logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jogging, kladivo na obezitu

Jogging, kladivo na obezitu

Původní význam tohoto slova znamenal střídání pomalého běhu s chůzí, po našem – indiánský běh. Indiánský běh proto, že tento způsob překonávání dlouhých vzdáleností používali již před staletími indiáni. Byl to i způsob překonávání dlouhých vzdáleností dávných a bájných listonošů v Himálajích či vojenských poslů, jakými byl například ten, co běžel z Atén do Sparty žádat o pomoc proti Peršanům a pak s nepořízenou běžet zpět, když zjistil, že ti oslavují zrovna svého boha války a to jim nedovoluje týden pozvednout zbraně. Byl jím i bájný Feidippides, běžící pak z Marathonu do Athén, když ti si to s Peršany vyřídili sami.

Tento článek vyšel na Běžecké škole 28. 10. 2009

Na indiánský běh, bájné listonoše a vojenské posly pomalu padá prach zapomnění, zato jogging si stále výrazněji nachází místo v životě moderního – aktivně žijícího člověka. Jeho moderní historie je spjata se jménem legendárního novozélandského trenéra Artura Lydiarda, díky němuž se od šedesátých let minulého století lidé začali nejdříve po desítkách, pak po stovkách, tisících, desetitisících a dnes statisících opět aktivně hýbat. S malou nadsázkou by se dalo říci, že za to, jak to vypadá v současné době ve velkých městech po celém světě v den, kdy se zde běží maraton, může Artur Lydiard. Takže pokud jednou v roce nemůžete jít na nákup, vyjet autem z garáže, či jste jinak obtěžování tou masou cvoků, kteří kolem vás joggují, vězte, že za to nemůže nikdo jiný než Artur, Artur Lydiard.

Charakteristickým rysem joggingu je, že člověk při něm běží – jde jen tak, aby se sotva zadýchal, tedy na nízké až střední intenzitě (50 – 65 % TF max – výpočet tepové frekvence). Jogging je nejlepší způsob, jak se zbavit přebytečných kilogramů, jak vůbec začít „běhat“. Je to tedy ten nejlepší možný způsob aktivního pohybu pro všechny začátečníky, ale i lidi s cukrovkou nebo kardio-vaskulárními problémy. Cukrovkáři a kardiaci musí však toto začít dělat a i později provádět pod dohledem lékaře. To neznamená, že s ním budou chodit joggovat, ale budou chodit na pravidelné kontroly, měření a konzultace. Vůbec nejlepší by bylo, kdyby takto jejich lékař přímo spolupracoval s jejich trenérem!

Nevěřím na náhody, proto mě ani nepřekvapilo, když jsem dostal před chvílí zprávu, že děti v České republice jsou nejtlustější ze všech dětí v Evropě, nejen nejtlustější, ale také jsou nejvíce ohroženy cukrovkou. Proč mě to nepřekvapilo? Protože, byť každý rodič/prarodič nadevšechno miluje své děti/vnoučata, tak hodně často ten samý rodič/prarodič svým dětem dokáže neuvěřitelně škodit. Ne úmyslně, ale právě pro tu lásku – jeden příklad za všechny. Dá, koupí jim, co jim na očích vidí – my jsme si to nemohli dovolit, nebylo to tady, tak ať aspoň moje dítě/vnouče si to užije – coly, limonády, hamburgery … Ve škole nějakej „pošuk :)" chce děti naučit běhat: „Mami/tati – mně se nechce, mohla/mohl bys mi napsat omluvenku, že nemůžu?" Ale to víš miláčku, že ti jí napíšu, ještě by jsi se nám zpotil/zpotila!" Pak dítě vidí, o čem to je a prosí: „Mohl bych/mohla bych taky běžet?" „ Nemůžeš Milánku, Milunko, rodiče ti napsali omluvenku, my si tě nemůžeme vzít na triko."

Nikdy ale není pozdě s tím začít něco dělat – proto taky tady jsou Žákovské maratony a do konce roku bude na světě docela nový projekt, který umožní účinně se s touto situací aktivně vypořádat. Žiji tady a teď a tak mě situace s našimi dětmi nepřekvapila, projekt, který chystáme, je jen logickým následováním všeho, co jsem dělal až dosud. A že vzniká a začne pomáhat ve chvíli, kdy nazrál čas, no a kdy jindy by měl vzniknout? Ne, dnes jej ještě neprozradím, ale do konce roku už zbývá jen pár dní a než ty uplynou, tak už bude jeho jméno a jeho posláni běhat po světě. Ale nyní zpět k joggingu, pokud je vám ještě líto končit můžete si odskočit k tématu: Když vám zdraví míchá karty.

Jogging je univerzálním prostředkem k vymazání šéfa/šéfky, manžela/manželky, syna/dcery, dluhů a všech dalších možných a nemožných problémů z hlavy. Ne, že byste na ně dočista zapomněli a už nikdy nenašli cestu do práce, domů, do své banky, to rozhodně ne, ale ve chvíli kdy vyběhnete na ně prostě zapomenete a tím si vytvoříte ve své hlavě místo pro to, abyste posléze mohli najít řešení všech svých problémů. Protože jen ve chvíli, kdy máme hlavu čistou, mohou do ní přijít nové myšlenky, nové nápady a vy se můžete vydat vše, co vás tíží, vše, co vás drtí, řešit.

Právě proto se stal jogging a posléze i běh takovým fenoménem, že dneska zaplavuje celý svět. Je to jedině a právě proto, že člověk má zase alespoň na chvilku čas být sám sebou, bezbolestně se zbavit přebytečných kilogramů a všeho toho balastu, který uvnitř sebe nosíme a zase normálně žít. Žít a jít, běžet, kam ho napadne, kam se mu zachce, protože najednou na to MÁ. Má na to energii. A co si budeme povídat přátelé, v celém našem vesmíru o nic jiného než o energii nejde. Pokud si myslíte, že prachy jsou tím fenoménem, který roztáčí kola života, tak se jimi zkuste živit, jsem zvědavý, kolik dní bude trvat, než pochopíte … :).

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (29 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Majka | 29. 10. 2009 6.48 hod. | 80.188.94.xx
Velká pochvala! Moc se mi líbí ty maratonské štafety na školách – to je bezvadný projekt, jen by potřeboval celorepublikově rozšířit. Teď se těším co jsi pro děti vymyslel ty, mám jednoho cvalíka doma. Sportuje hodně, ale jí ještě víc. :)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Začínáme s během

všechny články Začínáme s během

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků