logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Prague Barefoot Run

Prague Barefoot Run

Teploměr ukazuje deset stupňů, zvoní budík a po snídani se běžkyně a běžci scházejí v pražském parku Ladronka, kde se v exponovaném datu dětského dne konal první ročník pražského bosonohého závodu. Jednalo se o akci nesoutěžní a charitativní, jejímž pořadatelem byla Agentura FOR DREAMS, o. s., která se mimo jiné zabývá plněním smysluplných přání dětí z dětských domovů. Přes dvě stovky nadšenců se bosky v poklidu proběhly asi tříkilometrovou tratí, někteří po asfaltu, jiní po trávě. Bylo to dobré? Víc než to! Bylo to neodolatelně běžecky upřímné. Pořadatelé získávají absolutorium s hvězdičkou.

Ač by tomu mnozí nevěřili, běžet naboso je nadobyčej příjemnou, přirozenou a navíc rychlou možností pohybu. Protože byl běh nesoutěžní, tak několik borců nastavilo na tempomat 3:20/km a pelášili. Tentokrát jsem se takové rozhodl nepronásledovat, ambicióznímu Zdendovi jsem nasadil roubík a spíše jsem se snažil plnými doušky si užívat pocity z běhu bez jakékoli obuvi na tvrdé podložce. Na tomto místě vzdávám společně s ostatními hold dotyčnému pracovníkovi Pražských služeb, který pro nás trať svědomitě odkamínkoval.

Na „kukačku“, čili podívat se, dorazil i pětasedmdesátiletý běžecký harcovník Pepík Hlusička z Břevnova, který bydlí kousek od místa startu a také od mého bydliště. Často jej zde vídám, a tak jsem tentokrát překonal rozpaky a dal se s milým pánem do řeči. Zaujal mě jeho jadrný slovník, přesně definované názory a veselá mysl. Ráno běžel Dvě míle s úsměvem, kteréžto pořádá každou první sobotu v měsíci v parku Stromovka organizace Sri Chinmoy. Jsa tázán, zda poběží naboso také, vykulil na mě bodrý nestor českého běhu oči, jal se pochybovati o mém duševním zdraví a konečně nám popřál mnoho štěstí a Boží pomoci při vyhýbání se, dle jeho slov často se vyskytujícím, psím exkrementům.

Ani enormně chladné počasí, ani vytrvalý déšť nemohl odradit návštěvníky od perfektně stráveného času nejen při samotném běhu, ale i bohatém doprovodném programu. Zřejmě zlatým hřebem bylo vystoupení legendy knihy Born to Run, Bosého Teda. Tento velice sympatický, otevřený a komunikativní propagátor bosého běhu vystoupil po jedenácté dopolední na pódiu se svým krátkým workshopem, při kterém uvedl několik zajímavých informací k běhu naboso. Ty by se daly sumarizovat nějak takto: nezatěžujme své nohy přetlumeným balastem, ale mnohem spíše využívejme toho, že nám příroda dala dokonalý nástroj k překonávání vzdáleností při cestování – dolní končetiny. Na Tedovi mě oslovila nejvíce jeho nefalšovaná radost z toho, že může na Ladronce s námi být. Posilněn kávou dováděl na rozbahněné louce jako malé dítě. Famózní podívaná!

Z Tedovy krátké přednášky bych si ještě dovolil vypíchnout dva body. Tím prvním byl vtípek, který se vázal k neutěšeným povětrnostním podmínkám. Někdo Tedovi kdysi pověděl, že při dešti může být klidný, protože sluníčko nad mraky určitě někde je a brzo se zase ukáže a bude svítit. Není to náhodou obecný princip běhu věcí na naší planetě, říkám si? Uzdravím se? Napíše mi? Zvládnu tu zkoušku? Je v mých silách uběhnout maraton za tři hodiny? Je to jasné asi tak, jako že zítra vyjde sluníčko a rozlije svou jasnou záři na modrém nebi bez mráčku.

Druhým bodem je jistý americký duch, který tu někdy chybí. Bosý Ted začal své exposé tím, že je senzační být naživu a narodit se lidskou bytostí. Řekl, že je za to vděčný. Tato velice základní věc je totiž sama o sobě důvodem k radosti. Jak nás, při uvědomění tohoto, musí pak těšit běhat? Za velkou louží se ctí přístup, kterému říkají „giving back“. Je tu spousta lidí, kteří cítí, že jsou v neskutečném údivu nad tím, že je běh tak úžasnou aktivitou. Chceme dát něco zpět, nějak se revanšovat za to, že jsme si mohli na Ladronce tak parádně zablbnout ve slejváku. Za co v životě děkuješ Ty a jak to dáváš najevo?

Zdeněk Kolman foto
  • přečteno: 10285/10136×

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (17 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Nedávno vyšlo druhé číslo běžeckého časopisu : Povinnost pro všechny běžce. Už jsou vydaná čtyří čísla a všechny si můžete objednat na webu…»
  • PROČ NECHODIT NA FUNKČNÍ TRÉNINK V BĚŽECKÝCH BOTÁCH? : A co ak pri funkcnom treningu aj beham (na pase)? Prave teraz totiz riesim tuto dilemu..z opacnej…»
  • PROČ NECHODIT NA FUNKČNÍ TRÉNINK V BĚŽECKÝCH BOTÁCH? : Možná jsem to přehlédl, ale nebylo by špatné upozornit, že se jedná o "komerční sdělení". »
  • Železo a běh, běh a železo, jak se to rýmuje? : Ahoj Miloši, moc ti fandím a držím palce. Napsal bys potom nějaké doporučení, jaké posilovací cviky…»
  • Datle – energetická, minerálová a vitamínová bomba na běžecké toulky a do vánočního pečiva : Dobrý den, doporučujete datle kombinovat i s jinými alternativami jako je med, melasa, apod.?…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků