logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Božena Němcová, babička, Viktorka, Kneipp a výběh na Zelenou horu – jak se to rýmuje?

Božena Němcová, babička, Viktorka, Kneipp a výběh na Zelenou horu – jak se to rýmuje?

Vím, složit z těchto termínů smysluplné puzzle je trošku problém, ale vše se seběhlo takto: MF Dnes napsala otvírák v tom smyslu, jestli dnešní mladá generace ještě potřebuje znát Babičku – rozuměj, národní to klenot české literatury z brka Boženy Němcové, nebo je pro ní větší přínos naučit se pohybovat v prostoru moderních technologií, třeba na FB? Ivan, který si u snídaně článeček přečetl, nám ostatním předhodil „zlaté" téma. Vrhli jsme se do diskuse, která se s výjimkou výběhů táhla jako červená nit pak už celým soustředěním.

My starší dáváme přednost znalosti Babičky, a myslíme si, že byť byla napsána Boženou Němcovou, mimochodem ženou velmi pokrokovou, již v 19. století, stále má dnešní generaci co říci. Vezměte si například postavu babičky jako takovou. To nebyla rozhodně žena, která by se sebou nechala orat, v dnešním světě by byla považována za velmi progresivně uvažující a velmi těžko zblbnutelnou bytost. Měla velmi vyvinutou intuici – Sultán a Tyrl si na ní nikdy nepřišli, většinou věděla, co tihle dva psí dovedové vyvedou. Své dcery a vnoučata také ovládala železnou rukou, o pánech šlechticích ani nemluvě.

A co postava Viktorky, mistrně vykreslená coby zbloudilá duše, jíž obloudil jakýsi černý myslivec, jemuž stačilo, aby se jí dlouze zahleděl do jejích očí a dostal všechno, co chtěl, ačkoliv všichni chlapi z okolí se mohli na hlavu stavět, vysypávat před Viktorkou obsahy svých bezedných kapes, a ani si neškrtli.

Pak je tu další velmi významná postava, o níž jsme dosud smlčeli – Maruška a 12 měsíčků. Pokud jste vrcholoví manažeři obchodních řetězců a při vyslovení názvu téhle pohádky vás nic nenapadá, tak radši podejte ihned výpověď před tím, než ji dostanete. V tomto díle totiž Božena Němcová velmi prozíravě předpověděla, možná by se více hodilo napsat, přímo geniálně popsala, jakým směrem a kudy se bude ubírat globalizace, před níž ani monopolní úřady a proletáři všech zemí, kteří se spojí pod jednotný šik, nenajdou ochranu.

A kde se vzala postava páně Kneippa? Tak pokud vás nic nenapadá, vraťte vysokoškolské diplomy, máte-li jaké. Copak si nepamatujete, čím se proslavila ještě Viktorka? Opravdu ne? Vy si nepamatujete tu krásnou scénu, kdy Viktorka stojí po kolena ve studené vodě a je úplně v transu, až to vypadá, že si šlehla, tedy v té době spíše rozžvýkala pořádnou dávku nezralého máku? Jasně -Viktorka a nikdo jiný je mistr Kneipp, geniální to lékař, který založil svou léčbu na působení studené vody.

A tak bych mohl pokračovat v rozboru geniálního díla Boženy Němcové dál. Ale neudělám to, neboť bych pak vyvrátil závěry Cimrmanologů, že vše, čím se řídí a ubírá dnešní svět, objevil další génius – Jára Cimrman. Houby Cimrman, přátelé, vše to bylo dílem fantazie Boženy Němcové, respektive její babičky. Pokud tomu nevěříte, přečtěte si pořádně Babičku a celé dílo Boženy Němcové a zjistíte, že jméno Jára Cimrman byl jen umně vymyšlený pseudonym, protože svět je spíše náchylný přijmout geniální objevy muže než ženy.

Nebo prostě přijeďte na další soustředění Běžecké školy a my vám to tam vše vysvětlíme!

P.S. Nejlepší na tom je, že celou tu plamennou filipiku na obhajobu Babičky spustil Ivan, příjmením Dědek:-).

A kde zůstala Zelená hora? No, přeci za námi

P.P.S. A kde zůstala Zelená hora? No, přeci za námi.

Miloš Škorpil foto
Božena Němcová, babička, Viktorka, Kneipp a výběh na Zelenou horu – jak se to rýmuje?

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (6 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

12Honzade | 17. 2. 2013 19.06 hod. | 77.48.73.xxx
.. a ja si myslel, ze Viktorka byl Priessnitz, odtud zname priesnicove obklady... Zpatky do rakouzko uherska a do lazni Jesenik!
cs.wikipedia.org/wiki/Vincenz_Priessnitz
MSF! 12:)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»
  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Hezký den Miloši, běhám desítku kolem 55minut, o víkendu jsem zkusil 15km pod 6m/km a rád bych…»
  • Jak můžete prožít léto s radostí a v pohybu, i když musíte makat v práci : Děkuji za článek, je moc prima. Je pravda, že pokud se člověk hýbat chce, najde si sám tyhle…»
  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků