logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Hervis ½Maraton Praha se běží již zítra – kdo jsou, jak poběží vodiči, rozpisy na jednotlivé časy

Hervis ½Maraton Praha se běží již zítra – kdo jsou, jak poběží vodiči, rozpisy na jednotlivé časy

Vodiči na velkých maratonech jsou takovým majákem ukazujícím neznalým, jak na tom v daný moment jsou, co se týče času, který mohou očekávat, že zaběhnou. Když běžíte někde mezi vodičem na 1:50 a 2:00 a doběhnete mezi nimi až do cíle, můžete si být skoro jisti, že jste 2 hodiny pokořili.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Vodiči běžící (die Tempomacher; the pacemakers, les meneurs d´allure) na čas 1:30
  1. Jan Mareček
  2. David Dufek
 2. Vodiči běžící (die Tempomacher; the pacemakers, les meneurs d´allure) na čas 1:40
  1. Michal "Vydra" Vítů
  2. Rosťa Tomeš
 3. Vodiči běžící (die Tempomacher; the pacemakers, les meneurs d´allure) na čas 1:50
  1. René Kujan
  2. Petr Sklenička
 4. Vodiči běžící (die Tempomacher; the pacemakers, les meneurs d´allure) na čas 2:00
  1. Martin Ševčík
  2. Jiří Fix
 5. Vodiči běžící (die Tempomacher; the pacemakers, les meneurs d´allure) na čas 2:10
  1. Kateřina Šumberová
  2. Eda Kunce
 6. Vodiči běžící (die Tempomacher; the pacemakers, les meneurs d´allure) na čas 2:30
  1. Lucka Urbanová
  2. Miloš Škorpil
 7. Jaké tempo zvolit po startu
  1. Mezičasy na něž byste měli pro konkrétní čas běžet

Proč skoro a proč ne zcela? Je to prosté, vodiči na Hervis 1/2 Maratonu Praha a stejně pak na Volkswagen Maratonu Praha běží na reálné časy. Takže vyběhnete-li s nimi hned od startu, tak víte, jaké měli zpoždění oproti startu oficiálnímu. Natlačíte-li se dopředu, aby vás ti „loudalové" nepředběhli nebo jste neztráceli čas jejich předbíháním, může se snadno stát, že protnete startovní čáru až o 10 či 15 minut dříve. Tak dlouho totiž trvá zejména vodičům na pomalejší časy (2:10 či 2:30) než se ke startu dopracují. Dohánět toto zpoždění by znamenalo ty, co se na ně spoléhají, uhnat a to není zrovna ten důvod, proč vodiči vodí.

Vodič má za úkol běžet rovnoměrně. A to bez ohledu na to, na jaký čas běží. Vodiče je dobré se držet zejména v začátku, pokud jde o půlmaraton, tak pro nezkušené běžce to znamená alespoň prvních 10 km, i když bych osobně doporučoval držet se jej až do 15. či 18. kilometru. Je totiž velký rozdíl, když se necháte vést, nemusíte se soustředit ,jestli běžíte správným tempem, než když si vše musíte hlídat.

Za těch více jak 10 let, co dělám vodiče a co je na závodech RunCzech mám na starost, i ze zkušeností, kdy jsem dělal vodiče privátního, jsem si toto mnohokrát ověřil, bohužel i na sobě, že jakmile se vzdáte služeb vodiče ve víře, že máte na víc, tak odběhnete pár metrů před něj, chvíli se snažíte běžet před ním, pak vás skupina jím vedená pohltí a nakonec vám zmizí z dohledu.

Setkat se s vodiči a odebrat se s tím svým na start můžete, když přijdete v 11:15 – 11:30 před Právnickou fakultu. Zde budou vodiči dostávat každý svůj balónek s časem na nějž poběží a rozlišovákem, který budou mít celou dobu na sobě. (Během zítřka ještě zjistím a v sobotu na Běžecké škole najdete informaci, v jakém koridoru budou vodiči na příslušné časy stát, pokud byste se k Právnické fakultě nestihli včas dostat).

Vodiči běžící (die Tempomacher; the pacemakers, les meneurs d´allure) na čas 1:30

vodiči 1:30

Jan Mareček

Jan Mareček

Poběžím jako takový živý Garminek, Suuntík či Polárka, to neznamená, že vezmu na paži všechny tyto sportovní měřiče času, vzdálenosti a rychlosti snímající své údaje přes GPS. Znamená to, že poběžím pokud možno rovnoměrně, abych ty, co touží zdolat na ½maraton čas jedné hodiny a třiceti minut, dovedl do cíle v čase, který mám předepsán běžet.

David Dufek

David Dufek

Kdo jste běželi Kbelskou 10 vloni či letos a kdo si pamatujete vodiče s barevnou parukou na hlavě, tak už víte, kdo je David a co od něj můžete očekávat. Očekávat od něj můžete hlavně neúnavné povzbuzování po celý závod, a to i kdyby si měl vymluvit hlasivky a do cíle doběhnout na pokraji sil. David vás bude prostě povzbuzovat do roztrhání těla, teď nevím, zda to pro vás bude dobrá zpráva, ale i toho vašeho. Prostě kdo se přidá k Davidovi, tak si může být jistý, že na trati nechá všechny síly a pokud není připraven na čas 1:30, tak i ty, co nemá, prostě proto, že David ho do cíle za tento čas dotlačí.

Vodiči běžící (die Tempomacher; the pacemakers, les meneurs d´allure) na čas 1:40

vodiči 1:40

Michal "Vydra" Vítů

Michal "Vydra" Vítů

Michal je už „starý a vysloužilý" vodičský bard, nespleť si jej prosím s jeho ošklivějším bratrem Vydrou:-), to byste se se zlou potázali. Teda ne že by měl fousy až na zem, které by se mu při každém kroku zamotávaly mezi nohy, ale coby vodič už pár ovcí do cíle včas přes jejich zarputilý odpor dovedl. Letos bude moci přidat i pár historek z natáčení běžeckého magazínu TEMPO, kde se střídá v alternaci s Ondrou Uhrem coby zkušený běžec. Věřím, že ty co se svěří jeho nohám přesvědčí, že jím skutečně je.

Rosťa Tomeš

Rosťa Tomeš

Rosťa se rozbíhával jako vodič na Kbelské 10 a pak týden na to v Pečkách, takže pokud jste tam byli, tak víte, o koho jde. Jinak Rosťa už dělal vodiče na půlmaratonu i maratonu mnohokrát, takže ví, co se má a co se patří jak pokud jde o tempo, tak vše ostatní, co k vodičství patří. Prostě tím chci říct jen tolik, že kdo má v úmyslu a má na to, běžet letos Hervis 1/2Maraton Praha za hodinu a 40 minut a vybere si za vodiče Rosťu, tak to tam bude mít.

Vodiči běžící (die Tempomacher; the pacemakers, les meneurs d´allure) na čas 1:50

vodiči 1:50

René Kujan

René Kujan

Reného si možná hned vybavíte, když vám řeknu, že to je ten, co běžel vloni 30 dní okolo Islandu pro Sportovní klub vozíčkářů. O Reném by se dalo říci, že Island se stal jeho druhým domovem nebo vášní, protože letos v červnu se tam chystá znovu na 30 dní, tentokrát však Island pro Sportovní klub vozíčkářů nebude obíhat, ale poběží ho napříč. Cíl však zůstává u něj stejný a sice vybrat pro vozíčkáře minimálně 30 000,- korun českých a když se mu to nepovede, tak rozdíl zaplatit ze své kapsy. Takže vy, co máte za cíl běžet Hervis 1/2Maraton za hodinu a 50 minut a chcete si zaběhnout s člověkem, který oběhl Island, tak máte jedinečnou šanci.

Petr Sklenička

Petr Sklenička

Když jsem stál před šesti lety na startu svého prvního závodu, kterým byl shodou okolností pražský Hervis ½maraton, všiml jsem si v davu na startu jakýchsi podivných postav s balonky. Tenkrát jsem nedokázal pochopit, proč někdo běží takový krásný závod záměrně pod svoje možnosti, nicméně člověk se mění a tak jsem i já o pět let později dospěl k názoru, že jen tak se proběhnout ve společnosti několika tisíc dalších běžců a některým z nich ještě navíc pomoci k výslednému vysněnému času, není vůbec tak špatný a ztřeštěný nápad, jak se mi tehdy zdálo. Toto napsal jako svoje curriculum vitae Petr vloni, kdy běžel jako vodič poprvé. Vodičství se mu natolik zalíbilo, že letos zatoužil obléknout rozlišovák znovu. Tak schválně, jestli jej přivítáme v týmu vodičů i za rok?

Vodiči běžící (die Tempomacher; the pacemakers, les meneurs d´allure) na čas 2:00

vodiči 2:00

Martin Ševčík

Martin Ševčík

Martin je školníkem v Běžecké škole a jako každý správný školník ví, co a jak, pokud jde o organizaci a pořádek. Takže se svěřte s klidem do jeho péče, minuty a vteřiny bude mít určitě pod kontrolou. Pokud bude mít sil nazbyt, možná vám v průběhu závodu předvede i pár kliků, stojku nebo most, každopádně udělá vše pro to, aby vám pomohl splnit váš cíl – zaběhnout si půlmaraton pod 2 hodiny.

Jiří Fix

Jiří Fix

Pražský 1/2 maraton i maraton jsem běžel již několikrát. Jelikož mám několik kamarádů, které jsem k běhání také zlákal a ti letos poběží poprvé, chci si s nimi užít atmosféru a třeba i pomoci překonat první nástrahy tohoto skvělého běžeckého závodu – happeningu v pražských ulicích.

Vodiči běžící (die Tempomacher; the pacemakers, les meneurs d´allure) na čas 2:10

vodiči 2:10

Kateřina Šumberová

Kateřina Šumberová

Proč běžím jako vodič? Chci být u dalšího ročníku PIM půlmaratonu, jedná se o tradiční závod s nezaměnitelnou atmosférou. Především bych ráda pomohla ostatním začínajícím běžcům a "prvopůlmaratoncům", kteří poběží na tento čas, dosáhnout vysněného cíle.

Eda Kunce

Eda Kunce

Jako vodič běžím proto, že mě běhání baví a rád tu radost sdílím s ostatními spoluběžci. I když se mi více líbí mimo městské běhy, trať pražského 1/2 maratonu je krásná a tak mi bude ctí si ji znovu proběhnout s partou lidí, kteří si jdou splnit svůj sen. Poběžíme tak, jak se má, rovnoměrně a na pohodu, no a když všechno dopadne dobře, za 2:10 budeme v cíli:-)

Vodiči běžící (die Tempomacher; the pacemakers, les meneurs d´allure) na čas 2:30

vodiči 2:30

Lucka Urbanová

Lucka Urbanová

Lucka. Co napsat o Lucce, aby to nebylo nějaké klišé. Pokud jsem o ní psal, že byl pro ni běh 30 let zakázané slovo, tak to musím uvést na pravou míru. Tohle Lucka nikdy nenapsala, ten název jsem si vymyslel, ale popravdě, když před ní i dneska vyslovíte slovo „běh“, tak vezme do zaječích, respektive radši začne nahánět yettiho. Navíc má z běhání takovou hrůzu, že i ze spaní křičí Pozor, pozor, pozor, Škorpilománie je větší hrozba než prasečí chřipka. Takže suma sumárum, protože bude vědět, že jí běžím v patách, tak určitě bude uhánět tak, aby byla v cíli ve stanoveném čase.

Miloš Škorpil

Miloš Škorpil

Co o něm napsat. Snad jen, běžte na Běžeckou školu a podívejte se na články, které tam píše, pak si uděláte nejlepší obrázek o tom, co je to zač.

Jaké tempo zvolit po startu

Chcete-li/připravovali jste se, že Hervis 1/2Maraton Praha zaběhnete za určitý konkrétní čas, vyběhněte ze začátku o deset vteřin pomaleji, než je tempo, které jste natrénovali, abyste tento svůj cíl splnili. Tímto tempem běžte zhruba první tři kilometry. Nešilte, nestrkejte se v davu, nezávoďte, nevydávejte zbytečně energii, nestresujte se, když se zrovna před vámi zavře dav a vy nebudete moci nikde proklouznout dopředu.

Po třech kilometrech přejděte plynule, ne nějak skokem, do vámi důvěrně známého tempa a tím pokračujte do desátého kilometru. Po desátém kilometru zase plynule zvyšte tempo o 5 vteřin. Takto, pokud se vám poběží v pohodě, pokračujte do sedmnáctého kilometru. Po sedmnáctém kilometru, když budete v sobě cítit sílu, můžete zase zrychlit o dalších 10 – 15 vt na kilometr. No a pokud budete mít na dvacátém kilometru ještě rezervy a budete cítit energii, předveďte přihlížejícím davům stupňující se, dlouhý finiš.

Mezičasy na něž byste měli pro konkrétní čas běžet

Pro představu a lepší orientaci v závodě jsem pro vás spočítal, na jakých časech byste se měli zhruba pohybovat v mezičasech, abyste byli schopni dosáhnout požadovaného výsledného času.

1. km 4:16 4:44 5:13 5:41 6:09 6:40 7:06 7:35 8:04 8:33
5. km 21:20 23:40 26:05 28:25 30:45 33:10 35:30 37:55 40:20 42:45
10. km 42:40 47:20 52:10 56:50 1:01:30 1:06:20 1:11:00 1:15:50 1:20:40 1:25:30
15. km 1:04:00 1:11:00 1:18:15 1:25:15 1:32:15 1:39:30 1:46:30 1:53:45 2:01:10 2:08:15
20. km 1:25:20 1:34:40 1:44:20 1:53:40 2:03:00 2:12:40 2:22:00 2:31:40 2:41:20 2:51:00
½ M 1:30h 1:40h 1:50h 2:00h 2:10h 2:20h 2:30h 2:40h 2:50h 3:00h
Miloš Škorpil foto
Hervis ½Maraton Praha se běží již zítra – kdo jsou, jak poběží vodiči, rozpisy na jednotlivé časy Hervis ½Maraton Praha se běží již zítra – kdo jsou, jak poběží vodiči, rozpisy na jednotlivé časy Hervis ½Maraton Praha se běží již zítra – kdo jsou, jak poběží vodiči, rozpisy na jednotlivé časy Hervis ½Maraton Praha se běží již zítra – kdo jsou, jak poběží vodiči, rozpisy na jednotlivé časy Hervis ½Maraton Praha se běží již zítra – kdo jsou, jak poběží vodiči, rozpisy na jednotlivé časy

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (27 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

iva | 9. 4. 2013 22.18 hod. | 78.80.49.xxx
Taky moc děkuju Edovi a Katce- na 15. km mi trošku utekli, ale doběhla jsem svůj první půlmaratón za 2.11, takže jsem moc spokojená!!! Díky, bylo to moc prima:-)

Bety | 8. 4. 2013 14.35 hod. | 195.178.79.xxx
Já děkuji vodiči na 2:00 Jiřímu Fixovi. Hlasila jsem se, že s ním poběžím a nakonec jsme se sčuchly a běžely závod úspěšně jen ve dvou s cílem ... ten červený balónek nevidět.
Díky

Eda | 8. 4. 2013 9.44 hod. | 212.118.224.xxx
Rádo se stalo a jsme rádi, že jsme dovedli tak skvěle naladěnou skupinu až do cíle. Tak zase někde na podobné akci, ahoj :-)

StřeLenka | 8. 4. 2013 0.08 hod. | 94.113.36.x
* půlmaraton...jasně že :D

StřeLenka | 8. 4. 2013 0.05 hod. | 94.113.36.x
Mnohokrát děkuji Edovi za skvěle odvedenou "práci". I díky němu jsem absolvovala svůj prvoživotní maraton v naprosté pohodě a doběhla nadšená. DÍKY DÍKY DÍKY EDO !!!!!!!

Simona Vlašimská | 7. 4. 2013 23.06 hod. | 62.141.0.xxx
Michale, nejprve díky za štěstí, že ses zjevil přímo vedle mě. Pak už jen díky Tobě, žes mě vedl, kam až jsem se nechala vést. Díky za podporu, za cenné rady, za Tvou dobrou náladu a povzbuzování :-)

Honza Převrátil | 7. 4. 2013 21.13 hod. | 176.107.123.xx
Já bych taky velice rád ještě jednou poděkoval Kateřině a Edovi. Ze začátku jsem měl problém, neboť jsem se k nim přes dav neprobojoval, takže jsem si je po startu musel tak trochu "chytit", zhruba po 5 kilometrech už jsem se s nimi dostal do krásného tempa a za občasného prohození pár vět – mimo jiné chvílemi i Anglicky ( s tím pánem ze Španělska) – jsme se celkem v pohodě dostali až na 20 kilometr. Poté, co Eda prohlásil "kdo může ať běží" jsem to tedy zkusil a trochu jsem jim utekl, takže nakonec taky za 2:08:05 – na první pokus jsem maximálně spokojen. Abych nebyl nezdvořilý, ještě jsem si na ně v cíli počkal a oběma ze srdce poděkoval. Ještě jednou díky moc, byli jste skvělí.

MartinP | 7. 4. 2013 16.15 hod. | 77.78.117.x
Chtěl bych tímto poděkovat Milošovi za podnětné rady na Běžecké škole a vůbec za celý web. Dále chci moc poděkovat Kateřině a Edovi (vodiči na 2:10), že nás včera pěkně táhli a drželi tempo. Běžel jsem s nimi do 18 km, pak jsem trochu zrychlil a doběhl za 2:08. Bez nich bych určitě přepálil začátek a pak by to chybělo. Všem vodičům děkuji za jejich pomoc.

david d. | 7. 4. 2013 15.39 hod. | 217.77.165.xx
Petre, rádo se stalo. Já zase děkuji Honzovi Mareckovi, který naprosto precizně držel tempo a to mi dovolilo dělat blbosti :-))

Petr Matoušek | 7. 4. 2013 10.12 hod. | 89.103.253.xx
Davide (vodič na 1:30), díky moc za podporu na trati. Už to nešlo, ale nakopl jsi mě neskutečně – tam vevnitř:)))) Díky moc. Petr

1 . 2 

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků