logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Helsinky, tady Heino ještě nikdy neprohrál

Helsinky, tady Heino ještě nikdy neprohrál

Když dorazí z Hannoveru domů, je už jaro v plné síle. Ale jaro pro běžce neznamená jen více slunka, delší dny a více času na trénink. Jaro nejsou jen vyschlé cesty a do kouta odhozené tepláky a těžké boty. V nohách mu cuká, chtěly by běžet rychleji a rychleji. A jaro přímo diktuje potřebu rychlostního tréninku na dráze. Po návratu vede první Emilova cesta na stadion. Přes zimu osiřelý, teď ožil místními fotbalisty.

„Kdo tě honí? Odpočiň si, jsi první! Kam tak naspěch?" Sotva začne trénovat, hned mají plno keců. „Kde jste byli v zimě?“, chtělo by se zakřičet. Když on dřel v mrazech, až se z něj kouřilo, seděly primadony pěkně v teplíčku s pivkem někde blízko u ruky. Měl by být zvyklý, měl by se povznést. Z Anglie si dovezl radostnou náladu a plno chuti do další přípravy, nenechá si ji brát. Celý dopálený se otočí a zmizí v lese.

Chvíli jen tak pobíhá, aby se uklidnil, ale brzo ho bezcílné bloudění přestane bavit. Objeví travnatou lesní cestu, rovný úsek celých dvěstěpadesát metrů. Jak je v bojové náladě a při chuti, dá si 20 x 250 m a vztek opadne. Cestou domů ještě pár sprintů, na stadion se už nevrátí.

Emil Zátopek na trénink

Na druhý den ho to už táhne rovnou do lesa. Ještě cestou si dá pět rychlých stopadesátek, na jiné delší pěšině 20x 400 m. A cestou domů opět 5x 150 m. Nemá stopky, nepotřebuje časy měřit. Prostě a jednoduše běhá každý úsek naplno.

Třetí den dvacetkrát 250 m a aby se nenudil, každý třetí úsek zdolává co nejdelšími skoky. Čtvrtý den opět dvacet čtyřstovek a každou třetí skákanou kvůli odrazu. Aby to nepopletl, v liché dny běhá dvěstěpadesátky, v sudé zase čtyřstovky. Stráví takhle dva měsíce, nikdo o něm pomalu neví. Když se začátkem června z lesů vynoří, rovnou časem 8:13,6 překoná vlastní rekord na 3000 m. A ještě v mezičase i rekord na dva kilometry 5:28,5. Doma je králem, ale obstojí v mezinárodní konkurenci?

Oskar Hekš

Válka vzala naší zemi mnoho významných osobností, smrt si vybírala i mezi sportovci. Jednou z mnoha obětí byl Oskar Hekš, který nás reprezentoval v roce 1932 na OH v Los Angeles. Při maratonu doběhl na osmém místě v čase 2:41,35.

Evžen Rošický, vynikající osmistovkař, další náš olympionik, tentokrát z Berlína 1936. Komunistický novinář, člen protifašistického odboje, popraven na Kobyliské střelnici. Zatímco na uctění památky Rošického se (zaslouženě) koná každoroční memoriál, na toho druhého se skoro zapomnělo. Snad proto, že jeden byl Žid a ten druhý komunista.

Evžen Rošický

První ročník memoriálu Evžena Rošického se chystá na 25. června 1947. Účast bude mezinárodní, pozváni jsou Finové Kostela a Heinström a Švéd Nyberg. A teď se, Emile, ukaž, jak si poradíš s tímhle severským vláčkem.

Na poslední týden před závody už má Emil osvědčené schéma: pondělí 6-8 km volně lesem, úterý běžný trénink na kratší 250 m rovince, středa odpočinek, čtvrtek poloviční dávky opět na kratší rovince. Pátek a sobota odpočinek, neděle závod. Jenže člověk míní a vojenští páni mění. Z pátku na sobotu noční tankové cvičení, do Prahy dorazí nevyspalý a utahaný. Kdyby se tak závody nekonaly, byl by nejšťastnější pod sluncem. Spánkový dluh dohání v noci před závodem, prospí i nedělní dopoledne. Na startu se cítí v lepší formě, než kdykoli předtím. Jak na tom jsou jeho soupeři?

Rozhodne se, že je proklepne hned na začátku a po startu nasadí ještě rychlejší tempo, než na jaké je sám zvyklý. Supí, šklebí se, cení zuby.Jen ohlédnout se bojí, aby si ostatní nemysleli, že se chystá zhasnout. Přes rameno zahlédne uštvaného Kostelu s pěnou u pusy, kopne do vrtule, aby se soupeř dlouho netrápil.

Udrží se ho pět kol, pak odpadnou. Mohl by zvolnit, vítězství má jisté, ale cítí morální povinnost pokračovat ve zvoleném tempu. Lidé ho povzbuzují, mezičasy slibují rekord. Čtvrtý kilometr je nejdelší, naděje ochabují, sil ubývá, ale obecenstvo ho žene vpřed. Proběhne cílem a jako v transu pokračuje dál, než s ním někdo zatřepe: „Ty zvíře, 14:08, nejlepší čas na světě!“, řve mu rovnou do ucha, protože jinak není slyšet.

čím dál tím častější obrázek – Emil Zátopek na stupních vítězů

Pro klobouky vyhozené do vzduchu nebe nevidět, jásot nebere konce. Druhý Nyberg, který ho ještě v minulém roce v Oslu porazil, dobíhá za ním s velkým odstupem. Bezprostředně po vítězství generál Fasati zve Emila na finské sportovní hry. Odlétá hned druhý den společně s Heinströmem a Koskelou, v zemi tisíce jezer ho čeká Viljo Heino!

Viljo Heino

Letadlem do Stockholmu, uprosí ho a aspoň pro fotografy se proběhne tam a zpátky přes náměstí. Pak přes noc třetí třídou lodí do Turku, na lepší jízdenku nejsou peníze. Nemají nárok na kabinu, v podpalubí si z kufrů postaví kavalce. Zatímco ostatní v klidu spí mezi zavazadly, jemu nadcházející střetnutí nedá usnout. Přemýšlí o běžci ze severských lesů. Finsko je zem zaslíbená vytrvalcům. A jestli si někoho z běžců váží, tak je to právě Heino. Ráno je vítají Hesinky. Tady Heino ještě nikdy neprohrál.

Dav Schovánek foto
  • přečteno: 12245/12070×, 5 komentářů
Helsinky, tady Heino ještě nikdy neprohrál Helsinky, tady Heino ještě nikdy neprohrál Helsinky, tady Heino ještě nikdy neprohrál Helsinky, tady Heino ještě nikdy neprohrál Helsinky, tady Heino ještě nikdy neprohrál

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (15 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

dav | 7. 2. 2013 19.24 hod. | 89.176.230.xx
Díky všem za reakce!

12honzade | 7. 2. 2013 10.57 hod. | 195.113.13.xx
paradni, fakt te rad ctu Davide.. 12:)

Robert | 6. 2. 2013 19.40 hod. | 188.175.37.x
paradni serial :-) , az mam chut vybehnout, i kdyz dnes regeneruju.

dao | 6. 2. 2013 10.27 hod. | 193.165.251.xx
Zapomněl jsem v předchozím příspěvku na to důležité: vynikající seriál, skvěle napsáno.

dao | 6. 2. 2013 9.28 hod. | 193.165.251.xx
Malá chybka v názvu.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

V jaké značce běžeckých bot vběhnete do běžecké sezóny 2017

Běžecká sezóna sice nikdy nekončí a tak vlastně ani nikdy nezačíná, prostě běháme furt. Přesto začátek března se bere jako její pravý začátek. Zajímalo by nás, jaká značka je vaše současná srdcovka a tak jí dáte přednost před ostatními značkami na trhu.

adidas100
Asics136
Brooks19
Inov-860
Icebug5
Hoka One25
Mizuno59
Newton5
NB22
Nike62
Salming375
Salomon43
Scott3
Vibram Fivefingers9
Vivobarefoot6
Zoot5
Jiné, zde neuvedené značce49
Běhám bos, bot netřeba14
ON8

kde se diskutuje

  • Jak se obléci na běh do teplého počasí : Díky za tipy! Já mám oblíbená funkční tílka s podprsenkami a přes ně tílko s obrázkem běhu (aby…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Ta pozadí .... upřesňuji na 3. čtvrtinu. A možná bych se nechal přesvědčit i na 2. Žádný extrém…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Romane, s Karlem je to jistota, ten se kochá rád! Výborná volba! S Joggerem bych si dovolil mírně…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Fanouš je jak kecal z Prodané ... Ale jeho argumenty jsou přímo geniální. Já, ale nebudu dřív doma,…»
  • Půlmaraton pod 100 minut se vyplatí : Pokud je otravná, nezáživná, nudná trať, vyplatí se spěchat do cíle. Ale : pokud je trať hezká,…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků