logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Velkolepé představení v zemi tisíce jezer

Velkolepé představení v zemi tisíce jezer

Finsko s pouhými pěti milióny obyvatel dalo světu spoustu vynikajících sportovců. Je to země sportu zaslíbená, zejména jsou zde ale uznávány vytrvalecké výkony, ať už v lyžařských nebo lehkoatletických disciplínách. Co jméno, to legenda a pojem. Paavo Nurmi, Viljo Heino, Ville Ritola.

V roce 1920 získali finští běžci na olympijských hrách čtyři zlaté, o čtyři roky později byli ještě úspěšnější, zvítězili na všech tratích od 1500 metrů až po maraton. V Amsterdamu 1928 si mezi sebe rozdělili téměř veškeré běžecké medaile. Z běžeckých disciplín byli poraženi pouze na osmistovce a na trati nejdelší, na maratonu. Před válkou Finové načas ustoupí

z vytrvaleckého výsluní, o to více je pak oslavován nástup Viljo Heina. A teď se najednou objeví běžec za střední Evropy, který dokáže jejich miláčka porazit.

stadionu, na kterém se nyní v červenci 1949 chystá mezinárodní utkání SUOMI-TSHEKOSLOVAKIA

Finové jsou ale národ, který dokáže ocenit i cizí sportovní výkon, o tři roky později se zde Emil stane sportovní ikonou, sám získá tři zlaté a postaví se tak přinejmenším na úroveň běžci Finy nejzbožňovanějšímu, samotnému Paavo Nurmimu. Stane se tak právě na stadionu, na kterém se nyní v červenci 1949 chystá mezinárodní utkání SUOMI-TSHEKOSLOVAKIA.

Čechoslováci rozhodně nepřijeli do země tisíce jezer jako favorité, bojovali ale jak se na národ se lvem v erbu sluší a patří a nescházelo mnoho, došlo téměř ke sportovní senzaci. Večer po skončeném utkání hlásí redaktor Sokolských novin Karel Marek, že nám vítězství uniklo o pouhých sedm bodů. Vyznamenali se zejména běžci, sám Zátopek v průběhu šesti dnů sehrál s Finy drama o čtyřech dějstvích.

Dějství první 13. července: 10 tisíc metrů, za Finy bojují Heino a Könönen. Dvojice seveřanů nastupuje se společnou taktikou, která jim má vynést první místo. „Zátopek nesnese, aby nebyl v čele závodu!“ Könönen proto od startu vyráží s úmyslem vyprovokovat soupeře k rychlejšímu tempu. Chce Emila uštvat a Heino pak slízne smetanu. Ohlíží se, ale Zátopek se vylákat nedá. Zpomalí a znovu nasazuje k trháku, je však v čele stále sám. Jeho taktika sice Emilovi imponuje, ale nemusí pokaždé zvednout hozenou rukavici. Nebo ji nemusí zvednout hned. Od svého prvního pokusu na této trati v Budapešti se už stačil trochu zklidnit a vyspět. Má zkušenosti a umí jich využít, nechá Fina, ať se zničí sám, vyrazí, až to on uzná za vhodné. Šetří síly a v závěru unikne i Heinovi. První vítězství v čase 29:58,4.

Dějství druhé: jen o den později závod na pět kilometrů, hlavní aktér zůstává tentýž, proti němu odpočatí Mäkela a Koskela. Stejná taktika, jen jiné osoby. Zátopek se drží své role. Mäkela nasadil hned od startu, Koskela se drží Zátopka. Emil nechápe, proč na něj zkouší tu stejnou boudu, když jim ji už včera prohlédl. Když Mäkela odpadne, pokusí se jeho druh převzít ztracenou iniciativu a nenadálým útokem využít Zátopkovy únavy ze včerejška. Rozpoutá se boj, který skončí až za cílovou páskou, Emil ji protrhne dva metry před Koskelou. Čas 14.20 a další cenné body pro Československo.

Dějství třetí: koná se po jednodenní pauze, stejná trať jako minule, jen změna scény; běžci se přestěhovali do Turku. Koskela se pokouší o odvetu a je rozhodnut dát do boje vše. Zavěsí se za Zátopka a nechá se táhnout. Tentokrát je na Emilovi, aby něco vymyslel. Ví, že má Koskela dobrý závěr, rozhodne se ho udolat rychlým tempem. Předpokládá, že až v závěru vyrazí do finiše, nebude již Fin schopen odpovědi. Zvonec do posledního kola, zrychlují oba a celou čtyřstovku běží bok po boku, rameno na rameni až do posledního metru. Publikum nemůže uvěřit, když na závěr tohoto ohromujícího souboje vpadne do pásky první Zátopek. Tentokrát ho už skoro dostali, zvítězil jen o centimetry a ve stejném čase jako jeho soupeř. O sedm vteřin rychleji než předevčírem, to samo o sobě vypovídá o urputnosti boje, který byl na dráze sveden. Publikum ocení oba vyčerpané soupeře dlouhotrvajícím potleskem.

Dějství čtvrté: o den později v Piru. Na závěr nejrychlejší trať, tři kilometry jsou na Emila přeci jen příliš krátké. Koskela si je tentokrát jistý, Emil je zase paličatý. Zdánlivě protismyslně se on, vytrvalec nad vytrvalce, rozhodne spolehnout na finiš. Nechá Koskelu plýtvat silami a v závěru mu uteče asi o tři metry.

Zátopek – Virén

Finové jako mužstvo sice zvítězili, jejich běžci ale rozhodně nejásali. Nikdo ještě nemohl vědět, že slavit by mohla celá země, snad jen severské sudičky Norny něco tušily. Týden po skončení utkání se totiž v malém městečku Myrskylä narodil Lasse Virén, skvělý to pokračovatel severské běžecké školy, který ponese štafetu bájného Nurmiho. Stane se čtyřnásobným olympijským vítězem v bězích na pět a deset kilometrů na LOH v letech 1972 a 1976. Na delší z těchto tratí předvede něco nevídaného, nad čím ustrne celý atletický svět. Po kolizi a následném pádu se dokáže zvednout, dohnat stometrovou ztrátu a zvítězit ve světovém rekordu 27:38,40.

14. září 1972, jen pár dní po olympiádě, vytvoří v Helsinkách nový světový rekord v běhu na 5 kilometrů časem 13:16,4. Na 23. ročníku Běhu Rudého práva se setká s Emilem Zátopkem.

Dav Schovánek foto
  • přečteno: 6175/6058×, 1 komentář
Velkolepé představení v zemi tisíce jezer Velkolepé představení v zemi tisíce jezer

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (13 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Karolína | 9. 5. 2013 22.19 hod. | 89.24.231.xx
Davide opět moc pěkné počtení!! Díky!!

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví34
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice92
Více času na sebe9
Více času na rodinu4
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou29

kde se diskutuje

  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»
  • Jak skloubit zimní radovánky s přípravou na jarní běžecké vrcholy : Zdravím Miloši, mám dotaz k pohybu venku při inverzi. Bydlím na Karvinsku, kde trvá už několik dní…»
  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : Ahoj všem K tomu mrazu, dnes ráno jsem si dal svých obvyklých 4,75km kolem Labe a bylo to bezva, od…»
  • Jak je to tedy s tím hladem, aneb Intermittent Fasting. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : Jesliže vycházím z "nejím, když nemám hlad" a doplním k tomu "jím, když mám…»
  • Jak skloubit zimní radovánky s přípravou na jarní běžecké vrcholy : Díky za článek,jak napadl sníh,tak jsem řešil jak běhat na lyžích a bez nich. »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků