logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Výlet pro traťový rekord do Spa trval jen 40 hodin

Výlet pro traťový rekord do Spa trval jen 40 hodin

Únorové události v naší zemi se dotknou jak Zátopka – sportovce, tak i Zátopka – vojáka. Armádou zmítá vlna perzekucí, která má v první fázi zajistit, ve druhé pak upevnit a zpětně zdůvodnit únorový převrat. KSĆ zařadila na seznam nespolehlivých a propustila 27 generálů, mezi nimi Aloise Lišku, Karla Janouška, Františka Moravce, Karla Kutlvašra a Heliodora Píku.

Za nimi následovalo 344 důstojníků, u většiny bylo snadno prokazatelné jejich spojení s naším západním odbojem. Do poloviny dubna k nim přibylo dalších 469 důstojníků, kteří se provinili nesouhlasem s činy a politikou KSČ. Emil věří straně a sám se stane komunistou. Jako ostatně tenkrát hodně slušných a poctivých lidí. A protože i on patří k té slušné většině musí cítit nespravedlnost a smutek, když z jeho blízkosti mizí lidé, které znal a kteří se provinili pouze odlišným názorem. Sice se jedná o výjimky, ale někteří z nich jsou i zatčeni, tresty jsou sice zatím relativně nízké, tu pravou hrůzu si komunisté šetří na později. Jak se asi cítil, když byl později zatčen a uvězněn jeho trenér a hlavně dobrý přítel, doktor Haluza, o kterém musel najisto vědět, že by se ničeho špatného nedopustil. Jako člověk možná trpěl, ale Emil je také voják, tak drží hubu a krok.

jednotná tělovýchova

31. března ve Smetanově síni je slavnostně pod hlavičkou Sokola sjednocena veškerá československá tělovýchova. Sokol bude brzo postaven mimo zákon, ale to zatím ještě nikdo netuší. V kasárnách poslouchá poručík Zátopek rozhlas, nejprve Sukův pochod, kterým se zahajují všesokolské slety, pak hlas ministerského předsedy Antonína Zápotockého: „Naše snaha po rozvoji se nemůže pokládat za dovršenou, dokud se každý Čech též Sokolem nestane!“ Sokolská píseň „Lví silou“ přenos uzavírá. Emil sám na vlastní kůži poznal neutěšený stav našeho poválečného sportu a považuje to za krok správným směrem. Vždyť na sportovcích se přiživoval kdekdo, s penězi se čachrovalo a on sám byl závislý na libovůli baťovských referentů. Sport se teď stane věcí všech, stát bude pečovat o zdatnost lidu, konec je zištným zájmům jednotlivých organizací. Sport přestane být obchodem a honem za senzacemi. Na jednotné tělovýchově postavené na Tyršových myšlenkách a v čele se Sokolem nemůže být nic špatného.

Nikdo ale není ve své zemi prorokem a tak ani Emil neví, že on sám se stane nástrojem komunistické propagandy, nástrojem o to mocnějším, čím budou lepší jeho sportovní výsledky. Ve své poctivosti se dostane do začarovaného kruhu, budou ho využívat do krajnosti, ždímat až na hranici jeho schopností, aby ho vzápětí zdánlivě bez příčiny na delší dobu odstavili. Vyvolají řadu spekulací, kam asi zmizel ten neporazitelný génius běhu, vzbudí hlad po Zátopkovi, aby ho vzápětí s gestem eskamotéra vytáhli jako králíka z klobouku, předvedli jako cvičenou opičku, jako vynikajícího reprezentanta komunistického mocenského uskupení. Přestane patřit sobě, budou mu říkat, že jeho úspěchy jsou úspěchy všeho lidu, zatím ale bude patřit pouze jim.

Kdyby jen věděl, ale on má zatím svých starostí dost, pošilhává po Londýně, cítí se lepší na desítku. Není tam taková konkurence jako na pětku, není riziko, že se objeví někdo neznámý z řad mílařů. Navíc má dosud v paměti porážky od Slyjkhuise a Reiffa. Nenápadně od jara trénuje na deset kilometrů a tak když přijde ze Spa nabídka na přespolák o té správné délce, nikdo ho přemlouvat nemusí, naopak je to on, kdo agituje ve prospěch účasti. A bude to zájezd, na který do smrti nezapomene. V sobotu večer z Prahy do Bruselu, ráno rychlíkem do Arden, závod ve Spa, ještě večer zpátky do Bruselu a už v pondělí se kamarádi a známí diví, jak to, že nejel do Belgie. Z prohlídky trati se vedoucí zájezdu doktor Kněnický vrátil utahaný, pobledlý a s očima navrch hlavy: „Teda kluci, něco takového jsem ještě neviděl!“ „Samý kopec, ani autem jsme se tam nedostali!“ Emilovi ukázali na mapě profil závodu, ale on už si nějak odvykl bát se. Závod je pro všechny stejný a on už něco snese. 74 běžců ze šesti států, za favorita byl domácí Ranson, připravený, soustředěný.

Oběhnou hřiště, zatočí doprava a hned nahoru do strmého kopce. Běží za Ransonem, který to tu zná a nestačí se divit jeho nadupanému stylu. Cesta po 600 metrech prudce klesá, Emil ví, že vytrvalci jsou zvyklí do kopce makat, z kopce odpočívají, běží volně na útraty vesmíru. On běhá jinak, maká i dolů. „Teď“, řekne si, spustí se po strmé kamenité stezce. Rázem je v čele, riskuje pád, letí dolů až mu slzí oči. Doběhne na asfalt a znovu vzhůru, nejdříve asi kilometr zlehka, pak opět prudce, až ho začne píchat v boku. Má už stometrový náskok a při dalším klesání ho zdvojnásobí. Běží hlubokým údolím, kolem trati lidí jako by už byl u cíle, ale cestu nikde nevidět. Bezradně bloudí očima, až někdo pochopí a ukáže kamsi vzhůru do stráně.

Emil začne stoupat měkkou listovkou, ta s ním současně ujíždí dolů. Bojuje o každý metr, většinu kopce se škrábe po čtyřech. Nahoře krize, měl by se rozběhnout, ale celý se klepe a najednou se mu nedaří udělat kloudný krok. V rozpacích udělá pár malých krůčků, pak první pořádný, druhý a třetí a už zase letí z kopce dolů, zbytek trati je už samé klesání až dolů do města. Publikum ho žene: „Allez, allez!“, v očích mu utkví bělovlasá paní se stříbrnou holí: „Bravo Emil!“, cítí se provinile, měl by zastavit a poděkovat, ale žene se dál. Proběhne cílem za 36:01 a více než minutu čeká Ransona, padnou si kolem krku, cítí respekt k výkonu druhého a prokazují tak úctu soupeři. Zbylým dvěma Čechům Diringerovi a Štrupovi se také dařilo, v součtu časů měli nejlepší průměr a tak zvítězili i ve družstvech. Celý tenhle podnik zvládli za čtyřicet hodin, Emil ještě navíc v novém traťovém rekordu.

házenkářské družstvo

Ještě na konci dubna stačí vyhrát MČR v přespolním běhu v Klatovech, na trati dlouhé 11 600 metrů uteče druhému Novákovi ze Slavie o 3 minuty 24,8 vteřiny. Sezonu na dráze zahajuje Emil 9. května „pětkou“ na stadionu ve Zlíně, kterému nikdo neřekne jinak než „u elektrárny“. Čas nijak slavný, umí to lépe než za 14:29,6, padne tu ale jiný rekord a vůbec se to netýká běhu. Dana Ingrová přestala hrát házenou, pecka v ruce jí ale zůstala,

v oštěpu přehodí národní rekord. Líbí se mu ta dívka, velká, štíhlá s krásnýma očima, využije příležitosti a běží jí blahopřát. Dívka se však tváří nepřístupně. Později, až se bude jmenovat Zátopková, sama naprosto nežensky přizná: „Nechtěla jsem vypadat, jako že před slavným běžcem „sypu bobky.“ Nicméně poté, co Emil o dvacet dnů později v Budapešti překoná rekord na „desítku“, přijde s blahopřáním sama. A když zase ona hodí o metr dál, přijde gratulovat Emil. Rekordy ale nepadají zdaleka snadno a ani tak často, jak by ti dva potřebovali a tak se začnou scházet jen tak.

stadion u elektrárny

Provází Danu domů do Uherského Hradiště, kde i on sám vojákoval, potkají jeho bývalého velitele pluku, právě toho, který ho pochválil za jeho výkony před nastoupenou jednotkou. Ještě než se stačí pochlubit, chytne ho Dana za ruku: „Pojď, představím tě tátovi!“
„To snad raději mamince“, chystá se na ústup Emil. Tentokrát se nezdálo, že by ho jeho bývalý velitel nějak zvláště rád viděl. Dana nerada mluvívá o sobě, že pochází z důstojnické rodiny se ani nezmínila. Tak Emilovi nezbývá než vyzvídat. Chce zjistit, kdy má milá narozeniny a ona jen neurčitě odpoví, že v září.

„Kolikátého?“, Emil je neodbytný.
„Devatenáctého!“, začíná větřit nějakou boudu, vždyť i on sám se narodil přesně v tenhle den.

„A v kterém roce?“
„1922.“ Nevěří, nezdá se mu to ani vtipné, vždyť mu tady odříkává jeho vlastní datum narození. Oba užasnou až na další schůzce, kterou si domluví už s rodnými listy. To by bylo, kdyby měli ve stejný den i svatbu. Ale nejdřív je tu Londýn. A protože se Daně na poslední chvíli podaří hodit limit, pojedou spolu.

Dav Schovánek foto
  • přečteno: 11667/11293×
Výlet pro traťový rekord do Spa trval jen 40 hodin Výlet pro traťový rekord do Spa trval jen 40 hodin Výlet pro traťový rekord do Spa trval jen 40 hodin

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (21 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků