logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Trénujeme na Beskydskou sedmičku (1. díl)

Trénujeme na Beskydskou sedmičku (1. díl)

Ve světě běhů za hranice maratonu patří tento více než osmdesátikilometrový přeběh sedmi beskydských tisícovek k nejtěžším domácím podnikům. Stoupání po sjezdovkách, technicky velice náročné prudké seběhy, velké kumulované převýšení – to jsou charakteristiky implikující naprostou nutnost zodpovědné a systematické přípravy. Letos proběhne závod pod taktovkou Libora Uhera 7.9.2013. Podotkněme, že se jedná o klání dvojic či trojic běžců. Jelikož je trasa závodu předem známá, je velice účelné toho využít a zatrénovat si přímo v místě činu. Pojďme se společně podívat, jaké jsou nejen největší nástrahy, ale také nejkrásnější místa prvé poloviny trati.

Start závodu se nachází v železářském městě Třinci. Po proběhnutí pitoreskním lesoparkem se nám zčistajasna otevře výhled na první vrch, kterým je Javorový. Chtěl bych na tomto místě moc poděkovat týmovému kolegovi na podzimní B7 Michalovi, který mě vzal s sebou na senzační výlet do Beskyd. Právě za Třincem jsem si asi nejvíce uvědomil, jak super je mít běžeckého kamaráda. Je to osoba, která vás bude krotit, když přepálíte úvod a nikdy nedopustí, aby tým závod vzdal. Ve dvou je možné si troufnout na výzvy, před kterými jednotlivec couvne. Přece jen jde o horský běh – i z hlediska bezpečnosti je o hodně lepší být v tandemu.

Den byl jako malovaný a cesta pěkně utíkala. Ráno bylo ve Valašském Meziříčí k snídani vynikající domácí tiramisu od Míšovy maminky. Ouha, zapomněli jsme se ale po něm patřičně zavodnit. To zapříčinilo, že již po pár stovkách metrů ostrého stoupání po sjezdovce se začaly zadírat motory, tepová frekvence letěla vzhůru a my se marně pídili po příčině. Takže beskydská lekce číslo 1: pamatovat na dostatečnou hydrataci před závodem a poslouchat maminku, že po jídle je třeba se vždy řádně napít.

Na vrcholu Javorového jsme každý na jeden zátah vypili litr tekutin a dále si to štrádovali po hřebeni na vrch druhý, kterým je Ropice. Prodloužili jsme si to až k malebné horské chatě Ropička, jež byla postavena za první republiky. Na této části trati lze doporučit poklus. Výbavu i pochutiny na celý den jsme si nesli v batožině, takže naše tempo nebylo valné, rozhodně ale právě zde je pár minut možno nahnat. Z Ropice klesá trasa do obce Morávka, která hostila v prosinci loňského roku první ročník závodu Travný trek, o kterémžto si můžete přečíst zde na Běžecké škole Miloše Škorpila v článku Travný trek – Morava běhá!

Morávka nabízí při B7 první občerstvovací stanici a také základní tábor pro zteč třetího kopečku, který se jmenuje Travný. Lýtka i stehna opět prověří výšlap sjezdové trati a následné táhlé stoupání až na vrchol. Zde nám byla uštědřena beskydská lekce číslo 2: je docela dobře možné, že na vás při B7 přijde „krize běžcovy morálky“. Není to zapříčiněno fyzickou neschopností jít dále, ale spíše mentálním vyčerpáním. Zde jest načase využít toho, že se běží ve dvojicích. Diagnostikovat tuto krizi lze docela snadno: vaše kolegyně či váš kolega přestanou hovořit. Pokud se vám v této chvíli daří byť jen o píď lépe, je na vás, abyste se o mluvu postarali. Povídání se nemusí nutně vztahovat k běhu, ale nesmí nastat ticho doprovázené „dusnem“. Taková situace je při závodech delších maratonu nebezpečná.

Dostali jsme se do poslední čtvrtiny našeho putování z Třince do Ostravice. V obci Krásná jsme poprosili jednu dobrou duši o doplnění čutor vodou – bez ní bychom na nejvyšší vršek Moravskoslezských Beskyd, Lysou horu, nevylezli. Stoupání není nezdolatelné, avšak potrápí psychiku uondaného poutníka, neb vrchol se dlouho mrška schovává a objeví se až v poslední části výstupu. Odměnou za dobytí vrcholu nám bylo azurové nebe a bezvětří, což je zde prý málokdy. Po občerstvení (my na dlouhé tratě doporučujeme lovecký salám a čerstvé rohlíky) jsme seběhli do Ostravice, kde na nás již čekalo doprovodné vozidlo).

Beskydská lekce číslo 3: trénujme seběhy! Šli jsme výlet v sobotu, dnes je středa a stále ještě přední hlavu quadricepsů cítím! Zejména rychlíci atakující časy pod 20 h (časový limit akce je 30 h) by se měli na seběhy dlouhých kopců zaměřit. Opravdu to není legrace. Komplementární poznámkou je využití hůlek: jakkoli nejsem jejich příznivcem, na B7 to bez nich jde jen těžko. Minimálně kategorii HOBBY je lze rozhodně doporučit. Ke kategorii SPORT žel zatím nejsem kompetentní se vyjadřovat.

Závěrem shrnu, že celodenní výlet Beskydami považuji za jeden z nejlepších počinů letošního roku. Při kopírování trasy B7 z Třince do Ostravice budete mít na konci v nohách vzdálenost odpovídající maratonu a nastoupáno více, než je nadmořská výška nejvyšší české hory. Uvedený výlet lze doporučit nejen účastníkům závodu, ale i zdatnějším výletníkům a turistům. My jsme vyšli z třineckého Náměstí svobody v 9.18 h a v Ostravici jsme byli okolo 19.00 h. Zvládnete to rychleji?

Nu a abych nezapomněl, až to budete zkoušet (a my věříme, že to rychleji rozhodně zvládnete), poprosili bychom vás – Míša a já – o následující laskavost: leave nothing but footsteps, take nothing but memories. Nota bene zejména první část anglického výroku, snažně prosíme. Prakticky na celé délce cesty to vypadá pomalu jako na skládce, samý odpadek. To se v CHKO (a ani mimo CHKO) prostě nedělá. Nenechávejte za sebou nic než stopy. Beskydy jsou jedním z nejkrásnějších míst naší země. Nezničme si je, ať si tam mohou krás přírody užívat i naše děti.

Zdeněk Kolman foto
  • přečteno: 23199/22246×, 3 komentáře

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (19 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Martin | 3. 6. 2013 13.14 hod. | 178.255.168.xx
Zdravím Zdeňka ... va Varech jsem si chtěl s tebou popovídat o B7 , ale nenašel jsem tě ... tak snad na jiném závodě – Martin vodič 1:50 KV.

Zdenda Kolman | 26. 5. 2013 20.04 hod. | 178.248.252.xxx
Zdeňku, tak to jsem moc rád. Paráda vidět Tě včera naživo ve Varech. Také sis to tak užil? Parádní akce, ne? Koukal jsem, jak jsi velice zodpovědně vodil přesně. Bravo! Děkuji za příspěvek k článku a těším se naviděnou v Třinci v září, ale třeba se nám poštěstí i dříve. Ať Ti to běhá!

Zdeněk Dančo | 25. 5. 2013 10.06 hod. | 90.177.16.xx
Zdárek Zdenku, ani nevíš, jak mi jdeš do rány. Jsem také s kamarádem přihlášen a tak sbírám informace. Díky.

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Petře, znamená to, že máš v jednom tréninku střídat 7x po dvou minutách 2 minuty vycházkové s 2…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ahoj, Potřebuji a to zdůrazňuji, zničit, staré návyky. Vážím 150 kg a po přečtení článků jsem…»
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Ještě jsem zapomněla mám157 cm vážím 56,5 kg »
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků