logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Božena Němcová, babička, Viktorka, Kneipp a výběh na Zelenou horu – jak se to rýmuje?

Božena Němcová, babička, Viktorka, Kneipp a výběh na Zelenou horu – jak se to rýmuje?

Vím, složit z těchto termínů smysluplné puzzle je trošku problém, ale vše se seběhlo takto: MF Dnes napsala otvírák v tom smyslu, jestli dnešní mladá generace ještě potřebuje znát Babičku – rozuměj, národní to klenot české literatury z brka Boženy Němcové, nebo je pro ní větší přínos naučit se pohybovat v prostoru moderních technologií, třeba na FB? Ivan, který si u snídaně článeček přečetl, nám ostatním předhodil „zlaté" téma. Vrhli jsme se do diskuse, která se s výjimkou výběhů táhla jako červená nit pak už celým soustředěním.

My starší dáváme přednost znalosti Babičky, a myslíme si, že byť byla napsána Boženou Němcovou, mimochodem ženou velmi pokrokovou, již v 19. století, stále má dnešní generaci co říci. Vezměte si například postavu babičky jako takovou. To nebyla rozhodně žena, která by se sebou nechala orat, v dnešním světě by byla považována za velmi progresivně uvažující a velmi těžko zblbnutelnou bytost. Měla velmi vyvinutou intuici – Sultán a Tyrl si na ní nikdy nepřišli, většinou věděla, co tihle dva psí dovedové vyvedou. Své dcery a vnoučata také ovládala železnou rukou, o pánech šlechticích ani nemluvě.

A co postava Viktorky, mistrně vykreslená coby zbloudilá duše, jíž obloudil jakýsi černý myslivec, jemuž stačilo, aby se jí dlouze zahleděl do jejích očí a dostal všechno, co chtěl, ačkoliv všichni chlapi z okolí se mohli na hlavu stavět, vysypávat před Viktorkou obsahy svých bezedných kapes, a ani si neškrtli.

Pak je tu další velmi významná postava, o níž jsme dosud smlčeli – Maruška a 12 měsíčků. Pokud jste vrcholoví manažeři obchodních řetězců a při vyslovení názvu téhle pohádky vás nic nenapadá, tak radši podejte ihned výpověď před tím, než ji dostanete. V tomto díle totiž Božena Němcová velmi prozíravě předpověděla, možná by se více hodilo napsat, přímo geniálně popsala, jakým směrem a kudy se bude ubírat globalizace, před níž ani monopolní úřady a proletáři všech zemí, kteří se spojí pod jednotný šik, nenajdou ochranu.

A kde se vzala postava páně Kneippa? Tak pokud vás nic nenapadá, vraťte vysokoškolské diplomy, máte-li jaké. Copak si nepamatujete, čím se proslavila ještě Viktorka? Opravdu ne? Vy si nepamatujete tu krásnou scénu, kdy Viktorka stojí po kolena ve studené vodě a je úplně v transu, až to vypadá, že si šlehla, tedy v té době spíše rozžvýkala pořádnou dávku nezralého máku? Jasně -Viktorka a nikdo jiný je mistr Kneipp, geniální to lékař, který založil svou léčbu na působení studené vody.

A tak bych mohl pokračovat v rozboru geniálního díla Boženy Němcové dál. Ale neudělám to, neboť bych pak vyvrátil závěry Cimrmanologů, že vše, čím se řídí a ubírá dnešní svět, objevil další génius – Jára Cimrman. Houby Cimrman, přátelé, vše to bylo dílem fantazie Boženy Němcové, respektive její babičky. Pokud tomu nevěříte, přečtěte si pořádně Babičku a celé dílo Boženy Němcové a zjistíte, že jméno Jára Cimrman byl jen umně vymyšlený pseudonym, protože svět je spíše náchylný přijmout geniální objevy muže než ženy.

Nebo prostě přijeďte na další soustředění Běžecké školy a my vám to tam vše vysvětlíme!

P.S. Nejlepší na tom je, že celou tu plamennou filipiku na obhajobu Babičky spustil Ivan, příjmením Dědek:-).

A kde zůstala Zelená hora? No, přeci za námi

P.P.S. A kde zůstala Zelená hora? No, přeci za námi.

Miloš Škorpil foto
Božena Němcová, babička, Viktorka, Kneipp a výběh na Zelenou horu – jak se to rýmuje?

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (6 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

12Honzade | 17. 2. 2013 19.06 hod. | 77.48.73.xxx
.. a ja si myslel, ze Viktorka byl Priessnitz, odtud zname priesnicove obklady... Zpatky do rakouzko uherska a do lazni Jesenik!
cs.wikipedia.org/wiki/Vincenz_Priessnitz
MSF! 12:)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Začal jsem běhat, ale ať dělám, co dělám, zrychlit nedokážu! Co mám dělat, abych běhal rychleji? : Dobrý den. Tenhle článek se mi opravdu moc líbí. Našla jsem se v něm krásně a aktuálně bych k tomu…»
  • Zjisti svůj startovní handicap a vyběhni. Šestý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : Sorry za odbočku, to musí být nesmysl, ty časy fotbalistů, ne ? "Ve Slavii jsou nároky na…»
  • Stabilita při běhu, aneb co taky může způsobit nevhodná běžecká obuv. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : S letitým odstupem musím dát Miloši za pravdu.Maximalistická obuv,konkrétně model Clifton od Hoka…»
  • Tak jak je to vůbec s tou snídaní – je anebo není tím nejdůležitějším jídlem dne? Třetí tip Běžecké školy pro váš šťastný života běh : Souhlas, není taky špatný vajíčka udělat na sádle a kokosak si dát do kafe. »
  • Tak jak je to vůbec s tou snídaní – je anebo není tím nejdůležitějším jídlem dne? Třetí tip Běžecké školy pro váš šťastný života běh : No jistěééé. Hned jsem si šel udělat dvě vajíčka na měkko (no, byly trošku spíš na tvrdo, ale…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků