logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jeden soudruh, jeden manažer, jedno běhání

Jeden soudruh, jeden manažer, jedno běhání

Autor obrázku Mirek Vostrý

Běhání lidi spojuje, i když jsou zcela odlišní. Asi proto se mohli k náhodnému společnému proběhnutí spojit Soudruh, šedesátník a symbol doby minulé, a Manažer, pětatřicetiletý symbol doby současné. Jejich rozhovor, neplánovaně porovnávající běhání ovlivněné ideologiemi socialismu a kapitalismu, je skutečný (= skutečně jsem si ho vymyslel).

Manažer – Vidím, že taky nejste nejhubenější. To jste se s někým vsadil, že budete chodit běhat?

Soudruh – Ani ne, ale můj doktor vede už dlouho divný řeči o cholesterolu a infarktu… Tak mě napadlo, že bych vlastně mohl i tak nějak oprášit svý běžecký pokusy z doby, kdy mě bylo asi jako teď vám.

Manažer – Byl jste potom zraněný?

Soudruh – Málo angažovaný, jak mi sdělili v předsednictvu. Není prý žádoucí, abych si běhal jen tak pro sebe. „Bůh (vlastně soudruh Lenin) ví, co podezřelého a prohnile individualisticky-imperialistického by se ti, soudruhu, při tom tvém pobíhání v přírodě ještě začalo honit hlavou!“ – nebo tak nějak to tehdy říkali.

Manažer – Měl jste jim odpovědět, že trénujete na útěk před radiací z nepřátelské atomové bomby…

Soudruh – No chtěl bych v tý době vidět vás. A copak, že vy tu tak týráte své – promiňte mi to – neforemné tělo?

Manažer – Protože mi vlastně ani nic jiného nezbývá. Manželka se začíná ohlížet za sportovníma chlapama, který – jak mi s oblibou zdůrazňuje – furt jen neseděj u počítače, takže s nima i něco je. Ale hlavně: uzavírejte kontrakty s joggujícím zahraničním partnerem, když vám uteče hned na začátku outdoorové obchodní schůzky!

Soudruh – Mně už to může být celkem jedno, ale není to jogínství jenom taková móda? Nebo spíš vynucený požadavek týhle doby? Vždyť to je samá efektivita, kariéra, mládí, zdraví, úspěch …

Manažer – Pořád lepší než průvody, přehlídky a spartakiády, demonstrující tělesnou zdatnost a jednotu lidu, strany a armády. Jako odstrašující předmět doličný mám ještě doma pionýrský šátek. Tuhle jsem si ho ze srandy sroloval a vzal místo čelenky, když mi ji žena prala.

Soudruh – No a jaký to bylo? Kdo by to řek´, že s pionýrským šátkem se bude běhat i v době hlubokého kapitalismu?

Manažer – Ultra dry, clima cool a weather comfort ten materiál zrovna není. Ale zase se za mnou otáčela spousta lidí… Heleďte, máte pod tou starou šusťákovkou aspoň funkční tričko?

Soudruh – Nemám. Víte, já jsem byl jen místopředsedou stranické buňky a na vyšší funkci jsem to nestačil dotáhnout. Ale myslím, že ani vysocí funkcionáři žádná trička nedostávali.

Manažer – Teprve teď jsem si všiml, že máte starý dobrý Botasky?!

Soudruh – Přesně tak. Jsou starý, ale dobrý. A dělají se pořád, takže nevím, proč bych si měl kupovat nějaký předražený značkový zázraky, když je stejně vyrábějí vykořisťovaný čínský děti.

Manažer – To já mám nový model adidas, abych měl z tý dřiny aspoň nějakej dobrej pocit. Ale stejně je to teď lepší než dřív – vybere si každý. Chlapi podle typu a značky, ženský podle barvy, aby jim to ladilo k tričku.

Soudruh – A k čemu to je? Trochu to sleduju, a výkonnostní běžci jsou dnes horší než dřív. Nejsou náhodou těma všema zbytečnejma serepetičkama moc rozmazlený? Připadá mi to, že kdo má všechno, ten se o nic nemusí snažit, a proto ho nic pořádně nebaví.

Manažer – Když ono to běhání hlavně žere čas, a kde ho dneska chcete brát? Jó za socialismu bylo času dost. Nebylo pořádně co dělat, na co se koukat, kam přepínat, kde brouzdat …

Soudruh – Taky nebyli tak příšerně přeplácený fotbalisti, hokejisti a tenisti. A nemohli hrát v cizině, což je dneska sen většiny kluků (teda spíš jejich rodičů). No jaká je perspektiva současnejch mladejch běžců? Prodrat se sám – páč žádný tréninkový střediska neexistujou – mezi nejlepší, což jsou samí afričani. Já teda nevím, ale ty etiopáci a keňáci se dostanou do reprezentace nejspíš tak, že uštvou antilopu k smrti.

Manažer – Snad se objeví nějaký nový Zátopek. To přece taky nebyl produkt střediska vrcholového sportu mládeže, ale typickej samorost. A ono je to nakonec celkem jedno. Každej ať si běhá, jak chce, hlavně že běhá. Vždyť to běhání je vlastně taky jenom jedno …

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 19056/18755×, 2 komentáře

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

12HonzaDe | 31. 10. 2009 18.45 hod. | 80.243.103.x
Milane, s leninskou otevřeností musím přiznat, že jsi mě zase dostal:). Jen mi tam snad chybělo u soudruha ono příznačné od oportunistické pasivity k leninské aktivitě:)!
Mej se fajn!

Petr Matoušek | 31. 10. 2009 11.56 hod. | 94.112.124.xxx
Zdravím Tě Milane. Jako pravidelný čtenář Tvých sloupků oceňuji Tvou originalitu a vtipný filozoficko/psychologický nadhled (vhled nebo analýz), který nám běhomanům osvěžuje každý víkend. Jen si dnes dovolím dvě připomínky – 35 let je už v dnešní době baby managementu moc – to je tak zralej na výměnu:o). To je subjektiví připomínka. Ta objektivní se týká sodružské kritiky vykořisťování nezletilých v komunistické zemi. Pokud by byl skalní zastánce režimu a idejí (i když z něj cítím jistý náznak levicového vyhoření), tak by si to nikdy nedovolil. I když kdo ví?!? Je to přeci „skutečný“ příběh:o) Tak běhu a psaní zdar a krásný víkend Tobě i rodině. Petr

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků