logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Šangrila je v nás, objevit ji můžete při běhu, na poušti, v Himálajích, stejně jako doma v obýváku

Šangrila je v nás, objevit ji můžete při běhu, na poušti, v Himálajích, stejně jako doma v obýváku

Člověk je legrační tvor, většinou hledá to, co má přímo před nosem, daleko v nekonečnu. I když v případě absolutního klidu, vyrovnanosti, smíření – spočinutí v absolutní nečinnosti, kdesi hluboko, přehluboko v nekonečných tišinách své duše, svého vědomí i podvědomí, se vlastně o nekonečno jedná jakbysmet. Problém je, že to nekonečné nenajdeš na žádné mapě, neboť mapy duší neexistují. Možná že i existují, ale jsou stejně proměnlivé jako písečné duny. To podle toho, co zrovna prožíváme a jak to s námi lomcuje.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 3.2.2013

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Nastane ve světě chvíle, kdy skončí všechny války a zavládne absolutní mír?
    1. Může zažít Česká republika chvíli, kdy všichni potáhnou za jeden provaz?
    2. Proč prostě nestačí nastavit ve světě systém tak spravedlivý, aby jej přijali všichni

Položili jste si někdy otázku:

Nastane ve světě chvíle, kdy skončí všechny války a zavládne absolutní mír?

Myslíte si, že na tuto otázku existuje kladná odpověď?

Většina nejspíš odpoví, že ne, že vždy budou na světě místa, kde bude bojovat jeden proti druhému. A přesto, i když to vypadá jako naprostá utopie, má svět šanci tuhle chvíli zažít! Předpokládá to však splnit jeden jediný úkol, a to každým člověkem žijícím v tu chvíli na Zemi, či budou-li v té době žít lidé i na jiných planetách, tak kdekoliv ve vesmíru. Tou podmínkou je, že každý člověk najde odvahu nahlédnout hluboko dovnitř sebe, aby poznal sebe sama, takový, jaký je a aby se takový bezvýhradně přijal.

Může zažít Česká republika chvíli, kdy všichni potáhnou za jeden provaz?

Může zažít Česká republika chvíli, kdy všichni potáhnou za jeden provaz? Zajisté může! Bude to však chtít splnit výše uvedenou podmínku.

Oběť přitom neznamená položení se na oltář, abych druhé ochránil. Oběť znamená dání sebe celého ve prospěch celku

Proč prostě nestačí nastavit ve světě systém tak spravedlivý, aby jej přijali všichni

Je to jednoduché, žádný systém vlády, byť by byl sebespravedlivější, nemůže fungovat prostě proto, že je postaven na obecnosti a nezahrnuje v sobě prvky jedinečnosti. Přitom každý z lidí je jedinečný, je výjimečný. Tato výjimečnost je nám dána proto, abychom ji jeden každý z nás rozvíjel a nabídl ostatním – to je jediná sociální spravedlnost na světě a ta jasně říká: obětuj svůj život druhým! Oběť přitom v tomto kontextu neznamená položení se na oltář, abych druhé ochránil. Oběť znamená dání sebe celého ve prospěch celku.

Vím, v současném systému fungování světa lidí to zní jako hodně velká fantasmagorie. Souhlas. Ale je to jediná cesta, jak dosáhnout, aby v České republice – nebo chcete-li v celém světě – jednou táhli všichni za jeden provaz, aby lidé v celém světě směřovali ke společnému cíli – MÍRU.

mír neznamená jen klid zbraní, ale především mír v duši, mír v mysli

Neboť mír neznamená jen klid zbraní, ale především mír v duši, mír v mysli.

Co si takhle udělat nejdříve 1 hodinu, pak 2 hodiny, 3 hodiny…, jeden den…, bez všech médií. Prostě vypnout proud, rádia, televize, mobily, počítače, hodiny a hodinky…, vše, co přináší zprávy nebo vytváří jakýkoliv hluk a setrvat v naprostém tichu, kdy budeme slyšet jenom svůj dech, poběžíme-li, tak jenom ozvěnu svých kroků a svůj dech… Monotónnost našeho dechu a našich kroků nás nasměruje hluboko dovnitř nás, do míst, kde jsme nikdy nebyli. Do míst, kde objevíme bílé, naprosto ničím neposkvrněné – jako bychom se dívali do mlhy, hebké, ale na rozdíl od mlhy neuvěřitelně teplé, místo.

To místo je vaše duše

To místo je vaše duše. Když se soustředíte ještě více do jejího středu, objevíte v ní svůj přesný obraz, ale ne současný, ale obraz dítěte, které se právě zrodilo, které poprvé kouká otevřenýma očima na svět. Ty oči jsou čisté – jantarově čisté, bez poskvrnky.

Najednou vás ty oči zahlédnou – podívají se upřeně na vás a vy ztuhnete hrůzou a někdy i hnusem, neboť v tu chvíli uvidíte sebe tak, jací jste právě teď. Ten pohled je velmi drsný – ne však pro každého, ale mohu vás ubezpečit, že nikdo, ani ten „nejčistší z nejčistších" neodejde z tohoto prvního setkání bez toho, aby se svého pravého obrazu lekl.

jací ve skutečnosti jsme

Vyděsil jsem vás? Proč? Cožpak jste až dosud nevěděli ve skrytu duše, jaký život vedete, jací ve skutečnosti jste? Ale běžte! To, že jste si až do této chvíle hráli na dokonalé, z vás ještě dokonalé neučinilo, ba právě naopak. Čím více jste se tak snažili vystupovat, tím víc jste cítili, tím větší obavu jste měli, že vás někdo někdy prokoukne. Zkrátka, že to praskne. Není lepší si tedy udělat tu chvilku a podívat se sám sobě do očí?

Ten pohled do svého nitra, do očí svého dítěte vám poskytne ještě jeden pohled. Pohled z druhé strany, kdy uvidíte v těch samých očích svou cestu, to, proč jste byli na svět vysláni, s jakým úkolem, s jakým posláním. Už najednou nebudete muset řešit otázky: Proč jsem tady? Co tady pohledávám? Co tu mám probůh dělat? Tím jediným pohledem dostanete odpověď na všechny tyto své otázky. Ta odpověď bude pro vás natolik inspirující a radostná, že v tu chvíli zapomenete na tu prvotní hrůzu a vrátíte se zpět ze sebe plni síly, odhodlání a elánu uskutečnit svůj ÚKOL – obětovat se pro druhé, nabídnout druhým své služby!

Vítejte v ŠANGRILA

Pravda, druzí budou mít najednou pocit, že jste se zbláznili, jen vy však budete vědět, že BLÁZNI jste byli až do teď!

Vítejte v ŠANGRILA.

Miloš Škorpil foto
Šangrila je v nás, objevit ji můžete při běhu, na poušti, v Himálajích, stejně jako doma v obýváku Šangrila je v nás, objevit ji můžete při běhu, na poušti, v Himálajích, stejně jako doma v obýváku Šangrila je v nás, objevit ji můžete při běhu, na poušti, v Himálajích, stejně jako doma v obýváku Šangrila je v nás, objevit ji můžete při běhu, na poušti, v Himálajích, stejně jako doma v obýváku Šangrila je v nás, objevit ji můžete při běhu, na poušti, v Himálajích, stejně jako doma v obýváku

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (20 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Milarepa | 6. 11. 2017 20.07 hod. | 193.165.236.xxx
Miloši, z tebe by byl dobrý buddhista, mám dojem, že by ses nebál jít do podstaty mysli a rozpustit u toho své ego.....zkus o tom popřemýšlet a pak případně si zajít pro potřebné informace sem – Na Maninách 17a

Dušanbe | 3. 2. 2013 11.10 hod. | 89.29.99.xx
Miloši,vztyčuji palec!Děkuji.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků