logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jeden soudruh, jeden manažer, jedno běhání

Jeden soudruh, jeden manažer, jedno běhání

Autor obrázku Mirek Vostrý

Běhání lidi spojuje, i když jsou zcela odlišní. Asi proto se mohli k náhodnému společnému proběhnutí spojit Soudruh, šedesátník a symbol doby minulé, a Manažer, pětatřicetiletý symbol doby současné. Jejich rozhovor, neplánovaně porovnávající běhání ovlivněné ideologiemi socialismu a kapitalismu, je skutečný (= skutečně jsem si ho vymyslel).

Manažer – Vidím, že taky nejste nejhubenější. To jste se s někým vsadil, že budete chodit běhat?

Soudruh – Ani ne, ale můj doktor vede už dlouho divný řeči o cholesterolu a infarktu… Tak mě napadlo, že bych vlastně mohl i tak nějak oprášit svý běžecký pokusy z doby, kdy mě bylo asi jako teď vám.

Manažer – Byl jste potom zraněný?

Soudruh – Málo angažovaný, jak mi sdělili v předsednictvu. Není prý žádoucí, abych si běhal jen tak pro sebe. „Bůh (vlastně soudruh Lenin) ví, co podezřelého a prohnile individualisticky-imperialistického by se ti, soudruhu, při tom tvém pobíhání v přírodě ještě začalo honit hlavou!“ – nebo tak nějak to tehdy říkali.

Manažer – Měl jste jim odpovědět, že trénujete na útěk před radiací z nepřátelské atomové bomby…

Soudruh – No chtěl bych v tý době vidět vás. A copak, že vy tu tak týráte své – promiňte mi to – neforemné tělo?

Manažer – Protože mi vlastně ani nic jiného nezbývá. Manželka se začíná ohlížet za sportovníma chlapama, který – jak mi s oblibou zdůrazňuje – furt jen neseděj u počítače, takže s nima i něco je. Ale hlavně: uzavírejte kontrakty s joggujícím zahraničním partnerem, když vám uteče hned na začátku outdoorové obchodní schůzky!

Soudruh – Mně už to může být celkem jedno, ale není to jogínství jenom taková móda? Nebo spíš vynucený požadavek týhle doby? Vždyť to je samá efektivita, kariéra, mládí, zdraví, úspěch …

Manažer – Pořád lepší než průvody, přehlídky a spartakiády, demonstrující tělesnou zdatnost a jednotu lidu, strany a armády. Jako odstrašující předmět doličný mám ještě doma pionýrský šátek. Tuhle jsem si ho ze srandy sroloval a vzal místo čelenky, když mi ji žena prala.

Soudruh – No a jaký to bylo? Kdo by to řek´, že s pionýrským šátkem se bude běhat i v době hlubokého kapitalismu?

Manažer – Ultra dry, clima cool a weather comfort ten materiál zrovna není. Ale zase se za mnou otáčela spousta lidí… Heleďte, máte pod tou starou šusťákovkou aspoň funkční tričko?

Soudruh – Nemám. Víte, já jsem byl jen místopředsedou stranické buňky a na vyšší funkci jsem to nestačil dotáhnout. Ale myslím, že ani vysocí funkcionáři žádná trička nedostávali.

Manažer – Teprve teď jsem si všiml, že máte starý dobrý Botasky?!

Soudruh – Přesně tak. Jsou starý, ale dobrý. A dělají se pořád, takže nevím, proč bych si měl kupovat nějaký předražený značkový zázraky, když je stejně vyrábějí vykořisťovaný čínský děti.

Manažer – To já mám nový model adidas, abych měl z tý dřiny aspoň nějakej dobrej pocit. Ale stejně je to teď lepší než dřív – vybere si každý. Chlapi podle typu a značky, ženský podle barvy, aby jim to ladilo k tričku.

Soudruh – A k čemu to je? Trochu to sleduju, a výkonnostní běžci jsou dnes horší než dřív. Nejsou náhodou těma všema zbytečnejma serepetičkama moc rozmazlený? Připadá mi to, že kdo má všechno, ten se o nic nemusí snažit, a proto ho nic pořádně nebaví.

Manažer – Když ono to běhání hlavně žere čas, a kde ho dneska chcete brát? Jó za socialismu bylo času dost. Nebylo pořádně co dělat, na co se koukat, kam přepínat, kde brouzdat …

Soudruh – Taky nebyli tak příšerně přeplácený fotbalisti, hokejisti a tenisti. A nemohli hrát v cizině, což je dneska sen většiny kluků (teda spíš jejich rodičů). No jaká je perspektiva současnejch mladejch běžců? Prodrat se sám – páč žádný tréninkový střediska neexistujou – mezi nejlepší, což jsou samí afričani. Já teda nevím, ale ty etiopáci a keňáci se dostanou do reprezentace nejspíš tak, že uštvou antilopu k smrti.

Manažer – Snad se objeví nějaký nový Zátopek. To přece taky nebyl produkt střediska vrcholového sportu mládeže, ale typickej samorost. A ono je to nakonec celkem jedno. Každej ať si běhá, jak chce, hlavně že běhá. Vždyť to běhání je vlastně taky jenom jedno …

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 19213/18905×, 2 komentáře

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

12HonzaDe | 31. 10. 2009 18.45 hod. | 80.243.103.x
Milane, s leninskou otevřeností musím přiznat, že jsi mě zase dostal:). Jen mi tam snad chybělo u soudruha ono příznačné od oportunistické pasivity k leninské aktivitě:)!
Mej se fajn!

Petr Matoušek | 31. 10. 2009 11.56 hod. | 94.112.124.xxx
Zdravím Tě Milane. Jako pravidelný čtenář Tvých sloupků oceňuji Tvou originalitu a vtipný filozoficko/psychologický nadhled (vhled nebo analýz), který nám běhomanům osvěžuje každý víkend. Jen si dnes dovolím dvě připomínky – 35 let je už v dnešní době baby managementu moc – to je tak zralej na výměnu:o). To je subjektiví připomínka. Ta objektivní se týká sodružské kritiky vykořisťování nezletilých v komunistické zemi. Pokud by byl skalní zastánce režimu a idejí (i když z něj cítím jistý náznak levicového vyhoření), tak by si to nikdy nedovolil. I když kdo ví?!? Je to přeci „skutečný“ příběh:o) Tak běhu a psaní zdar a krásný víkend Tobě i rodině. Petr

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků