logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Vše dobře promyslete. Do maratonu zbývá týden

Vše dobře promyslete. Do maratonu zbývá týden

Volkswagen Maraton Praha je tu za několik dní. V nich už nejde o trénink a počet naběhaných kilometrů. Jde o něco mnohem důležitějšího: dobře si rozmyslet, co uděláme.

To se týká především prvomaratonců. Je možné, že jste se při svém zásadním rozhodnutí uběhnout bájných dvaačtyřicet kilometrů přeci jen unáhlili. Byla to sázka? Nebo silvestrovské půlnoční předsevzetí? Jenže sranda končí. Teprve teď vám začne opravdu docházet, která bije.

Blížící se maraton, to je hlavně jedna velká nejistota. Obavy, nervozita, průjem. Ale když to včas zabalíte, nic z toho vás trápit nebude. A ještě k tomu ušetříte. Za startovné, které není zrovna malé, by se totiž dalo určitě pořídit něco užitečnějšího. Takže si ho rychle nechte převést na příští rok a potom někomu střelte, až bude zase závod čtvrt roku předem vyprodán.

Počítám, že jste před měsícem běželi pražský půlmaraton. Copak už jste zapomněli, jak vám v posledních kilometrech a pak v cíli bylo? No vidíte, nezapomněli. A nenechte se mýlit matematikou na úrovni první třídy. Všichni zkušenější vám potvrdí, že půlmaraton není polovina, ale třetina maratonu!

I přes Škorpilovy rady a sledování předpovědi počasí každých pět minut stejně neodhadnete správné oblečení. Buď vám při maratonu bude celou dobu vedro, nebo zima. Prostě předem jasná hrůza. Kromě toho si určitě vezmete špatné boty a ponožky. Že je máte vyzkoušené? Copak jste v nich při tréninku běželi celou vzdálenost? Víte snad, co udělají v posledních deseti kilometrech?

Ještě horší představa: vaši známí a příbuzní na trati. Je fajn, že vás chtějí při prvním maratonu povzbudit; uvědomte si ale, jak budete vypadat. Místo energií sršícího běžce, který je doma příkladem pro ostatní, uvidí potácející se trosku a její křečovité grimasy...

A do toho ty kapely podél trasy. Každá má úplně jiný rytmus, takže totálně rozhodí váš krok a dech. Navíc se může stát, že někteří muzikanti trefí váš oblíbený hit. Komu pak chcete vysvětlovat, že máte výrazně horší čas, protože jste s nima dali dvě sloky a celý refrén?

Znovu si, vážení, uvědomte, co bylo součástí vaší tréninkové přípravy. Obecná vytrvalost, tempové úseky, fartleky, kopce. To ano. Ale maratonská zeď, to ne. A právě ta na vás, pokud svůj úmysl včas nezměníte, čeká. Co budete dělat, až do ní vrazíte, ha?

Ti, co už Volkswagen Maraton Praha běželi, mluví o euforii v Pařížské ulici. Být vámi, tak jim to jejich pomatené blábolení nevěřím. Euforie, to je nepopsatelný pozitivní pocit. Ale vás v té nekonečně dlouhé cílové rovině čekají puchýře, odřeniny a křeče. Vyschlo v ústech a lepící se jazyk. Sůl v očích. Ztuhlé svaly, o nichž jste předtím vůbec nevěděli, že je máte...

Důkladně zvažte, jestli vám taková „euforie“ stojí za to. Říká se, že všechno je v hlavě. Tak si to nechte tou vaší ještě jednou pořádně projít. Do maratonu zbývá týden.

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 13630/13210×, 7 komentářů

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (28 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

R V M | 5. 5. 2013 13.33 hod. | 77.104.195.xx
Kurňa, že bych to vzdal? :-)

Jarek | 5. 5. 2013 11.10 hod. | 91.221.212.xx
Milane potřebuješ sehnat statovné? :-)))

Evžen + Sára | 5. 5. 2013 10.53 hod. | 89.24.17.x
to Simona: Na gazely v cíli čeká velkej pekáč. :-)) Krááá. A hladová vrána Sára. :-))

Simona Vlasimska | 4. 5. 2013 16.07 hod. | 89.24.11.x
Milane, nedocetla jsem se, co ceka na gazely (?)

Milan Kůtek: No jak na které :)
Copak jsi přeskočila třetí odstavec? Ten se týká i gazel...
MK

Martin | 4. 5. 2013 12.55 hod. | 85.70.0.xxx
Ale jako jo, vtipný to je. Jinak v reálu je maraton paráda – samozřejmě pro ty, co nemají v hlavě slámu anebo se nechtějí předvádět na prvních deseti kilácích :)

Marek | 4. 5. 2013 10.29 hod. | 78.45.76.xx
Vyborne napsane! Ja mam pred maratonem respekt a proto ho neprubnu hned ted ale az ve Stromovce :-D

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká poradna

všechny články Běžecká poradna

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Cesta oplácané holčičky, nad kterou babička na jižní Moravě radostně jásala, jak dobře prospívá, do PIM Women´s Challenge 2012 : Copak asi dělá HANELE, která psala první komentář? Já jsem nepoznal nejzábavnější, nejobětavější,…»
  • Konec Běžecké školy : Me se uplne zatajil dech!!az s tou kulturistikou mi to doslo:-D »
  • Konec Běžecké školy : No dostal jsi mě! »
  • Konec Běžecké školy : Uff, teda, docela jsem se lekla a četla s pusou dokořán. Pak mi to došlo... »
  • Konec Běžecké školy : Uff, teda, docela jsem se lekla a četla s pusou dokořán. Pak mi to došlo... »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků