logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

ME veteránů v Úpici očima diváka

ME veteránů v Úpici očima diváka

Asi před rokem jsem začala pomýšlet na účast na ME veteránů, vždyť Úpice je moje rodné město a taková příležitost se naskytne maximálně jednou za 10 let. Dnes už je po všem, v Úpici jsem byla jen jako divák. Ovšem bylo na co koukat.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Úpice a běh
 2. Moje příprava
 3. ME veteránů 2013
 4. A co dál
 5. A ještě na závěr

Úpice a běh

Úpice

Úpice je malé městečko v údolí Úpy kousek do Krkonoš, kus do Orlických hor, s Broumovskými stěnami za zády. Zvlněná krajina nabízí ideální podmínky pro běhání a tak není divu, že se zde líhnou dobří běžci a vrchaři. Jejich příklad pak inspiruje ostatní a tak tu běhá kde kdo. Světová špička i hobíci. Nákaza se šíří po okolních vesničkách a městech, až nakonec vybují do seriálů různých závodů. Není to jen běh, ale i triatlony, MTB a hlavně vrchy. Princip je jednoduchý, čtvrt roku se pořádají jednotlivé závody v různých místech v okolí, pak se všichni sejdou, sečte se to a vyhodnotí. A zase znovu. Na konci 80. let to vcuclo i mě. Oblíbila jsem si Středeční pohár v krátkých triatlonech. Pak mě život zavál na druhý konec republiky. Podobnou komunitu jsem na jihu Čech nenašla, ale tady to funguje pořád.

Další kapitolou jsou závody světové úrovně, které se tu, díky nadšení a organizačním schopnostem místních a zejména Karla Šklíby, pořádají. Netřeba se více rozepisovat v květnovém čísle místních novin je o tom pěkné čtení. (květen 2013)

Moje příprava

Myšlenka, že bych mohla zase po letech rozhejbat svoje sádlo, ve mně byla dlouho, ale nějak se nedařilo. ME je dost dobrá motivace a navíc v mém městě, kde znám každou dlažební kostku na trati. Tak jsem začala trošku víc běhat. Sportuju celý život, ale poslední roky jsem měla pár výpadků způsobených zdravotními komplikacemi, léta a kila přibývají a už to není jako dřív. Byla to dřina, žádné endorfiny a žádné zlepšení. Někde je chyba. Pomohl strýček Google. Začala jsem pátrat a narazila na stránky BŠ. Trochu se to zlepšilo, vydržela jsem i přes podzimní plískanice i na sněhu. Naučila jsem se běhat s čelovkou a měla z běhu dobrý pocit. Už jsem se i těšila. Jenže na konci ledna z ničeho nic, v teple tělocvičny mi prasknul lýtkový sval. Nafasovala jsem berle a na nohu jsem se nepostavila měsíc. Do května bylo stále dost času, ale nešlo to tak rychle, jak jsem si myslela. Opatrně chodit jsem začala až v polovině března nejdřív s hůlkami, a s postupným popobíháním jsem to zkusila až o měsíc později. Stále to nebylo ono. Oddílový kolega Ivan už objednával dres a já řešila, jestli se vůbec přihlásit. Vyřešil to můj fyzioterapeut. Místo startovného mi doporučil koupit kompresní punčochy a přidal dalších 10 rehabilitací. Bylo vyřešeno.

ME veteránů 2013

Do Úpice jsem se přesto vydala a nejen proto, že jsem Ivanovi už dávno nabídla pohostinnost mých rodičů. Takový závod mívá úžasnou atmosféru, i když divák nemůže prožívat to, co závodník. Závodem žije celé město i okolí. Dvacet let zkušeností s pořádáním závodů je vidět. Funguje celý oddíl Maratonstavu i jejich rodinní příslušníci. V závodní kanceláři odbavuje příchozí letošní vicemistr republiky v maratonu Petr Pechek a o kus dál zbytek rodiny vydává tašku a startovní číslo. To jen pro příklad.

Pro cizince možná horší orientace v uličkách města a tak vedu Ivana, aby nebloudil. Na náměstí dorazíme těsně před startem ženské desítky. Rozhlížím se, cítím se tu doma, a tak koukám, kde uvidím známé tváře. Jenže první, co slyšíme, je: „Ahoj Ivane!“ a za chvilku znovu „ahoj Ivane!“. Běžecká komunita se zná. Přijeli i Jihočeši. Já nic. Místní dorazili až před startem, pochopitelně, kdo měl ruce nohy, byl zapojen do pořadatelství. Místo pozdravu otázka: „Běžíš?“ „Neběžím“. Na dlouhé povídání zatím není čas, za chvilku začíná desítka žen.

Startérem byla v pátek Jarmila Kratochvílová. Výstřel a za půl hodiny a kousek už vítala v cíli vítězku. První proběhla cílovou páskou Ivana Sekyrová. Po ní se začaly trousit ostatní. Závod měl vysokou úroveň. Za 45 minut byla většina závodnic doma. To byl fofr, ještě že jsem mezi nimi nebyla. Moje nejlepší Běchovice v roce 1988, kdy mi bylo 20, byly těsně pod 49 minut, teď bych mohla pomýšlet na čas pod hodinu a to tady dobíhaly slabší nejstarší veteránky.

Tou dobou se začala náměstím šířit fáma, že závodnice z kategorie W 85 byla diskvalifikovaná za pomalý běh a chůzi. Když to moderátor sdělil, dav zašuměl překvapením… a nesouhlasem, ale to bylo asi tak vše, co s tím šlo dělat. Paní Xenia Nicolaev jela 2 dny vlakem z Moldávie, aby se zúčastnila ME. Tam ji však rozhodčí dali červenou kartu a mohla jet zase dva dny zpátky domů. Závod statečně došla v čase těsně pod 2 hodiny. Místo cílové pásky musela protnout dav nedočkavých mužů, kteří už stáli připraveni na start svého závodu. Sklidila však velký aplaus od všech.

Závod mužů na 10 km vyhrál francouzský veterán. Součástí mistrovství byly i závody v chůzi, přespolní běh štafet v sobotu a nedělní půlmaraton. Něco už proběhlo v mediích, ostatní je přehledně ve výsledkách na stránkách Maratonstavu.

Nechybělo ani slavnostní zahájení a vyhlášení výsledků. Po celou dobu ME probíhal doprovodný kulturní program. Všechno klapalo. Je vidět, že tohle malé městečko umí. A rostou tu nejen dobří sportovci, ale i muzikanti, mažoretky, fotografové a další šikovní a ochotní lidé. Součástí pátečního programu byl i rozhovor s Jarmilou Kratochvílovou. Moderátor se ptal, jak to bylo, když běžela svůj dosud platný rekord na 800 m, ale já se spíš chtěla optat, jak to Jarmila dělá, že stárne do krásy. Opravdu jí to moc slušelo.

A co dál

V Úpici se mi líbilo, i když jsem si to představovala trochu jinak. Byla jsem při tom. Vždyť i podržet bundu a podat závodníkovi teplé oblečení po doběhu je vlastně účast na ME, nebo ne? No a nějakej další závod zase někdy bude. Třeba už za 3 týdny u nás v Třeboni tradiční Běh o sluneční pohár Tam je moje místo. ME je jiný level.

A ještě na závěr

Škoda, že čeští závodníci nevyslyšeli nabídku pořadatelů: „Přijeďte si zaběhat s evropskou veteránskou špičkou!“. Přijela jen špička a žádné hobby běžkyně. Ty byly nejspíš v Karlových Varech. Lítost nad souběhem těchto velkých závodů v Úpici zněla. Česká republika je dost malé hřiště, aby se tohle nechalo ošetřit. Přesto byli tací, co stihli obojí.

A poučení pro mě? Asi nebylo nejlepší vybrat si po letech lenivění závod rovnou na ME. I když termínovka byla letos příznivá. Zkušební Run Tour v Budějkách měsíc a půl před závodem byl ideálně načasovaný. Do podání přihlášek zbývalo pár dnů, poslední čas na rozmyšlení. Ale jak se znám, ani horší čas by mě asi neodradil od cesty do Úpice. Nakonec se to vyřešilo i beze mne natrženým svalem. Asi bude lepší vyzkoušet nějakou delší trať nejdřív v anonymním davu lidových závodů, kde je vítězstvím dosažení cíle a čas je jen podružná fyzikální veličina. Taky mi už není dvacet.

P.S. Poděkování patří i BŠMŠ, která mi je inspirací a zejména za to, že se mi už zase dělají při běhu endorfíny.

Festina lente.

 • přečteno: 12188/11897×
ME veteránů v Úpici očima diváka

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (8 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»
 • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Hezký den Miloši, běhám desítku kolem 55minut, o víkendu jsem zkusil 15km pod 6m/km a rád bych…»
 • Jak můžete prožít léto s radostí a v pohybu, i když musíte makat v práci : Děkuji za článek, je moc prima. Je pravda, že pokud se člověk hýbat chce, najde si sám tyhle…»
 • Z Buštěhradu na Sněžku… po svých… : Prostě a tak ... Řečeno bylo dost a mohlo by být dalšími... Jen to zkusit... Vždyť rozklusávaní a…»
 • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Krásně napsáno, běh je nejlepší antidepresivum, děkuji za motivační články, rady a sdílené…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků