logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Nedostatky vodičů aneb co zlepšit při maratonu

Nedostatky vodičů aneb co zlepšit při maratonu

S nárůstem počtu běžců na velkých městských závodech přibývá i těch, kteří při nich využívají služeb vodičů. Vodiči se stali fenoménem.

Ne všichni závodníci jsou však s výkony či přístupem vodičů spokojeni. Po letošním Hervis 1/2maratonu Praha jsem například obdržel řadu dotazů na toto téma. Jenom nevím, proč je tazatelé směřují na mě, a ne přímo na pana Škorpila. Vlastně vím. Ti, kdo se o to nejprve pokusili, totiž následně zjistili, že pan Škorpil ještě stále pobíhá po Praze a shání volný salonek pro třídní schůzky své školy, takže jim už na nic neodpoví.

Otázky, které se týkají vodičů a jejich nedostatků, tedy tentokrát zodpovím sám (po konzultaci s Úřadem na ochranu osobních údajů zůstanou tazatelé a tazatelky v anonymitě). A budu spolu s vámi doufat, že k nápravě kritizovaných jevů dojde už při Volkswagen Maratonu Praha.

Běžel jsem celou dobu za vodičem, ale ve druhé polovině mi ztěžkly nohy. Proč vodiči lépe nerozrážejí vzduch, abychom při běhu za nimi zažili onen pocit lehkosti, popisovaný v běžeckých bestsellerech?

Slabou stránkou vodičů je, že jsou málo obézní. Vzduch proto rozrážejí opravdu nedostatečně. Na další závody pro ně ale PIM zakoupí radlice a pluhy, což situaci výrazně zlepší. Pokud by i přesto měl hlouček závodníků, běžících za vodičem, brzdící pocity, přibere si v polovině závodu vodič do druhé ruky ještě rozevřený, horizontálně orientovaný zahradní deštník.

Zaplatil jsem vysoké startovné, a pak je při půlmaratonu taková zima. Proč vodiči lépe nereagují na aktuální teplotu?

Máte pravdu, takhle to dál nejde. Vodiči se budou muset přizpůsobit a podle teplotních hodnot, naměřených pět minut před startem, mít potom během celého závodu zapnutý buď teplomet, nebo – v případě veder – mobilní air condition.

Zážitek z mého prvního půlmaratonu v životě mi zkazil vodič na 2:30. Chtěl jsem v tomto čase závod uběhnout, ale on nás násilím nutil, abychom na každé zastávce šli – a ještě tomu sarkasticky říkal „šťastný běh“. To kdybych věděl, tak jsem šel raději s rodinou na výlet!

Na Vámi zmiňovaného vodiče přišlo stížností nejvíc. Mnoho závodníků, kteří za ním běželi jako ovce, urazil svým okázalým nezájmem o ně. Téměř celou dobu totiž telefonoval, ve zbývajícím čase se pak místo povzbuzování věnoval mávání divákům. A když chtěli někteří běžci v závěru zafinišovat, direktivně je napomenul slovy „Běhejte pomalu!“.

Proč se dvojice vodičů, běžících na tentýž čas, rozdělila? Nemohli by být příště spojeni šňůrou, které by se zájemci chytili, a problém by se tak nemohl opakovat?

Vážená paní, nejsme ve školce, ale v běžecké škole. Takže žádná šňůra. V úvahu přichází pouze drát z vodivého materiálu (když vodič, tak vodič).

I když bylo všude avizováno, že vodiči budou mít balonek s příslušným časem, žádné balonky jsem neviděl. Jak je to možné?

S těmi balonky jsou problémy pokaždé. Já osobně vidím řešení v jiném typu balonku. Například s tenisovým či ping-pongovým zažijí běžci a vodiči mnohem víc srandy a při skupinovém pohazování jim závod lépe uteče. Bude-li však PIM trvat na nafukovací variantě, doporučím Carlu Capalbovi zapůjčit si balonky od Policie ČR. Aspoň bude hned vidět, kdo si dal ráno panáka na kuráž!

Myslela jsem, že mi vodiči při půlmaratonu umožní soustředit se jenom na správné tempo, a že to dám za 1:30. Ten maník s oranžovou parukou mě ale tak rozptyloval, že jsem raději zpomalila a počkala na dalšího vodiče (1:40). Jenže to bylo ještě horší, protože nová televizní hvězda s fotbalovýma nohama můj koncentrovaný běh rozrušila totálně!

Plně chápu Vaše rozhořčení, D.D. i Vydru totiž osobně znám. Ti dva se mylně domnívají, že jsou vodiči proto, že všechny zájemce vedou. Skutečný důvod jejich „vodičství" je ale jiný: vše, co dělají, je zavádějící. Každopádně by měli být vyměněni. Co kdyby při maratonu pan Škorpil angažoval místo nich jako vodičky ty běžkyně, které mě předběhly zhruba v polovině závodu a já jen pozoroval jejich vzdalující se zadečky? Vy byste se tak mohla v klidu soustředit pouze na své tempo, a já bych si zlepšil osobák minimálně o 10 minut!

Nerudný týpek

Králiku, mám dojem že ses přežral sena, dehydrovaly ti bobky, takže nejdou vytlačit a tlačej tě na mozku. Jinak si nedovedu představit, že je nadprůměrně fundovaný středoškolský profesor schopný vyprodukovat takovou králikovinu:).

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 12544/12105×, 3 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (34 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Rosťa BB | 13. 4. 2013 22.28 hod. | 85.71.175.x
:-))))))) Super. ;-)

strejda6 | 13. 4. 2013 8.20 hod. | 46.135.117.xx
Hold, kdyz vodic nevodi za ruce stava se polovodicem. A kdyz ma reflexni paruku mozna i izolantem. A to jsem mysle,l ze to ma bejt o pohode:-)

Michal Vítů | 13. 4. 2013 0.27 hod. | 37.188.234.xxx
Nu, pagadi, kralik!

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků