logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jak jsem hájil čest Běžecké školy na Jedlové a na Studenci

Jak jsem hájil čest Běžecké školy na Jedlové a na Studenci

Zúčastnil jsem se prvních dvou závodů Českého poháru běhů do vrchu v Lužických horách. Já jako vrchařský elév jsem se jich rozhodl účastnit, abych načerpal nové zážitky a zkušenosti z formy běhu zatím nevyzkoušené.

Ale abych nekecal, tak původní motivace pro návštěvu tohoto kraje byla trošku jiná. Mám kamaráda Michala z Varnsdorfu, jehož táta je karosář, a já si chtěl u něj nechat opravit škrábance na autě. A při té příležitosti jsem objevil v blízkém okolí dva závody do vrchu a plán na jeden dubnový víkend byl hotov.

nejdřív vyšlapat nahoru

V sobotu jsme začínali 6 km závodem z obce Jiřetín pod Jedlovou na blízký vrch Jedlová, kde je moc pěkná rozhledna a restaurace. Start byl na místním sportovním areálu, kde proběhla i registrace. S kamarádem Michalem jsme šli prozkoumat první kilometr tratě, který byl už od startu pěkně stoupavý, a hned za Jiřetínem cestu pokrývala souvislá vrstva sněhu. Já jsem se vrátil zpět na start a Michal coby můj fotograf a technická podpora se vydal volným krokem k Jedlové. Na startu vládla družná atmosféra, sešlo se celkem na 70 běžců a běžkyň. A bylo odstartováno. Zařadil jsem se na konec startovního pole a volil jsem uvážlivé počáteční tempo. Po úvodním cca 1,5 km krpálu jsme vyběhli na rovinatější louku a před námi se tyčil majestátní vrch Jedlová, který je v zimě rájem lyžařů se dvěma sjezdovkami a sedačkovou lanovkou. Tempo jsem dále volil uvážlivé, což se ukázalo jako prozíravé, neboť trať dále velela obkroužit celý vrch po lesní cestě, na které leželo ještě slušné množství sněhu. Závod se pro mě proměnil na boj s podložkou a neustálým podkluzováním. Nakonec jsem se ale vyškrábal nahoru, zvláště posledních 400 m opravdu stálo za to, a odměnou mi byl teplý čaj, tatranka a pivo v restauraci na Jedlové.

seběh dolů

Druhý den, v neděli, závod pokračoval v blízké obci Chřibská, odkud se běželo na vrch Studenec. Startovní pole oproti sobotě značně prořídlo, byla nás zhruba polovina, nějakých 35 běžců a běžkyň. Profil trati byl podobný, opět 6 km stále vzhůru s největším krpálem nakonec. Sněhu bylo na této trati mnohem méně, než v sobotu, takže se běželo lépe, ale mně zároveň chybělo mnoho sil, které jsem nechal v sobotu na Jedlové. Moje tempo bylo opět pozvolné, startoval jsem mezi posledními a v průběhu jsem se řídil spíše indiánským během, nejprudší pasáže jsem vyšel a dál pokračoval klusem. Závěrečný stoupák na Studenec už jsem šel pěšky celý – prudký kopec s kamennou namrzlou cestou se zbytky sněhu.

pořád běžím z kopce

Výsledné časy nemám doteď přesně zjištěné, bylo to něco přes 40 min, což je dobrá výchozí pozice pro budoucí zlepšování. Každopádně zážitek to byl skvělý, moc jsem si to užil, a po své první zkušenosti můžu běhy do vrchu všem doporučit jako další oživení na paletě běžeckých možností.

Filip Kessler foto
  • přečteno: 10329/9986×
Jak jsem hájil čest Běžecké školy na Jedlové a na Studenci Jak jsem hájil čest Běžecké školy na Jedlové a na Studenci Jak jsem hájil čest Běžecké školy na Jedlové a na Studenci

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (10 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků