logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jak jsem doběhl maraton za 4 měsíce a splatil „dluh" Ivo Domanskému.

Jak jsem doběhl maraton za 4 měsíce a splatil „dluh" Ivo Domanskému.

Na začátku bylo slovo, ale ne, na začátku bylo rozhodnutí, že začnu běhat. Po dlouhých letech se mi rozpadlo manželství a tak jsem se rozhodl, že v padesáti letech se vrhnu na nějakou aktivitu, ve který si něco sám sobě dokážu, a to, že jsem schopen se zapřít a ještě něco dokázat.

Nikdy jsem moc běh nemiloval, dělal jsem sice sport i vrcholově, ale běh nebyl mezi oblíbenými činnostmi a hlavně se sportem, tedy pravidelným, jsem skončil asi před dvaceti lety a od té doby prakticky sedím v kanceláři u PC a pohyb jen občas. A teď to rozhodnutí.

Začal jsem pomalu běhat po parku a postupně si trochu přidával. Pak jsem se přihlásil na první ½ maraton v Praze, doběhl a bylo to super. Pak jsem se rozhodl, že když půlmaraton šel, tak proč nezkusit maraton a zkusil jsem ho taky. To bylo před dvěma roky. Byla to obrovská euforie a od té doby jsem začal trénovat systematicky, avšak přiměřeně svému věku a povolání.

Po květnovém maratonu v Praze a několika menších závodech jsem se na podzim roku 2011 rozhodl také vyzkoušet maraton ve Stromovce. Zaujal mne tím, že není odněkud někam, ale je to vlastně běhání na okruhu. To byla má první běžecká sezona. V loňském roce jsem do toho již šel naplno, i když se mi na podzim 2011 podařilo vyrobit si zlomeninu ramene po pádu na kole a následkem toho jsem musel absolvovat 2 operace (šrouby dovnitř a za půl roku šrouby ven).

Nicméně jsem již začal systematicky trénovat a připravovat se na ½ maratony a maraton během celého roku. Potěšil mne čas, kterého jsem v Praze dosáhl a tak jsem samozřejmě předpokládal, že na podzim ve Stromovce budu u toho a čas bude jako hrom. Tím se dostávám i k Ivovi Domanskému. Osobně jsem se s ním neznal. Potkával jsem ho však na všech možných různých závodech, kde fungoval jako spolupořadatel atd. Občas jsme prohodili pár slov, kupoval jsem si od něj také časopis běhej.com a viděl jsem, že ten člověk je ta dobrá duše, kterou potřebuje každý menší sport, a bez nich to nefunguje.

Na loňském podzimním maratonu ve Stromovce Ivo dělal jako obvykle hlasatele a povzbuzovatele. Vyrazil jsem na svůj „konečně rychlý" maraton s tím, že to teď konečně dám za slušný čas (chtěl jsem pod 3 hodiny). Bohužel jsem asi ten den neměl ten „svůj" den a optimální formu. Po asi 15 km jsem zjistil, že dnes můj rekord zřejmě nepadne, a začal jsem se trápit a pomalu přemýšlet o tom, že vzdám svůj první závod. Ukecával jsem se dlouho, nicméně po 27,5 km jsem to zabalil. Do cíle chyběla 3 kola = 15 km. Za několik dnů na to jsem se dočetl, že pan Domanský zemřel

Občas běhám přes Stromovku (a pokračuji dále) a musím říci, že pokaždé jsem o tom svém nedoběhnutém maratonu a taky o panu Domanském přemýšlel, nebo si na něj alespoň vzpomněl. Měl jsem tak nějak černé svědomí a přišlo mi, že mu to trochu dlužím, a tak včera jsem se rozhodl při svém probíhání Stromovkou, že na jeho památku si ta tři kola a těch zbylých 15 km doběhnu. Přestože běhám relativně zdaleka (do Stromovky cca 5 km, tak jsem to i v úterním skvěle neběžeckém počasí (12.2.2013) dal a konečně jsem svůj podzimní maraton doběhl a tím i splatil svůj dluh I. Domanskému.

Možná by to mohli občas udělat i další běžci a vůbec letošní rok věnovat památce tohoto propagátora běhu v Čechách.

Dnes si věnujeme lásku, a tak když mi přišel e-mail od Iva s jeho vzpomínkovým článkem na Iva Domanského, hned mě napadlo jej vydat právě dnes. Prostě proto, že je určitě mnoho těch, kteří mu rádi dnes věnují tichou vzpomínku. Ivo si to určitě zaslouží a třeba si za to vysloužíme jeho pomoc při svých závodech:) a Bůh ví, zda už tam nahoře nedává dohromady skupinu běžeckých andělů?

  • přečteno: 9783/9374×, 1 komentář

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (24 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Jitka Stehlíková | 14. 2. 2013 22.07 hod. | 37.188.235.x
Iva jsem znala osobně, můj první trenér... a když jsem při letošní lh24 osmkrát sbíhala nejvyšší beskydský kopec, pokaždé jsem ho viděla v zatáčce "u Zbuja", a pokaždé jsem mu poděkovala, myslím že by měl někdy v těchto dnech narozeniny...

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Začínáme s během

všechny články Začínáme s během

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků