logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Se Zátopkem se musí jako se šafránem

Se Zátopkem se musí jako se šafránem

Bezprostředně po dosažení světového rekordu je náš nejlepší sportovec

za odměnu povýšen do hodnosti kapitána. Jestli si ale Emil myslel, že si překonáním Heinova času nějak polepší, nemohl se více mýlit. On je takový rekordman velice vzácné zboží a jako s takovým je s ním třeba šetřit jako se šafránem. Pokaždé jím světu jen rychle zamávat před očima, krátce se pochlubit a připomenout záludným kapitalistům, co všechno dokáže socialistický člověk, a pak šup s ním rychle zpátky do krabičky, aby se nám Emilek moc neošoupal a nezevšedněl.

Také panuje obava, aby ptáček nefrnkl, nepřešel na druhou stranu a nedal se do služeb světového imperialismu. Co na tom, že Emila nic podobného ani nenapadne. Idejím socialismu dosud věří a navíc je v Čechách raději než kdekoli na celém světě. Myšlenkami na emigraci se nezabývá ani později, kdy se mu systém, který tak oddaně reprezentoval, zle odvděčí.

Všude tam, kde vládne totalita, daří se dobře i její rodné sestře paranoie. Nic na tom, že nemá ke své existenci žádný důvod, to je podstatou psychózy. A tak, když dojde pozvánka na pět kilometrů do Los Angeles, je novopečený kapitán předvolán před armádní sokolský výbor: „Soudruhu, do budoucna se budeš moci účastnit sportovních akcí v zahraničí pouze se souhlasem velení!" Pro Emila žádná novinka, dobře ví, že v socialistickém Československu se bez souhlasu shora nikdo ani neuprdne a dvojnásobek to platí pro něho jako pro vojáka. Ale zatím souhlas vždy dostal. „A to je právě ta změna soudruhu, souhlas nedostaneš! Odchod!"

Veřejnost se dozví, že je to jen pro soudruhovo dobro, že příliš časté závodění kapitána Zátopka příliš vyčerpává a on pak není schopen řádně se věnovat plnění svých vojenských povinností. Emilovi se to nelíbí, ale to je asi tak všechno, co tím může dělat. Jen jakoby najednou ztratil chuť do života. Když ho občas pustí do spřátelené ciziny, nemá ze závodění žádnou radost. Kde byl dříve jasně první, dobíhá na druhé, třetí pozici. Pak zase zvítězí, jako by se na chvíli vrátil ten starý dobrý Emil. Je to s ním jako na houpačce, nikdo neví, co se děje. V tisku se spekuluje o zranění,

o nemoci. Sluchu se najednou dostává těm hlasům, které předpovídaly, že se Zátopek svým stylem a nadměrnými tréninkovými dávkami sám zničí.

Léto 1949 je pro Emila jako začarované. Při běhu na pět kilometrů

ve Stockholmu ho v polovině závodu bodne v lýtku. První místo ještě dokáže udržet, dokonce doběhne ve slušném čase 14:14,4, z prostoru cíle ale už jen odkulhá. V chladném počasí si natrhl sval. Je tvrdohlavý, nenechá nohu ani pořádně vyhojit a o pět dnů později nastoupí v Ostravě na desítku proti Rumunsku. Vyhraje, o dvanáct vteřin překoná hranici třiceti minut, ale noha se vzbouří, objeví se podlitina. Na pětku už nenastoupí.

Lidé jen kroutí hlavami, kde je ten, kterého považovali za nezdolného a neporazitelného? Musí se bez něho obejít na Rošického memoriálu a mistrovství republiky jen přihlíží. Československá reprezentace se chystá k odjezdu do Helsinek na utkání s Finskem a nejlepší vytrvalec světa byl na dlouhé tři týdny vyřazen z tréninku. Teprve pár dnů před odjezdem opatrně zkouší poklusávat. Jde to, sval se hojí, ještě pořád se ale bojí nohu naplno zatížit. Neví, co se ale stalo s jeho formou? Nemá možnost si to ověřit, navíc ještě ani zatím nedostal souhlas. Nakonec jsou pomyslným pírkem na vážkách osudu politické události, které pro jednou zasáhnou

v jeho prospěch.

6. července předstupuje před Národní shromáždění vzdělavatel České obce sokolské doktor Dolanský s návrhem zákona o státní péči o tělesnou výchovu a sport a k zvýšení pracovní a branné schopnosti lidu zřizuje „Tyršův odznak zdatnosti“. Školy, armáda i běžní občané, dobrovolně činní v Sokole, budou se společně doplňovat v tělesné výchově, která se stává majetkem celého národa, celého socialistického státu. Poslanec Dolanský, dobře si vědom, že se k tomuto jednání obracejí oči miliónů mladých lidí, přijetí návrhu doporučil. Tento zákon se má stát „jedním z úhelných kamenů stavby naší lidové demokracie a socialistického lidství." A co znamená jedno takové zraněné reprezentační lýtko proti státnímu zájmu socialistickému lidství? Zátopek zkrátka do Finska pojede, bude vzorně reprezentovat a stane se triumfem naší lidové demokracie.

Finové si sportovců a zejména běžců velmi váží. Utkání SUOMI – TSHEKKOSLOVAKIA je atletickou událostí roku. V Helsinkách naše mužstvo vítají plakáty: „Zatopek saapun" a „Zuodsijahme Zatopek“. Emil nemá ponětí, co všechny ty nápisy znamenají, ale tuší, že jeho startu tady všichni přikládají velký význam. A najisto ví, že někde v lesích na severu se

k odvetě připravuje běžec s chladnou tváří, který se chce opět stát držitelem rekordu na deset tisíc metrů.

Dav Schovánek foto
  • přečteno: 11326/10951×, 1 komentář

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (10 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Kamlesh | 15. 5. 2013 16.49 hod. | 187.86.4.xxx
first of all i got the same thing you can not access the seevrr cause you do not own it 404 error is connection time outmeans well your ip does not alowed acces to seevrr

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»
  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků