CHEK Holistic Lifestyle Coach level 2, což je v ČR unikátní. Po vyslechnutí výsledků analýz mého stavu jsem se složila a cítila se tak mizerně, jako nikdy předtím.

né vždy vám musí natéct do bot, abyste prozřeli

A tak jsem se konečně zastavila, a to doslovně. Neběhala jsem dva měsíce. Opravdu jsem odpočívala a dělala vše pro to, abych tělu vrátila i s úroky vše, co vydalo a především se mu omlouvám za to, jak jsem ho trápila. Daniel mi doporučil několik báječných cviků, které mi pomohou vyléčit bolístky a zlepšit tak bez běhu techniku a postoj. Provedl mě koučinkem bosého běhu bez následků zranění a dal mi několik nesmírně užitečných rad. Bez pomoci od Petry a Daniela bych si dál nakládala kilometry a devastovala své tělo, sebevědomí a zdraví. Jsem jim nesmírně vděčná.

Přibrala jsem pár kilo a jsem se sebou spokojená, avšak i přesto na sobě stále pracuji a pracovat budu. Přestala jsem se obklopovat chemií (kosmetika a potraviny). Skutečné jídlo v jídelníčku, rovnováha potravin, které jíte, psychická pohoda – to vše s výkonem souvisí, a nejen s ním. Začala jsem hodně naslouchat svému tělu a instinktu. K plánovanému běhu jsem začala navštěvovat kurzy Ashtanga jógy, kterou vede také Petra Vonšovská. Moc mi to pomáhá a dělá tělu náramně dobře. Co je také velký krok, začala jsem opět jíst maso. Pochopitelně ne ze supermarketů, ale bio kvalitu. Eko farma Rybník je téměř jediné místo, kde maso kupuji.

Tělu nejspíš tedy došlo, že jej už trápit nikdy nebudu a tak se ozval první signál, že mu chybí běh. Jásala jsem a jásala a nemohla se dočkat, až vezmu čelovku a obuji VIVOBAREFOOT trailové boty. Tak honem ven!:-)

První výklus po dvou měsících neběhání, pár km a domů. Zjištění bylo překvapivě milé. Běhat mě nepřestalo bavit, vnímala jsem běh úplně jinak a užila jsem si to. Tak jsem naplánovala bosý běh, který mi opravdu scházel. Vyrazila jsem s kamarádem na Ladronku, kde jsme uběhli opravdu 5 km bosky. No to byla radost. Nic nebolelo, žádná zranění. Vyběhli jsme ještě párkrát. Vše bylo v pořádku, tak jsem se rozhodla zkusit víc km. I to bylo v pořádku. Tělo se cítilo moc dobře a žadonilo o další vyběhnutí.

Kvůli tomu, abyste uzřeli světlo na konci tunelu nemusíte nutně lezt na strom

Tak, a tehdy to přišlo. Pro zkoušku jsem vyběhla s mobilem a změřila, kolik jsem vlastně uběhla. Když jsem se po doběhnutí podívala na mobil, sedla jsem si na zadek. Uběhla jsem 10,58 km za 45:18 min! Splnil se mi dávný sen! Zvládnout 10 km pod 50 min. Ach, jak já tehdy chtěla být nejlepší a stále se srovnávala a chtěla všechny předběhnout. Absolutně bych tedy nečekala, že tohle dokážu po dvou měsících absolutního neběhání a s několika kily navíc, ještě ke všemu v téměř -10 stupních a na ledu se sněhem. Nevěřila jsem tomu. Proto jsem hned druhý den ráno vyběhla znova, zda se neporouchala technika. Neporouchala. Opravdu jsem to dokázala.

Takže, pokud se zrovna vy v těchto řádcích vidíte, chcete se zlepšit a být rychlejší, ale ono to stále ne a ne přijít, dovolím si doporučit následující – zastavte se!!!! Vykašlete se na tepovku a měření všech tělesných funkcí. Jen vás to stresuje a tím se rozhodně nezlepšíte. Dejte tělu klid a pak vyběhněte bez sebemenších očekávání. Budete pak překvapeni skvělým výsledkem, jako se to stalo mně. Držím vám všem pěsti a z celého srdce vám to přeji! Dáte to!

Pavlína Dušková foto
  • přečteno: 11303/10954×, 2 komentáře
Máte sen? Jděte si za ním, ale nespěchejte! Máte sen? Jděte si za ním, ale nespěchejte!

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (28 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Katerina | 31. 1. 2013 17.10 hod. | 93.107.226.xx
Dekuji za krasny pribeh Pavlino, jsem v praci a jen tak tak zadrzuji slzy. Preji hodne nabehanych km a budu se tesit na dalsi clanky a inspiraci. P.S. Take jsem zkusila jogu, ale vubec me to nenadchlo a tyden me bolela zada :-(

pavel kosorin | 31. 1. 2013 6.01 hod. | 95.140.247.xxx
děkuji za článek a srdečně ZDRAVÍm!

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Ženy v běhu

všechny články Ženy v běhu

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Desetiměsíční trénink pomohl Milanovi splnit si sen, kvalifikovat se na Spartathlon : Zdravím, váš článek mne zaujal a moc se mi líbí. Jen nerozumím těm procentům. Jedná se o rychlost?…»
  • Chi Running – revoluční přístup k běhání bez námahy a zranění : Chirunning je perfektná a zároveň veľmi praktická kniha. Tipy na strečing, výživu, techniku aj…»
  • Tuky, zdroj běžecké energie na zimu. Máte obavu ze zimy a chladu? Namažte se : Miloši, svatá pravda. Souhlas ve všem! »
  • Největší bludy a omyly o běhu a jak to vlastně je doopravdy : Dobrý deň. Ja už som počúval aj argument,že slušní ľudia nešportujú,že som nenormálny,nikto nebehá.…»
  • Jak trénovat, aby se člověk zlepšoval a to bez ohledu na věk : Má smysl běhat, když mám těžkou fyzickou práci a někdy po ní padám únavou. Pokud jdu pak běhat, tak…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků