logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Zdolej svůj MOUNT EVEREST neboli 8 848 m – II. část

Zdolej svůj MOUNT EVEREST neboli 8 848 m – II. část

V první části byl můj boj s panelákovými schody popsán do tisícího patra. Ve svém schodolezectví pokračuji dál do lákavých horských výšin.

Osmnáctý den v pravé poledne dosahuji výše 4 554 m, což je nejvyšší bod, kam jsem ve svém dosavadním životě vylezl. Hora se nazývá Punta Gnifetti a nalézá se v horském masivu Monte Rosa. Na jejím vrcholu stojí nejvýše položená stavba v Evropě – chata královny Margarity.

Vzpomínám si na krásné okamžiky, kdy jsme byli navázáni na lano a ledopádem postupovali vzhůru

Vzpomínám si na krásné okamžiky, kdy jsme byli navázáni na lano a ledopádem postupovali vzhůru. Byli jsme s Jarmilou zařazeni do rychlejšího družstva mezi samé mladíky. Běžecký trénink a závody v anaerobním pásmu nám hodně pomohly. Mnozí lapají po dechu a pociťují bolesti hlavy. Tyto problémy se nás netýkají. Ostatní se stále ptají, jestli jsme v pohodě. V pohodě se nám lezlo. Chytli jsme své tempo a došli až k chatě královny Margarity ve slušném čase.

Nahoře v pásmu věčného ledu zavládla v našich myslích nepopsatelná radost z dosaženého výkonu. Tahle radost nás nakopla při sestupu. Zkoušíme běžet po ledovci dolů. Pro takový běh, kdy je sestupové družstvo navázané na laně, musí být splněna základní podmínka, a to že lano mezi jednotlivými členy družstva musí být napnuté. V našem družstvu byl jeden italský trouba, který tuto podmínku ignoroval. Radostně ječel a něco vykřikoval ve své rodné řeči. Měl jsem smůlu, že byl navázaný přede mnou. Najednou se bez upozornění zastavil. Ti, co byli navázáni před ním, se zadrhli, lépe řečeno byli postupně zadržováni a otáčeli se, aby zjistili, co se děje. Já byl na tom hůře, pokračoval jsem setrvačností v běhu. Než se mé tělo této neočekávané situaci přizpůsobilo, měl jsem povolené lano omotané kolem nohou. Chvilku jsem letěl vzduchem a pak přistál do měkkého firnu, kterého jsem měl plná ústa. Nemohl jsem ani nadávat. Ten, co šel za mnou, přitáhl lano a zastavil moji jízdu po břiše. Náš italský horský vůdce tomu chytrákovi italsky vynadal. Slyšel slova jako: „stupido, secchione“, což se blíží našemu hlupáku, blbečku. Tenhle stupido to udělal ještě několikrát, vůbec nechápal, co se po něm chce. Dával jsem si na něj pozor, a když se neočekávaně zastavil či prudce zpomalil, uskakoval jsem do strany a napínal lano namotáváním, aby zůstalo napjaté a nezamotalo se mi do nohou.

Zabrán do výškových vzpomínek jsem zapomněl, že sestupuji dolů po schodech. Patou jsem škobrtl o stupeň schodu, ale byl jsem blízko zábradlí a stačil se chytit. No to by nebyl pád do měkkého firnu, ty „stupido“. Od této chvíle si dávám pozor na jednotlivé stupně schodů při sestupu. Přece jen zautomatizované tělo může občas udělat chybu.

Nedávno jsme s Jarmilou postávali v údolí Chamonix a snili o tom, až se ocitneme na vrcholu a budeme se kochat ze střechy Evropy okolní krásou

Následující, 19. den, o hodině třinácté dosahuji pomyslného vrcholu Mont Blancu, nejvyšší hory Evropy. Nedávno jsme s Jarmilou postávali v údolí Chamonix a snili o tom, až se ocitneme na vrcholu a budeme se kochat ze střechy Evropy okolní krásou. Dle horolezce Messnera, který prošel téměř všechna světová pohoří, se Alpy jeví jako nejkrásnější hory světa. Chtěli jsme tu krásu vidět na vlastní oči. Z tohoto snu nás probudila hrozná suma peněz, kterou bylo třeba zaplatit ke zdolání vrcholu ve skupině s průvodcem. Sami jsme si na to netroufli, nemáme ani potřebné zkušenosti, ani vybavení. Chabou náhradou nám byla aspoň turistika kolem Mont Blancu a pozorování střechy Evropy z okolních vrcholů.

obrázek

Tvrdohlavě stoupám výše a výše. V průběhu 21. a 22. dne míjím ve své mysli základní tábor ve výši 5 540 m, odkud se přes pět táborů Messner dostal až na vrchol střechy světa. Dále pomyslně míjím nejvyšší horu Afriky Kilimadžáro (5 895m), kterou znám pouze z nádherných fotografií. Při slově Afrika se mi vždy vybaví nesnesitelné vedro. To africké vedro teď pociťuji na schodišti, vzduch nic moc, pot mi kape i ze špičky nosu. Stanovil jsem si vysoký cíl, a tak můj zpocený nos stále míří výš a výše. Z oken na schodišti vidím zasněžené stromy a střechy. Dokonalé doplnění pohledu na zasněženou čepici hory Kilimadžára.

Pětadvacátý den po osmnácti hodinách stoupání, poklusávání a sestupování panelákových schodů stojím na nejvyšší hoře Ameriky

Pětadvacátý den po osmnácti hodinách stoupání, poklusávání a sestupování panelákových schodů stojím na nejvyšší hoře Ameriky, která má tajemné jméno Aconcagua. Z jazyka Inků se dá přeložit jako Bílá stráž. Tato „Bílá stráž“ se svojí nadmořskou výškou 6 959 m je nejvyšší horou celé západní polokoule. Vyšší hory jsou již jen v Asii, kam směřují kroky těch, co chtějí svojí nohou pokořit nejvyšší vrchol světa.

Můj horský schodolezecký deník hlásí, že jsem vyšel a sešel 2 320 pater, což představuje 37 120 schodů

Cestou až do této výše jsem se zbavil ortézy a ruka se pomalu začíná vzpamatovávat. Nervy, které zatím odmítají ruku plně ovládat, dorůstají velice pomalu, jen milimetr za den. Takže stále vláčím s sebou neovladatelnou polomrtvou ruku v naději, že až dojdu na vrchol, bude ruka v lepším stavu. Můj horský schodolezecký deník hlásí, že jsem vyšel a sešel 2 320 pater, což představuje 37 120 schodů. Dělat zápisy do deníku představuje obrovské úsilí. Je to, jako byste zdvihali dvacetikilovou činku. Podepsat se stále ještě neumím, to je pro mne nadlidský úkon. Levou rukou se učit psát nechci, stále věřím té pravé ruce, že to na Mount Everestu dokáže. Už se tam blížím, a tak vše završím ve třetí části svého schodolezeckého života.

Jaromír Holas foto
  • přečteno: 9433/9074×, 1 komentář
Zdolej svůj MOUNT EVEREST neboli 8 848 m – II. část Zdolej svůj MOUNT EVEREST neboli 8 848 m – II. část Zdolej svůj MOUNT EVEREST neboli 8 848 m – II. část Zdolej svůj MOUNT EVEREST neboli 8 848 m – II. část Zdolej svůj MOUNT EVEREST neboli 8 848 m – II. část

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (11 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

dav | 8. 2. 2013 9.38 hod. | 78.102.206.xx
Dobrýý! Přiznám se, když jsem trénoval u nás v paneláku, tak jsem se cestou dolů flákal a abych šetřil kolena, "slaňoval" jsem výtahem:-)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Crosstraining

všechny články Crosstraining

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
  • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»
  • Tréninkové deníky – můžete si vložit vlastní plány : https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků