logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Miloš je pes

Miloš je pes

Miloš je pes. Předpokládám, že stejně tak na vás, jako na mě. Chce, abychom nezlenivěli. Abychom se pravidelně hýbali a dodržovali zásady správného tréninku.

On je ale Miloš pes i doopravdy. Svědčí o tom řada jasných důkazů. Například jeho nohy. Má sice jen dvě, ale naběhá toho jako kdyby měl čtyři. Nebo jeho čichové schopnosti. Všimli jste si, jaký má Miloš čich na lidi? Pozná naprosto bezpečně, kdo je kdo.

Provokují ho kočky. Nesnáší vodítko a náhubek. Ve tmě září jako pes baskervilský (že jde v Milošově případě o čelovku, je zcela nepodstatné). Radí nám, abychom se nerozpakovali odskočit si za keřík, či někde u stromu...To přece dělají psi, ne?

Stane-li se jednou Miloš vaším přítelem, tak natrvalo. Neopustí vás, i když se vám zrovna nedaří. Je jako hlídací pes. Německý ovčák, který dokáže uhlídat své ovečky, co by se jinak rozutekly někam do neznáma. Při masových závodech připomíná dokonce psa lavinového, jen mu v lavině běžců oproti typickému bernardýnovi chybí ten Rum.

Jindy by člověk řekl, že je to ohař. Lovecký pes, honič. Vždyť za kolika rekordy se už Miloš hnal, kolik jich dokázal ulovit... Ono vlastně ani nemusí jít o rekordy. Prostě vše, co si zamane, dělá vytrvale a zarputile. Jako buldok.

Abychom zase nenabyli dojmu, že je Miloš – když pořád propaguje ten crosstrainig – kříženec všech existujících psisek. Rozhodně to není načančaný pokojový pudlik. Ani pouze černobílý dalmatin. Pravidelně se holí, takže knírač taky není. Je sice Čech, ne však jen tak nějaký český fousek!

Myslím, že byl původně vlkem. Nedá se ochočit. Zkuste na něj někdy běžné povely typu „K noze!“, „Přines!“, nebo „Sedni!“. Neuspějete (teda pokud nejste Dana). Vlčí povahu projevuje i na soustředěních. Ta jsou totiž podobná organizovaným smečkám – a vůdcem smečky může být vždy jenom jeden „alfa" vlk.

Já vím, že vás to napadlo už na začátku: Miloš je chrt. Jste blízko pravdy. Ano, je to Maxipes. Ne Fík, ale překonávač maximálních vzdáleností. Ultraběžec. Transmaratonec. A to navíc ten, co nezapomíná na zpevňování těla. A když má chuť, tak se pořádně nabaští. Prostě exot. Výjimka. Chrt, který není vychrtlý.

Ve skutečnosti je ale Miloš husky. Protože když má někdo všechny hlavní znaky stejné jako husky, tak je husky. Posuďte sami: Husky nezbytně potřebuje velkou fyzickou zátěž. Má skvěle zachované přirozené instinkty. Je samostatný a svobodomyslný. Udržuje tělesnou teplotu i v mrazech. Jeho tělesná konstituce je kompaktní, kostra pevná, svalstvo silně vyvinuté.

Jenom Miloši nevím, jak mám ve tvém případě rozumět závěrečné encyklopedické charakteristice huskyho: ocas je spuštěný, tvarem připomíná liščí chvost...:)

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 8259/8005×, 4 komentáře

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (24 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Věra D. | 18. 3. 2013 11.09 hod. | 85.239.228.xxx
Já tak miluji všechny pejsky!

Tereza | 17. 3. 2013 14.26 hod. | 90.180.83.xx
perfektní článek, dlouho jsem se takhle nepobavila:)))

Bessam | 16. 3. 2013 11.04 hod. | 86.96.226.xx
Za takovou perfektni reklamu by jste zaslouzil tucny honorar. :))
Ziji v Arabii kde "Ty pse" je nadavka. Holt jiny kraj, jiny mrav.......

Dušanbe | 16. 3. 2013 9.23 hod. | 89.29.99.xx
...avšak ve chvílich vzrušení,což je prakticky pořád,nosí husky ocas silně přetočený nahoru.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano131
Ne38

kde se diskutuje

  • Třinácté pravidlo běhu. STÁŘÍ BĚŽCE NEROZHODUJE, ZLEPŠIT SE DÁ V KAŽDÉM VĚKU! : Ty tréninky se mi zdají nastavené jako velmi pohodové, díky kterých se může člověk zlepšovat na…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Martino, to v kterém ročním období s plněním plánu začneš, není důležité. Chladna a zimy se však…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ráda bych se zeptala, zda se nějak odrazí na plánu pro začátečníka když chce začít na jaře nebo…»
  • Jedenácté pravidlo běhu. NA BĚH SE OBLÉKEJ PODLE POČASÍ A TOHO, CO POBĚŽÍŠ! : Kamile, v teplotách nad nulou už se šálou přes pusu? »
  • Pět zlatých pravidel zdravých nohou : Jsou nějaká doporučení i ohledně péče o chodidla a ztvrdlou mozolnatou kůži? »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků