logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Pět zásad bezpečného běhu

Pět zásad bezpečného běhu

Miloš Škorpil je profesí bezpečnostním technikem. To je nepochybně důvodem, proč se snaží skloubit obecné zásady bezpečnosti s bezpečností při běhání.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. 1. Striktně dodržujte bezpečnou vzdálenost!
 2. 2. Používejte zásadně bezpečnostní vázání!
 3. 3. Nikdy neporušujte pravidla BESIP!
 4. 4. Řiďte se pravidly požární bezpečnosti!
 5. 5. Vždy využívejte bezpečnostních kamer!

Tato snaha je jistě bohulibá, jenže všechno má své hranice. Poté, co se mi do rukou krátce dostala nová Milošova brožurka s názvem „Zásady bezpečného běhu“, si tou bohulibostí už nejsem tak jist. Stihl jsem si poznamenat – než mi ji vzal – pouze prvních pět z 329 zásad, které brožura obsahuje, ale i na základě nich můžete sami posoudit, zda bezpečákovo úsilí není trochu přehnané. (Protože zásady jsou velmi strohé, dovolím se k nim vždy krátce vyjádřit; vás pak vyzývám k témuž v komentářích pod článkem).

1. Striktně dodržujte bezpečnou vzdálenost!

Těžko říct, jak to přesně autor myslí, v každém případě on sám tuto zásadu vůbec nedodržuje. Pokud se jedná o naplánování si a uběhnutí bezpečné vzdálenosti, vždy zabloudí, čímž nebezpečně protáhne původní vzdálenost na trojnásobek. O jeho ultrabězích typu Spartathlon či oběh republiky ani nemluvě; tam jde pouze o vzdálenost, nemající s bezpečím nic společného. No a je-li to myšleno jako bezpečná vzdálenost mezi běžci navzájem, stačí se podívat, jak nebezpečně blízko se Miloš pohybuje od běžkyň, které učí správnému stylu...

2. Používejte zásadně bezpečnostní vázání!

Že by pan Škorpil pojal běžecký crosstraining takto ze široka a vysvětloval v jeho rámci i správné sjezdové vybavení? Nějak jsem si nevšiml, že by byl každý týden v zimě na lyžích... Ne, bude to jinak. Určitě myslel tkaničky. Na ty si potrpí. Z některých jeho článků a rozhovorů by dokonce člověk nabyl dojmu, že bezpečně zavázaná klička je důležitější než celý zbytek maratonu.

3. Nikdy neporušujte pravidla BESIP!

Svatá pravda, bezpečnost silničního provozu především. Třeba když za městem předbíháte auto, jedoucí pomaleji než vy běžíte, nezapomeňte změnu směru včas naznačit příslušnou propnutou paží (místo blinkru). Před obcí, na jejímž okraji je umístěn měřící radar, při rychlostním tréninku včas zpomalte, ať nevyfasujete pokutu. A tak dále.

4. Řiďte se pravidly požární bezpečnosti!

Další zásada, kterou autor zmíněné publikace sám hrubě porušuje. Je totiž zapáleným běžcem, a i když se občas snaží působit opačně pomocí nasazené hasičské helmy, šíří běžecký požár všemi směry. Patříte-li kvůli němu mezi zapálené běžce i vy, chovejte se prosím maximálně zodpovědně. Běhejte pouze podél řeky, či okolo přehrady, nebo si aspoň na trénink berte místo lahve s vodou pořádný kanystr.

5. Vždy využívejte bezpečnostních kamer!

Z důvodu bezpečnosti nikdy neběhejte v přírodě, ale zásadně jen tam, kde jsou instalovány bezpečnostní kamery. Druhý den pak zajděte na Policii ČR a vyžádejte si záběry z předchozího dne. Pánové si na základě nich mohou nejen ověřit svoji průměrnou rychlost v daném úseku, ale taky zjistit, jestli tam náhodou předtím či potom neběžel někdo ze soupeřů. Dámy na záběru nejprve sebekriticky zkouknou svůj styl a zpomaleně si přehrají pohyb některých tělesných partií. Poté je uklidní zjištění, že ty elasťáky s novými běžeckými botkami opravdu ladí...

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
 • přečteno: 10279/10053×

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (24 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví38
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice104
Více času na sebe14
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou34

kde se diskutuje

 • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
 • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
 • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
 • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
 • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků