logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Kdybych byla chlap, byla bych Johnnie Walker

Kdybych byla chlap, byla bych Johnnie Walker

Kdybych byla chlap, nechala bych si říkat Johnnie. I když teda možná spíš Walker. Ten má taky heslo Keep walking. I já teď, přátelé moji milí, chodím.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 14.3.2013

Za bezesných nocí si sice stále ještě představuji, že běhám (ve svém soukromém filmovém archivu mám jeden obzvlášť oblíbenej kousek, kterej si pouštím v hlavě stále dokolečka, dokola), ale ve dne chodím.

Pravda, nejsem žádnej Jožka Pribilinec, ale tuhle jsem zhodnotila výsledky v Endomondu a s trochou černého humoru zjistila, že chodím téměř stejně rychle, jako poslední dobou běhám!!! To může znamenat pouze dvě věci: buď jsem enormně nešikovný běžec, nebo enormně šikovný chodec. Vybrala jsem si to druhé.:)

Musím se přiznat, že tomu předcházela lehká teoretická příprava – jsem bibliofil, jinak též knihomil, podle slov mojí maminky spíš knihomol. Odjakživa jsem milovala knížky, dokonce ještě před tím, než jsem uměla číst. Dodneška si pamatuju, jak sedím jako úplně malá holka na lavičce před barákem, na kolenou držím knížku a děsně vážně předstírám, že čtu! Teď už nepředstírám, zato čtu pořád, všude, všechno, k čemuž ovšem vydatně přispívá Miloš, neboť kdykoli přijde domů, nese nejméně jednu knížku, ale většinou dvě a více.

Zapátrala jsem tedy v jedné z mnoha domácích knihoven a vytáhla poklad v podobě knížky z 80. let o chůzi. Začala jsem číst s notnou dávkou nedůvěry, paní na obrázku vypadala velmi poplatně době, ve které kniha vyšla a myslela jsem si, že to bude zase jedna z takových těch vtipných knih pro ženy s legračním cvičením a ještě lepšími návody na zdravou výživu.

Paní tam píše, že když se začne mluvit o chůzi, většina lidí si myslí, ze chůze je dobrá pro staré lidi

Ale ouha! Hned začátek mi trošku vyrazil dech. Paní tam píše, že když se začne mluvit o chůzi, většina lidí si myslí, ze chůze je dobrá pro staré lidi. (Hi hi, i já jsem si to myslela). A hned přidává, že by tento omyl ráda uvedla na pravou míru – že chůze je vynikající cvičení pro každého a v každém věku, protože si ji může každý udělat tak náročnou, jak potřebuje.

A když jsem si přečetla, že chůze může být mírně namáhavá (5 – 6,5 km/h) až namáhavá (6,5 – 8 km/h) a podívala jsem se do Endyho na svou průměrnou rychlost při chůzi (5,2 – 5,8 km/h), začal mě přecházet smích. Jednou jsem se dostala na 6,2 km/h a to už mi připadalo, že se zrovna neloudám.

Řekla jsem si, že to teda vyzkouším. Hned při první „rychlé" vycházce jsem zjistila, že jsem se moc oblékla. Fakt jsem se snažila. Laicky jsem si spočítala, že když udělám kilometr do 10 minut, mám rychlost 6 km/h, což bylo víc, než doteď. Šlo to. Tak jsem přidala a zjistila, že se vejdu i do 9 minut na km. Zpocená jsem se vřítila do cíle a Enda ukázal průměrnou rychlost 6,6 km/h. Začalo mě to zajímat. Při příštím výšlapu jsem si vzpomněla na Milana Kůtka (ing. Králik), kterého jsme měli na soustředění u nás ve Františkách. Učil nás běhat s holemi a měl tam cvičení, při kterém jsme hole museli odložit, běžet bez nich, ale představovat si, že je máme a pomáhají nám. Představila jsem si tedy hole, kterými si pomáhám, začala jsem mnohem víc pracovat pažemi – a… bylo tam – 7 km/h!

Musím teda říct, že zpocená jsem byla i mezi půlkama, a zatím si nedovedu moc představit, že bych mohla jít ještě rychleji. Na kilometr jsem potřebovala kolem 8:30 min, a musela jsem se pekelně soustředit, abych udržela konstantní rychlost, protože tohle už rozhodně není procházka.

V mezičase jsem si navykla chodit minimálně rychlostí, kterou paní nazývá namáhavou, tedy nad 6,5 km/h (obvykle se trefuju na 6,7 km/h), tuhle se mi při „procházce" s MMM podařilo držet „sedmičku" dokonce 7 km, ale musím se přiznat, že jsem mezitím i pobíhala, čistou chůzí mi to už nešlo. Ono je něco jiného držet konstatní rychlost 4,2 km (má obvyklá trasa), a něco jiného 10 km, co jsme šli spolu.

Miloš přišel s tím, že dostal takovou tu náhlavní kamerku a že má zdokumentovat nějakou hezkou běžeckou trasu pro nový běžecký magazín TEMPO

To byla vůbec vypečená procházka! Miloš přišel s tím, že dostal takovou tu náhlavní kamerku a že má zdokumentovat nějakou hezkou běžeckou trasu pro nový běžecký magazín TEMPO. Říkám, tak běž, já si půjdu svou krátkou. A on, že to je blbost, že mi vytáhne kolo a dám si to s ním. Tak říkám, O.K., to by šlo. Kolo nevytáhl a prohlásil, že on to vlastně nemusí točit v běhu, takže můžeme jít spolu. Že já mu vždycky na všechno skočím!

Vždy chvilku popoběhl s odůvodněním, že aby to jako vypadalo věrohodně. Pak na mne samozřejmě nějak zapomněl počkat a šel dál, takže jsem ho musela doběhnout. No takže pak jsme popobíhali raději spolu, aby mě vždycky někde nenechal, a skončilo to tím, že mě začal točit, jak běhám, takže to byla procházka jak noha. Naštěstí toho na kameře asi moc nebude – podle úhlu, pod kterým Miloš točil, hádám, že tam bude hodně stromů, pak taky naopak hodně silnice a patníků, no a nakonec došla baterie, takže se snad nemám čeho obávat.

A co na to achilovka? Kupodivu tahle „chůze pro zdraví“, mixovaná s Milošovými „procházkami“, se jí docela líbí. Takže se možná zase dostanu k tomu běžeckému snu, co si pouštím v bezesných nocích v hlavě. Běžím v něm do cíle nějakého závodu, Miloš na mne čeká, já si jen tak tančím, lehce a bez námahy, a on řve do telefonu „Ty voe, je to tam!!!" :-)

Dana Škorpilová foto
  • přečteno: 18995/18261×, 1 komentář
Kdybych byla chlap, byla bych Johnnie Walker Kdybych byla chlap, byla bych Johnnie Walker

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (36 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

"Titánka" Dana | 14. 3. 2013 11.45 hod. | 88.146.152.xxx
Po domluvě s Davem s vámi sdílím část jeho dnešního mailu jako povzbuzení pro ty, kteří také z nějakého důvodu nemohou běhat:
"Ahoj Dano, moc hezký článek, všici pořád akorát běhaj, chůze je hodně podceňovaná, dobře, že o tom píšeš na běžeckým serveru. Chůze se doporučuje akorát začátečníkům, mám pocit, že pokročilejší běžci na ní ohrnují nos.
Jako sportovní disciplína je považovaná za cosi velmi nepřirozeného, ostatně když se podíváš na závodní chůzi, opravdu to tak vypadá. Když se ale podíváš na chodecký časy třeba na dvacet kiláků, co by mnozí dali za takový čas na půlmaraton.
Chůze se mi zdá také dobrá při navyšování tréninkových objemů a to nejenom pro začátečníky. Všude platí doktrína o postupném navyšování tuším o deset procent, houbec, prvotní navýšení by se mělo dít právě v oblasti chodecké, pak teprve ty objemy začít běhat. Časově je to sice děsně neekonomický, ale funguje to. A v určitých oblastech se nedá spěchat. Komu se to nezdá dost, může na záda hodit bágl. Dát si desítku, půl nebo maraton nejprve chodecky, pak teprve běžet. Motoricky je sice sice drobet jiný druh aktivity, ale ta delší aerobní zátěž je tu furt.
Jo, a Miloš ve své čítance napsal roční tréninkový plán, který také začíná chůzí. Tak na tom asi opravdu něco bude :)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Danin (běžecký) deníček

Ženy v běhu

všechny články Ženy v běhu

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Dobrý den, sháním knihu Běžecká čítanka Miloše Škorpila, můžete mi prosím někdo poradit, kde ji…»
  • Only one? : To je dobré jako povídka od Oty Pavla. »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků