logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Milý deníčku 3 – Gazelky v akci

Milý deníčku 3 – Gazelky v akci

Wikipedia o gazelách říká: Jsou to značně rychlá zvířata, která dokáží dosáhnout na větší vzdálenosti rychlosti i více než 80 km za hodinu. Gazely jsou štíhlá zvířata, která mají na dlouhých a tenkých končetinách sudý počet prstů zakončených kopyty. Gazely z podrodu PIMky jsou velmi přátelské, vtipné a za všech okolností se navzájem podporují. Tento vzácný poddruh objevil v našich zeměpisných šířkách dne 13.11.2012 ultramaratonec Miloš Škorpil.

4. týden

Pondělí (45 min (65-80%); polojasno, +10 st.)

vánoční setkání běžců u velkého altánu v Krčském lese

Rok se s rokem sešel a jsou tu opět Vánoce. Chystáme se s Petrem a Terezkou na Štědrovečerní běh Krčským lesem: http://www.youtube.com/watch?v=5O8nhbR7h6g . Budík mi zvoní v 6 hodin, Terezku kupodivu nebudí. Malá zpravidla budík předběhne, vstává poměrně brzy, leze po mně a já ji přesvědčuji, že budeme ještě chvilku spinkat. Dnes by se mi hodilo, kdyby si malá přivstala. Jdu se umýt, vařím čaj do termosky, krájím vánočku ke snídani. Petr leze z postele kolem půl sedmé, obléká se a jde připravit kočár pro naši princeznu. Terezka vypadá, jako kdyby měla půlnoc, pouštím na DVD Včelku Máju poměrně nahlas a otevírám dveře. Mája zafunguje, za chviličku slyším přibližující se malé tlapičky. Terezka má výbornou náladu, hned mi skáče na klín, ještě vyčůrat do nočníčku, obléknout a vyrážíme. Snídani Terezka už nestíhá, dávám jí teplý čaj do lahvičky a vánočku do krabičky -> snídat se bude cestou.

vánoční setkání běžců u velkého altánu v Krčském lese

Vybíháme do Štědroranní tmy. Na první křižovatce zmateme mladíka, který se lehce pod vlivem potácí ulicí. Běžíme k IKEMu, pak k jezeru Labuť, zde potkáváme Milana Hlavu. Přecházíme do chůze, povídáme o počasí, stromečku, Milan vzpomíná na různé běžecké akce. Štědrovečerního běhu se účastní po 9., my jsme nováčci. Ráno jsem vypila hrnek čaje, a tak nutně potřebuji. Když už je situace urgent, zabíhám za stromky. A co čert nechtěl, nemůžu rozvázat kaťata, nejdou stáhnout ani zavázané. Tak poskakuji na místě a bojuji s uzlem. Vyhrávám, hurááááá... Po pár vteřinách je ze mě nový člověk. Dobíhám kluky, před 8. hodinou dorážíme k Velkému altánu na místo startu. Sešlo se nás rekordních 155, teplota údajně také rekordní, kolem 10 st. nad nulou. Chvilkou ticha zavzpomínáme na Iva Domanského a pak už se rozebíháme na 5,5 km dlouhou trať. Instrukce zní jasně: „Užijte si to, povídejte a vyprávějte si, závodění si nechte na jindy". Líbí se mi ten přístup, a tak si povídáme, užíváme, bavíme se... Společnost nám dělají Evžen se Sárou, zvlášť Sára se Terezce líbí. Po doběhu se shromáždíme u stromečku, pějeme koledy, Evžen doprovází na kytaru a Petra na housle. Krátce po deváté hodině ranní se rozcházíme a já mám pocit, že už musí být odpoledne. Tolik zážitků... Doma si dáváme teplou polévku a užíváme si atmosféry Vánoc. Žádný shon, žádný přemrštěný úklid, prostě klídek...

Úterý (15 min (50-65%); abeceda, protažení; 8x 30 vt. do kopce – seběh;10 min (65-50%), zataženo +7st.)

Posíláme si s gazelkami vánoční přání + obrázky běžeckých dárků. Janča musela být moc hodná, protože dostala nádherné běžecké hadříky. Hlavně bunda je moc krásná. Dopoledne se vydávám do Krčáku splnit dnešní plán. Pro 30 sec. úseky jsem si vybrala docela slušný kopeček. Ze začátku to vypadá, že 30 sekund není zrovna moc. Běžím předkloněná, dostatečně zvedám nohy, jde to dobře. Čtvrtý výběh už je znát, sedmý a osmý dosahuji na samé dno. Je mi zle, chce se mi zvracet. Proč se tak honím, když mě při tom nikdo nevidí? Odpověď je jasná: nikdy jsem neuměla ošidit trénink. Těším se na závěrečný volný výklus. Ten si opravdu užívám, snažím se rozdýchat nevolnost a docela to jde. Doma si dávám teplý čaj a s Kofilou skáču do vany.

Středa (45 min. (65-75%); polojasno, bezvětří, +5 st.)

Běžíme s Petrem a Terezkou v kočárku. Protože nedám pokoj se včerejšími výběhy a stále o tom mluvím, rozhodne se Péťa, že to taky vyzkouší. Jako opravdový trenér stoupám do míst, kam jsem za 30 sekund vyběhla, mávám na Petra a mačkám stopky. Petr vypadá, že běží lehce, dobíhá o pár metrů dál než já včera. Donutím ho dát si to taky 8x. Je dobrej, zvládá to, nezvrací. Terezka je trpělivka naše trpělivá, je skvělá, všechny naše akce bezvadně sdílí s námi. Pro mě je dnešní běh ve znamení příjemné třičtvrtěhodinovky.

Čtvrtek (volno; polojasno)

Dnešní tréninkovou pauzu, stejně tak jako nedělní, trávíme se svými nejbližšími.

Pátek (10 min (50-65%) – 35 min (80 – 90%) – 10min (65-50%)

Ráno vstávám v 5 hodin s tím, že pojedu brzy do práce a půjdu si zaběhat s čelovkou do lesa. Vstávám, vysvětluji Terezce, že musím do práce, ať si ještě skočí do pelíšku k taťkovi a vyrážím z bytu. Na bus zastávku přicházím v 5.35 hod. Juknu na řád a zjišťuji, že bus mi před minutou ujel a další jede až ve 47. Probudím tedy telefon a vygooglím, že z jiné zastávky mi jede bus ve 44. Je 40. To bych mohla stihnout. Tak nasadím sprintík v podpatcích, ověšená taškou s NTB a druhou s běžeckými věcmi... Bus mi před nosem ujíždí... Další jede až v 51. Ve 47 jede ten první, říkám si. Když nasadím sprint a nepřerazím se v kozajdách, tak to možná i stihnu. Funím, funím, cíl je opět na dosah... Bus mi překvapivě ujíždí před nosem. V 51 mi jede ten druhý, třeba jej stihnu.

Podpatky nepodpatky, sbírám poslední síly a ... v 51 skáču do už téměř rozjetého autobusu. Úvodní rozehřátí mám tímto za sebou:-) Ještě že na sídlišti nejsou nainstalované kamery, asi bych byla podezřelá. Do práce tedy dorážím o něco později, než jsem předpokládala, ale nevadí. Vybavena čelovkou vyrážím. Potkávám kolegyni, která se sklopenou hlavou chvátá do práce, lehce ji vyděsím. Odpoledne s ní mám shodou okolností schůzku, loučíme se s tím, že taky možná konečně vyběhne. Tak uvidíme. Dávám si 45minutové kolečko, tentokrát obráceným směrem. Vzhledem k tomu, že je tma, raději neexperimentuji a běžím známý okruh, o kterém vím, že se v něm neztratím. Stále nemám sporttester, a tak o tepovce nemám páru.

Začátek je ve znamení seznamování podrážek s terénem, pak se snažím zrychlit, ale moc mi to nejde. Ne, že by kardiovaskulár nezvládal, ale s čelovkou špatně odhaduji profil a nerovnosti na trati a hlava se bojí, abych si nezvrtla kotník nebo koleno. Málem umřu strachy, když se zpoza stromu proti mně vyřítí běžec bez čelovky. Nechápu, jak může běžet bez světla, když je zataženo a v lese není vidět na krok. Když už jsem zase pod lampami, oddychnu si. Závěrečný výklus zkracuji na cca 3 minuty, vyděšená raději šupajdím do sprchy a pak ke stroji.

Stromovka s gazelkami, čas neměřitelný, počasí příjemné, zážitky neuvěřitelné

Sobota (Stromovka s gazelkami, čas neměřitelný, počasí příjemné, zážitky neuvěřitelné)

Z metru už jsem postupně odstříhala jednotlivé dílečky a JE TO TADY! První neoficiální setkání gazelek! Už od rána mi je do zpěvu, šíleně se těším! Většina gazelek tráví svátky na horách, případně na návštěvách u svých nejbližších, vypadá to tedy jen na poměrně komorní setkání. Ale to vůbec nevadí. S holkama docela slušně řádíme virtuálně na FB, už to mě výrazně naplňuje. Dopoledne ještě upéct šátečky, uvařit čajíky do termosek a vystoupení může začít. Terezka nás trošku zdrží, protože se chce jako tradičně honit namísto oblékání. Nakonec se nám ji podaří odchytit, naložíme kočár, naskáčeme do auta a frčíme směr Výstaviště. Cestou zpíváme a tleskáme, hlavní dirigent je pochopitelně Terezka. Na místo dorážíme pár minut před domluveným setkáním. Péťa rychle skládá kočár, Terezku nasoukáme do fusaku, naložíme jídlo a vrchní části oděvů a vydáváme se svižným poklusem napříč Výstavištěm. Dobíháme ve chvíli, kdy přichází i Danča s Milošem. Na místě už čekají abecedně Miri, Terka a Víťa. Srdečně se vítáme nejen s PIMkami, ale také s Dančou a Milošem. Oba jsou neskutečně vřelí a usměvaví. Danča je nádherná ženská, snem a inspirací pro mnohé z nás. Čiší z ní nesmírná síla, energie, dobrota. Blýskneme pár společných a už se vydáváme na PRVNÍ GAZELÍ „BĚH“.

Atmosféra je uvolněná, klušeme lehce bok po boku

Atmosféra je uvolněná, klušeme lehce bok po boku. Po chvilce Miloš : „Simčo, dopadáš na špičky“. Já: „Já vím. Dopadám buď úplně na špičky nebo zas jen na paty. Vím to, jsem z toho nešťastná, ale nevím, jak to změnit“. Miloš se jen usměje: „Uvolňuj kotníky“. Zaklínadlo! „Uvolňuj kotníky“... „Uvolňuj kotníky“... Každý běh, který od té doby absolvuji (kromě těch rychlejších závodních) je ve znamení uvolňování kotníků. Tato věta je nejsilnější, jakou si z prvního setkání odnáším. A provází mě od té doby každým dnem. Myslím, že zde je hodně ukrytého. A tuším, že když se naučím uvolňovat kotníky, výrazně si běh ulehčím a tím i zpříjemním.

Pak se Miloš zastavuje a vysvětluje techniku došlapu a odvalování nohy. Teď už vím (teoreticky), že zem je třeba hladit a ona se nám odvděčí. Nesmím se stydět zahrabat si jako kobylka, to je totiž cesta k lehčímu běhu. Je neskutečné, s jakou vlídností a ohleduplností nás Miloš upozorňuje na běžecké chyby. Neurazila bych se ani, kdyby se najednou zastavil a dostal záchvat smíchu. Kromě Terky totiž cváláme opravdu humornou technikou, jeden originál lepší než druhý. Péťa s Terezkou absolvují celou cestu s námi. Miri nám v přímém přenosu ukazuje, jak Vládík napodobuje její běh, prostě je legrace. Jo a to není všechno.

makáme jak Patrick Makaupokus o létání

Najednou nás Miloš zastavuje a začíná nám předvádět jakési podivné prostocviky (Pistole; vzpor ala Patrick Makau; teď nevím, zda čáp nebo jiný pták, a další), které tůůůze bolí. Po návratu domů je nacházím zde. Terezka na nás z kočárku jen nevěřícně kouká. Ještě trošku proběhneme Stromovku, napucneme se šátečky a pomalu se loučíme. Vracíme se domů plni dojmů, nabiti do následujících dnů, ve kterých z príma setkání čerpáme.

Simona Vlašimská foto
  • přečteno: 10203/9858×, 1 komentář
Milý deníčku 3 – Gazelky v akci Milý deníčku 3 – Gazelky v akci Milý deníčku 3 – Gazelky v akci Milý deníčku 3 – Gazelky v akci Milý deníčku 3 – Gazelky v akci Milý deníčku 3 – Gazelky v akci

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (10 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Míra Drak | 22. 2. 2013 13.23 hod. | 194.228.13.xxx
Gazelko/ky, máte to pěkně rozeběhnuté a to nejen na trati! Tak ať vám to skvěle běhá a nezapomeňte – uvolněte kopýtka! Simčo, ty se už musíš jít ukázat gazelám do Zoo, aby viděly, co tu běhá po středoevropských cestách za zvíře!

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

PIM Women´s Challenge 2013

všechny články PIM Women´s Challenge 2013

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»
  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Hezký den Miloši, běhám desítku kolem 55minut, o víkendu jsem zkusil 15km pod 6m/km a rád bych…»
  • Jak můžete prožít léto s radostí a v pohybu, i když musíte makat v práci : Děkuji za článek, je moc prima. Je pravda, že pokud se člověk hýbat chce, najde si sám tyhle…»
  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků