logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

adidas Boost – revoluce v běhání

adidas Boost – revoluce v běhání

V prosinci nám byla v německém Herzogenaurachu představena nová běžecká bota – adidas Boost, která by měla představovat revoluci v běhu. Po revoluci minimalistických a bosonohých běžeckých bot, která „zbourala v běžeckém světě veškeré zavedené pořádky“, bych však byl s termínem revoluce opatrnější.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Moje dojmy z adidas Boost
  1. První dojem
  2. Druhý dojem
  3. Třetí dojem
  4. Čtvrtý dojem
 2. Dana a její reflexe na adidas Boost
 3. RUN – Blanka Gololobovová
 4. BezvaBĚH.cz – Martin a Táňa Singrovi
  1. Martin
  2. Táňa

Jaký dojem na mě, Danu, Blanku, Martina a Táňu udělala, se dočtete níže:

Moje dojmy z adidas Boost

adidas Boost před prvním horkým testem

První dojem

První dojem byl zprostředkovaný krátkým filmovým šotem, na němž běžela útlá děva a to stylem, který naprosto popíral správný běžecký styl – prostě patařka jak vyšitá. O to víc mě začala tahle bota zajímat, chtěl jsem si vyzkoušet, jestli se v nich dá běžet správně a přitom z nich vytěžit všechny bonusy, o nichž nám její tvůrci a prezentéři nadšeně vykládali.

Druhý dojem

Vzal jsem je do ruky, potěžkal a zjistil, že jsou lehké jak pírko. Taky jsem si hned všiml zajímavého svršku, který nepřipomínal nic z toho, co jsem zatím u běžeckých bot viděl. Svršek, mezipodešev a podrážka pak vytvořily velmi zajímavý a velmi kompaktní celek. To jsem zjistil hned, jak jsem si je obul na nohy. Nohy do nich zapluly jak do Popelčiných střevíčků a já měl pocit, že je mám na nohách odjakživa, jako by mi na nich vyrostly.

Třetí dojem

adidas obouvají světoví rekordmané

Nekecali!, řekl jsem si okamžitě, jakmile jsem v nich udělal první běžecké kroky. Přestože jsem běžel technicky správně, tedy první kontakt byl na bříšku nohy, měl jsem pocit, že mám na nohách pružiny, které mi umožňují dělat delší krok než klasických běžeckých botách, včetně těch minimalistických či „bosonohých“. Uvědomil jsem si, že to není dáno jen specifickým materiálem použitým v mezipodešvi, ale i konstrukcí svršku, respektive jeho materiálem a tím, jak bota tvoří opravdu jeden celek. Takže vlastní pocit z běhu byl bez přehánění fantastický.

Čtvrtý dojem

jsem si utvořil, když jsem vzal Boosty proběhnout ven. Třetí – mimořádný zážitek z běhu zůstal, ale ukázal se obecně jeden problém, který mám s adidaskami vlastně stále – úzké kopyto. Zhruba po pěti kilometrech mi začaly svírat nohy ze stran, takže nejspíše nebudou vyhovovat běžcům a běžkyním, kteří již přešli na minimalistické běžecké boty, pětiprstky či „bosonohé" typy běžeckých bot a jejich noha se tím pádem rozšířila. Kdybych mohl tvůrcům poradit, tak bych jim řekl, aby Boosty trošku rozšířili a to po celé délce. Jsem si jistý, že by jim to jen prospělo a speciální svršek, respektive jeho upevnění ke spodku boty, by stále nohu v botě pevně fixoval a Boosty by si tak našly na trhu velmi široké uplatnění.

Pokud jde o mezipodešev, konkrétně ten „polystyren“, z něhož je vyrobena, má výborné tlumící, ale i odrazové vlastnosti. Navíc je velmi měkká, což noze umožňuje v botě pracovat. Na druhou stranu její měkkost může být trošku pastičkou na achilovky, lýtkové svaly a podkolení, proto doporučuji všem, pokud si Boosty pořídí, začínat v nich běhat nejdříve nižší objemy, tak 5 – 8 km a ty až postupně navyšovat. Pak jim tahle bota v budoucnosti může pomoci k velkým zlepšením.

v adidas Boost je člověku prostě do skoku

Dana a její reflexe na adidas Boost

Když jsme viděli velmi působivou prezentaci Boostů, získala jsem dojem, že boty budou na nohách fungovat tak trošku jako Kangoroo boots a po dopadu na zem mě vysloveně vystřelí div ne ke hvězdám. Tak… ke hvězdám ne, ale pocit lehkosti a výrazné radosti z pohybu jsem měla po celou dobu, co jsme je mohli v prostorách adidasu v Herzogenaurachu zkoušet – a už od té doby jsem se těšila na první výběh venku.

Fascinovalo mě, jak bota sedí na noze, ačkoli jsem dostala na testování o číslo větší. Může za to pružný bezešvý svršek, který nohu doslova obejme a přizpůsobí se jí. Ale absolutně nejlepší je to, že i zarytého "pataře", jako jsem já, přivede naprosto přirozeně k dopadu na bříška. Bude vás také svádět k rychlejšímu tempu, než na jaké jste standardně zvyklí a když podlehnete, bude se vám to líbit. Boosty jsou opravdu dynamické boty!

i kuličky skákaly

Vytkla bych snad jen tradičně úzkou špičku v prostoru pro prsty. Ačkoli je látka pružná, při delších bězích se noha roztáhne do délky i do šířky, a širší typ nohy bude mít v botě problém. No a vzhledem k rozdílu výšky pata – špička (10 – 11mm) to je klasická tréninková bota, nic pro minimalisty. Ale jinak už se zase těším, až opadne sníh a my si spolu vyběhneme!

RUN – Blanka Gololobovová

první dojem Blanky Gololobovové byl skvělý

Můj úplně první dojem z bot Boost byl, že mimořádně skvěle padnou a drží nohu na místě. V době, kdy nám adidas svou novinku v Herzogenaurachu představoval, fungovala ještě výroba jen v omezeném rozsahu, a k dispozici proto byly jen dvě pánské a dvě dámské velikosti. Dopředu jsem tedy počítala s tím, že v botě, která je minimálně o číslo větší, moc běhat nepůjde. Kupodivu to ale šlo velmi dobře, noha se v botě ani nepohnula a vůbec jsme neměla pocit, že by mi někde něco přebývalo. Příjemná byla i velmi nízká hmotnost.

Hned dalším v řadě dojmů pak byla radost z pohybu, kterou jsme, myslím, v Herzogenaurachu sdíleli úplně všichni. Mezipodešev Boost totiž opravdu znatelně pruží a napomáhá odrazu, takže jsem si připadala trochu jako Maxipes Fík – mistr světa ve skoku pro něco. Zbývající čas v centrále adidasu jsem proto strávila pobíháním, poskakováním a blaženým usmíváním se (tedy až na dobu, kdy se podávalo občerstvení, to jsem se blaženě usmívala v klidu).

ať je horko nebo zima v adidas Boost se běží prima

Musím říci, že adidas Boost se opravdu liší od všeho, co jsem doposud měla na noze. Dokonce natolik, že jsem musela běh v nich zpočátku dávkovat opatrně, protože jsem po doběhu cítila zvýšené napětí ve svalech v oblasti lýtka a holeně. A také jsem si při prvních výbězích musela pohorně hlídat styl, protože jsem měla trochu tendenci se vracet trochu do svých běžeckých začátků – automaticky jsem snížila frekvenci kroku a odrážela se více do výšky.

Sice jsem zatím v Boostech neodběhla žádný závod, takže nemůžu posuzovat, jestli nějak pozitivně ovlivní moje časy, jisté ale je, že jde o pěkně rychlé botky. Jak mi řekla Petra Vondráčková z českého zastoupení firmy, je tajným snem adidasu, aby v Boostech někdo zaběhl světový rekord v maratonu. Jestli se to povede, to si odhadnout netroufám, ale věřím tomu, že se letos na českých i světových silnicích dočkáme nějakého zajímavého překvapení.

Jako pozitivní navíc hodnotím i fakt, že sice jde o rychlou botu vhodnou k použití na závodech, ale zároveň vlastně i odpruženou. Díky tomu by mohla vyhovovat nejen rychlým běžcům, ale i pomalejším hobíkům, kteří třeba u tratí od půlmaratonu výše váhají, zda volit neodpruženou závodku, nebo spíše odpruženou tréninkovou obuv.

v adidas Boost je prostě Bezva běh

BezvaBĚH.cz – Martin a Táňa Singrovi

Martin

První, co mě napadlo při pohledu na adidas Boost bylo, že mají nezvykle vysokou špičku a jsou docela těžké. Nová tlumicí hmota Boost přeci jen něco váží, ale je patrná snaha redukovat hmotnost na svršku, co to jen jde. Lehká látka s minimem „polstrování" obepínající nohu, tenký jazyk a slabé, leč dostatečně pevné tkaničky, to je charakteristika nejnovějších adidasek, které mají změnit svět běhání.

Po vyběhnutí člověk kupodivu vyšší váhu ani nevnímá – cítí se jako by měl na noze závodky a ty ho hnaly dopředu „samy“. Ale na druhou stranu to není tak, že by v botách dělal sedmimílové kroky – běh je pořád stejný, jen je v případě volného a pohodového výklusu o trochu méně náročný, to je vše. Nutno však dodat, že to rozhodně není málo.

Při delším, objemovém běhu nevidím moc rozdíl mezi používáním jiných bot různých značek a adidas Boost. Přesněji řečeno, nemám dnes jiné boty, které by byly při tomto typu běhu výrazně lepší. A stejně tak při tempovém běhu nejsou špatné. Na sněhu kloužou stejně jako jiné silničky, ale to je jen detail, jedná se totiž o boty, které se pravděpodobně se sněhem moc nesetkají.

Ačkoliv se mi při prvním běhu zdálo, že jsou boty neprodyšné, při dalším výběhu už to bylo lepší. Zima mi v nich rozhodně nebyla, spíše naopak. Proto si myslím, že by více prodyšná látka v přední části obuvi nebyla na škodu. Na druhou stranu se ale svršek neroztrhá tak snadno jako u jiných bot…

Největší rozdíl ale je, když se já, běžec dopadající extrémně přes patu (a snažící se to změnit) pokusím běžet pár set metrů přes špičku. Revoluční tlumicí materiál je totiž i pod špičkou a tak je běh tímto stylem velmi příjemný a vše umocňuje euforie z toho, jak snadno se dá běžet přes špičku.

Táňa

Poté, co se mi dostaly nové běžecké boty adidas Boost do rukou, jsem byla nadšená, že mohu takovou botu vyzkoušet nejen na běžeckém koberci, ale i v terénu. Byla jsem velice zvědavá, jestli bude opravdu tak znatelný rozdíl mezi klasickou běžeckou botou a mezi botou, u které je mezipodrážka vyrobená z materiálu Boost, o kterém jsem vtipkovala, že by možná šel nahradit polystyrenem.

Se zvědavostí jsem vyzkoušela adidas Boost při několika trénincích, a stále jsem nadšená. I přesto, že jsem před prvním tréninkem s adidas Boost z důvodu nedostatku času dlouho neběhala, mé pocity byly nepopsatelné. Měla jsem pocit, jako kdybych se u běhu mírně vznášela. I přes svou ne moc dobrou formu jsem měla pocit, že stále můžu běžet dál, a to ne žádným šouravým krokem. Díky materiálu Boost jsem mohla nohy zvedat víc do výšky, což mi umožnilo rychlejší pohyb.

Je to vlastně něco jako cyklistická tretra, která pomáhá i při pohybu nahoru a následně také k rychlejšímu pohybu kupředu. Podobné je tomu u adidas Boost, přitom kolena nejsou tak namáhána a díky této vlastnosti lze dosáhnout mnohem lepších výsledků než s klasickou botou.

Díky tomu, že jsem mohla vyzkoušet tyto boty, došla jsem k názoru, že je zbytečné šetřit peníze na něčem, co mi přináší tolik kladných zážitků. Teď jsem rozhodnutá, že bych si takové boty koupila i přes vyšší cenu.

Cena adidas Boost je 3799,- Kč

Miloš Škorpil foto
adidas Boost – revoluce v běhání adidas Boost – revoluce v běhání adidas Boost – revoluce v běhání adidas Boost – revoluce v běhání adidas Boost – revoluce v běhání adidas Boost – revoluce v běhání adidas Boost – revoluce v běhání

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (19 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Eva | 17. 11. 2013 9.49 hod. | 46.13.214.xx
Ahoj, nevíte jestli má tato bota i příznivý zdravotní vliv- myšleno jestli díky pružnosti zatěžuje klouby méně než při běhu v méně pružných botách?Děkuji ES

Kristýna Kulhánková | 3. 6. 2013 15.53 hod. | 77.236.199.xxx
Zdravim. Chci si kupovat boty od značky adidas a chci se zeptat, jestli někdo nemáte zkušenost s tímto obchodem www.adipoint.cz/boty nebo doporučit nějaký lepší? Díky za odpoveď. Kristýna

Martin | 14. 4. 2013 22.09 hod. | 80.92.248.xxx
Boosty jsem si tedy nakonec koupil, i protože podle pocitu v obchodě se jednalo o jednu z nejpříjemějších bot, co jsem kdy měl na sobě. Mám tedy dojem, že vám také dlužím svůj dojem.
Po prvním výběhu, kdy jsem dal tři kiláky po 10 měsících odpočinku (před tím jsem odpočíval asi 20 let od posledního běhu), moje pocity z běhu byly:
- bota pohodlná maximálně možně
- sama neběhá
- nohy těžký jako prase
- z uší mi teče krev
- za chvíli ji začnu i plivat
- sliny mi tečou po bradě
- chce se mi zvracet
- a začínám kašlat, čehož se zbavím asi tak za 5 hodin.
Nicméně s botou jsem maximálně spokojen, po dalších bězích popsané potíželi vymizeli a trasu jsem už prodloužil na 5 km. Nevýhoda bot je, že mi nedají odpočinout, zvolnit, popojít, stále nutí ke běhu.
Martin

JanaRuzi | 22. 3. 2013 13.24 hod. | 94.113.7.xxx
1. dojem: běhají samy
2. dojem: zázračné boty neexistují, i v boostech se člověk musí posnažit :)
3. dojem: bolí z nich úplně jiné svaly než normálně, hlavně lýtka a svaly na zadní straně stehen :) asi skutečně více vedou přes špičku

Martin | 19. 3. 2013 22.29 hod. | 80.92.248.xxx
Prosím o radu. Kupuji si své prvé běžecké boty a po nekonečném zkoušení jsem zjistil, že A Boost jsou mi nejpohodlnější. Chystám se ale běhat všude, jenom ne na asfaltu. Otázka proto zní, je tato bota vhodná na zpevněné lesní / polní cesty? A je vůbec vhodná pro začátečníky? – příspěvek SlavoK mě celkem zaujal, je vhodne, aby za nas behaly boty? – není nakonec bota tohoto typu "kontraproduktivní" ?, neprojeví se to "někde"? Děkuji za radu. MB

fotoMiloš Škorpil: Martine, pokud běháš po zpevněných lesních či polních cestách, tak se nemusíš bát adidas Boost koupit. Pokud jde o komentář SlavoK, tak k tomu se vyjádřím samostatně v zítřejším článku.

SlavoK | 28. 2. 2013 10.05 hod. | 15.203.137.xx
Muze pak takovato bota na zavody? At si kazdy trenuje v cem chce, treba v kangaroo boots, nebo na koleckovych bruslich, ale na zavody podle mne boty s prizinou, at uz ocelovou nebo z milionu malinkych plastovych kulicek, nepatri.
Osobne se mi tento krok jevi jako antiminimalizmus, kdy misto prirozene prace nohy se hleda material, ktery co nejvic prebere praci kotniku a achilovky jakozto pruziny.

Marek | 27. 2. 2013 12.19 hod. | 37.188.234.xxx
Mohu potvrdit to co popisuje pani Dana i Blanka, ten zvlastni jev, ze spise patar najednou zacne "sam" behat pres spicku, pocituju i u jine rady adidas – Glide, alespon pri prechodu z Nike. Negativni efekt to ma ten, ze jak na to noha neni celej zivot zvykla, tak pak hodne boli lytko a holen.

pavel kosorin | 27. 2. 2013 4.53 hod. | 95.140.247.xxx
díky za povzbuzující zprávu z centrály ADIDASU
za socíku jsme snili o ČEMKOLI s třemi pruhy, teď si můžeme nazout to NEJLEPŠÍ :-)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Běžecké boty

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
 • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků