logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Západočeská běžecká epidemie, aneb svět se zbláznil

Západočeská běžecká epidemie, aneb svět se zbláznil

Proč se zbláznil? Protože i já, naprostý odpůrce jiného pohybu než cesty do/ze školy, jsem začala běhat. Nadchlo mě to natolik, že jsem se po prvním výběhu zaregistrovala na We Run Prague. Tenhle seriál Vám ukáže, že běhat může začít naprosto každý, bez ohledu na věk, předchozí vztah ke sportu a dokonce i bez ohledu na alergické astma.

Vezmu to ale postupně. Jak jsem se k běhu dostala? Jednoduše. Lucie Polákovámě inspirovala svým bojovným výkonem na karlovarském půlmaratonu, kde jsem byla jako dobrovolník. Když jsem tedy na facebooku zahlédla pozvánku „VOŠ Cheb běží We Run Prague“, akčně jsem se přihlásila jako fotografický doprovod. Nakonec jsem ale byla vyhecována aspoň zkusit vyběhnout a zrovna mi odpadla odpoledka. Jako by to byl signál, že to mám alespoň zkusit, vždyť za zkoušku nic nedám.

Pohodový běžecký spolek

Přiznám se bez mučení, že jsem se bála. Doktoři mi venkovní aktivity nedoporučují vzhledem k alergickému astmatu. Letos se alergie navíc prudce zhoršila a dost mi komplikuje už tak obtížnou situaci. Psychicky mi také nepomáhaly předchozí zkušenosti s během, neboť díky špatné technice jsem měla pokaždé 4 nebo 5 – tím pádem jsem ztratila veškerou motivaci. Po každém okruhu v Poohří se mě pokaždé ptali, jestli ještě žiju. Bylo to jedno veliké trápení a vysvobodil mě z něj až lékařský papír, pro který si chodím ze setrvačnosti každý rok.

Pohodový běžecký spolek

Jsem typem člověka, který miluje výzvy. Všechno je pro mě výzvou. Jak fyzika, ve které s týmem saháme pravidelně na nejvyšší republikové mety, dobrovolnictví, kterému se snažím věnovat jak jen je to možné, tak běh. Měla jsem v hlavě „Víš, jak to bude skvělý, když zrovna TY uběhneš WRP? Víš, kolik lidí by to mohlo přesvědčit?“. Touha, vůle po překvapení a vidina času stráveného s přáteli – tyto faktory mě dokopaly k tomu to alespoň zkusit.

Pohodový běžecký spolek

V úterý se nás sešlo šest odvážných. Vznikl tzv. Pohodový běžecký spolek (PBS), což je prý záležitost velice exkluzivní. Uběhly jsme dvě kolečka, kterých jsem se kdysi tak bála a ani to nebolelo! Zážitek jak hrom! Kdo nezažil pocity totálního sportovního nemehla, které poprvé za život poznalo, že ho něco sportovního baví, asi nikdy nepochopí. Naprostá euforie a nadšení se mísily s těšením na další běh. Nikdy bych to do sebe neřekla! Většina lidí v mém okolí jen překvapeně zírala, když jsem po prvním (!) výběhu podala přihlášku na WRP. Na triku mám „Prý to dám pod 1,30“ a jsem zvědavá, jestli ono motto naplním. Ráda bych, když už jsem se do toho vrhla!

Pohodový běžecký spolek

Další výběh byl ve čtvrtek, přesně podle Milošova běžeckého plánu. Racionálně jsme s Ivčou usoudily, že nejsme AZ (= absolutní začátečníci), ale Z (začátečníci) a daly jsme opět dvě kolečka v Poohří indiánským během. Bylo to moc fajn a ani mi nevadil ten déšť, který mi za normálních okolností vadí. Výhodou je, že mám běhat tak rychle, abych mohla mluvit, takže probereme spoustu věcí a ještě se u toho hýbeme! Není to skvělé?

V sobotu jsme byly znovu. Neodradil nás ani déšť, vyčíhaly jsme si na předpovědi dobu, kdy mělo pršet nejméně. A bylo tomu tak! Daly jsme opět dvě kola v Poohří, tentokrát ale spíše chůzí, běžecké pasáže byly jen čtyři – kopeček a rovinka. Terén nebyl nejpříjemnější, jindy oblíbený dřevěný most byl kluzký a běh po něm by znamenal riziko úrazu – a to přece nechceme v začátcích se sportem dopustit!

Pohodový běžecký spolek

Přesně podle plánu jsme se v neděli 2.6. vydaly opět ven. Neodradil nás ani déšť, který nám zpříjemňoval celý běh, střídavě jen lehce, poté se jeho intenzita zesílila. Nás to přesto nevyvedlo z míry a trénink jsme dokončily. Tentokrát to i vypadalo jako indiánský běh. Ivča našla své tempo, já sice stále ne, ale pracuji na tom, jak jen mi síly stačí:-).

Co mi běh dává? Dává mi čas pro sebe, čas, který patří pohybu. Pohyb jde (zejména ve fyzikální sezóně) stranou a mým největším problémem bylo, že si na něj neumím najít čas. Přitom je tak fajn se sebrat, nazout běžecké boty a nechat se unášet krajinou! Všichni si o mně myslí, jak nejsem pracovitá, ale opak je bohužel pravdou. Kdyby se u nás na škole učil předmět Prokrastinace, měla bych z něj samé jedničky. Všechno, co jde odložit, je odloženo. I když se to postupem času lepší, stejně jsou aktivity, na které jsem si neuměla najít čas. Sport či pohyb byl jednou z nich. Jsem ráda, že tomu už tak není!

Pohodový běžecký spolek

Těším se. Na další výběhy (o kterých tu ještě bude řeč), na zážitky s během spojené a když se to podaří, tak i na We Run Prague. Pro mě by to byla nejkrásnější odměna, kterou si mohu dopřát. Je to v hlavě a až čas nám ukáže, jestli na to mám. Psychická motivace by byla, otázkou je, jestli to skousne tělo. Necháme se překvapit!

Ngô Ngọc Ánh foto
  • přečteno: 4762/4634×
Západočeská běžecká epidemie, aneb svět se zbláznil Západočeská běžecká epidemie, aneb svět se zbláznil Západočeská běžecká epidemie, aneb svět se zbláznil Západočeská běžecká epidemie, aneb svět se zbláznil Západočeská běžecká epidemie, aneb svět se zbláznil Západočeská běžecká epidemie, aneb svět se zbláznil

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (7 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Ženy v běhu

všechny články Ženy v běhu

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví38
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice97
Více času na sebe12
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou32

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků