logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Bozoum

Bozoum

Věděli jste, že se v tomto slově skrývá město ve Středoafrické republice? Tato země leží na africkém kontinentu a patří k nejchudším státním útvarům na planetě měřeno standardními ukazateli, jakým je například HDP na 1 obyvatele. Bozoum není hlavním městem země. Tím je Bangui ležící asi 400 km na jihovýchod od města Bozoum. Vedle chudoby a negramotnosti sužují zemi také politické nepokoje a obyvatelstvo je velmi těžce zkoušeno.

Výborným počinem, kterak oslavit nejen osvobození české země od fašismu, ale také pomoci obyvatelstvu Středoafrické republiky v akutní potřebě, byl 8. května 2013 konaný benefiční Běh Praha – Bozoum, jehož organizace se ujalo Siriri, o. p. s.. Tato společnost obecně prospěšná neoplývá jen transparentním účtem (!), ale také unikátním kontaktem s místními bosými karmelitány, kteří jako jediní zemi během nepokojů neopustili. Měl-li bych ohodnotit odpoledne na Ladronce, za běžce si opět troufnu vystavit vysvědčení, kde se podobně jako prvňáčkům skví nepřehlédnutelná jednička.

I srdce toho nejnáročnějšího běžeckého harcovníka muselo zaplesat nad krásným designovým tričkem s africkým motivem. Už tento artikl, řeknu-li to zcela upřímně, musel přinést leckomu něco, čemu se na Vysoké škole ekonomické v Praze říká „spotřebitelský přebytek“. Tj. chtěl bych pochválit vysokou atraktivitu triček pro nás spotřebitele, rozuměj běžce, která převyšuje cenu startovného, v rámci něhož bylo tričko předáváno.

Vážení, byl to první ročník jako z praku! Václavské náměstí sportovní Prahy, tedy in-line dráha Ladronka, praskala ve švech. Vzduch se tetelil a gumová kolečka bruslařů se poslušně obrušovala do tvaru, který dokazuje poctivou sportovní aktivitu ve sváteční den. Ve čtyři odpoledne zaznívá startovní výstřel a 158 běžců se vydává na desetinu maratonské tratě, tedy 4,2 km. Specielní pochvalu si zaslouží bruslař a cyklista, kteří nám „rozráželi“ cestu. Čelní skupince nikdo nevadil a mohla pelášit, co nohy vydržely. Z vítězného času 14:49 a z hlavní ceny, hodiny na leteckém simulátoru Boeingu, se raduje běžec Standa, se kterým jsem měl tu čest chvilenku vyklusat. Gratuluji mu tímto velice a děkuji za příjemně strávený čas.

Jako správný ješita jsem se podíval, kolik mi již Hodný Miloš na Běžecké škole uveřejnil článků. Právě deset. Děkuji mu. Tenhle bude, pokud vyjde, jedenáctý. Přijde mi, že stále píši o jednom. Když se mě lidé ptají, proč běhám, nejsem schopen na tuto otázku odpovědět. Zamysleme se, není náhodou stejně legitimní ptát se ostatních, zatím neběhajících, co jim v  běhu brání? Mnohdy je to strach z neznámého a to je veliká škoda. Na běhu Praha – Bozoum všechno vyšlo jako na drátku a také to byl krapet „krok do neznáma“. Pořadatel si však zasluhuje absolutorium a velké povzbuzení k uspořádání dalšího ročníku.

A to je ono. Jde mi asi nejvíce o vztahy mezi běžci. Dojalo mě, když nám Petra Pavlovičová z pódia 5 minut před startem závodu recitovala svou báseň o lásce. Běžel jsem Hervis 1/2Marathon, ale panstvo, to mělo podobný kalibr jako tóny Vltavy. Mnoho autorů podléhá tu a tam skepsi, zda nepíší lacině, nezveličují či nevykrádají sami sebe. Jsem velice rád, že účast na bězích pro dobrou věc je pro mě pokaždé obrovským požehnáním. Děkuji mockrát, Siriri, že mohu chválit. Od srdce a opravdově. Beru jako privilegium, že jsem se mohl zúčastnit.

Nakonec si neodpustím malé popíchnutí, ale berte to prosím dobře! Myslíte si, že by měly charitativní organizace hradit za reklamu v tištěných běžeckých periodicích stejnou sazbu, jako jejich komerční protějšky? Já si to nemyslím a žasnu, když se s informacemi tohoto typu setkávám. Můj ty Tondo kolenatej, to už vám není hanba vydělávat na pomoci? Kde je pomoc byznys, tam už nejde o pomoc. Nezbývá než doufat ve světlé zítřky a těším se, že se uvidíme brzo s mnohými z vás na nějakém běžeckém závodě. Děkuji moc, že čtete tento článek. Je to pro mě pocta.

Zdeněk Kolman foto
  • přečteno: 12936/12681×

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (8 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Správný střih a správná podpora. Nová kolekce podprsenek NIKE PRO BRA : Já osobně si myslím, že stačí i levnější podprsenka, ale hlavně funkční. Jinak já ji kupovala tady…»
  • Tréninkový plán na zhubnutí nejen pro výkonnostní běžce a běžkyně : Ahoj, narazil jsem nedávno na tento trénink. Zatím mám za sebou 2 běhy a líbí se mi to. Jenom mi…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Adélo, bohužel Běžecká čítanka je už několik let beznadějně vyprodaná a její nové vydání se…»
  • Běžecká čítanka Miloše Škorpila : Dobrý den, sháním knihu Běžecká čítanka Miloše Škorpila, můžete mi prosím někdo poradit, kde ji…»
  • Only one? : To je dobré jako povídka od Oty Pavla. »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků