logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Maraton – zážitek na celý život

Maraton – zážitek na celý život

,,Pokud Vám život dává něco, z čeho máte strach, berte to tak, že Vám dává příležitost být stateční."

Nikdy bych nevěřila, že pouhé dva roky po tom, kdy jsem stěží uběhla 4 km, budu stát na startu závodu více než desetkrát delším, na startu mé doposud největší výzvy. Možná se budu opakovat, ale maraton je hodně o psychice. Od chvíle, kdy se rozhodnete ho uběhnout a opravdu tomu věříte, máte napůl vyhráno. U mě tomu tak bylo zhruba před šesti měsíci. Nebudu tvrdit, že jsem se nebála nebo neměla malé pochyby. To je nejspíš přirozená věc, alespoň u většiny prvomaratonců. Věděla jsem ale, že pokud nepřijdou nečekané – např. zdravotní – komplikace, tak to dám, že to prostě pro sebe musím dokázat.

Maraton – zážitek na celý život

Ráno před startem probíhá všechno tak rychle, že si tu skutečnost ani nestíhám uvědomovat. Scházíme se s holkama, abychom si vyměnily poslední dojmy a dodaly si vzájemnou podporu. Samozřejmě se rozpovídáme a s Pájou utíkáme na poslední chvíli do šaten, které nejsou úplně nejblíž.

V koridoru se potkávám s dalším kamarádem ze závodů, nestačím se moc rozkoukat a je tu start. Alespoň není čas na nervozitu. Přibližně první čtvrtinu běžíme ve třech, povídáme si a já si naprosto užívám krásy Prahy, konečně z jiného pohledu než řidiče. Průměrné tempo mám samozřejmě o něco rychlejší, než jsem měla v plánu, ale vím, že to brzy půjde dolů.

Maraton – zážitek na celý život

Někde pod Nuselským mostem už běžím z naší skupinky sama, zapínám si hudbu a snažím se držet u pravého okraje, abych mohla mávat protiběžícím gazelkám. Ať už těm rychlejším nebo pomalejším. Moc mě rozveselí skupinka našich holek s Milošem. Zatím se mi běží krásně a překvapuje mne, jak je atmosféra maratonu naprosto odlišná od ostatních závodů, žádný stres a zbytečné bláznivé hnaní dopředu. Je vidět, jak si to lidé užívají a občas s vámi i někdo prohodí řeč.

Maraton – zážitek na celý život

Zhruba na třicátém kilometru mě čeká kamarádská podpora z fitka, což mi moc zvedne náladu. Kluci kousek běží se mnou a já nechápu, že jsem do teď nezastavila. Zatím se zdá být všechno v pořádku. Jakmile se ale někde na třicátémdruhém odpojí, padne to na mě se vším všudy. Ani nevím, co mě bolí víc. Přejdu na malou chvíli do chůze a potom nasadím pomalejší tempo. Takhle nějak se trápím asi dalších 8 km. Pozoruji, že ostatním závodníkům taky dochází humor. Zato počet lidí fandících podél trati se stupňuje.

Ani to nečekám, ale kamarádi mě vyhlížejí znova asi 2000 m před cílem. Je to pro mne obrovská dávka energie. Připojí se podél trati a za jejich podpory předbíhám desítky dalších běžců. Začínám míjet tabule odpočítávající poslední stovky metrů. Když vbíhám do Pařížské, moje tělo už nejspíš fyzicky nechápe, co se děje. Ale publikum tvoří takovou atmosféru, že si snad každý musí připadat jako hvězda. Tenhle moment a následné proběhnutí cílem považuji za jeden z nejlepších v životě. S medailí na krku se vláčím do šatny, nohy mě bolí tak, že nejsem schopná udělat normální krok, přesto jsem nepopsatelně štastná.

Maraton – zážitek na celý život

Od toho dne vím, že pokaždé, když člověk řekne, že něco nedokáže, lže sám sobě. Stačí chtít, věřit, jít si za svým cílem a naše hranice se posunou tam, kde si je stanovíme.

Jana Pohanková foto
  • přečteno: 9395/9121×, 1 komentář
Maraton – zážitek na celý život Maraton – zážitek na celý život Maraton – zážitek na celý život Maraton – zážitek na celý život

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (24 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Jirka | 11. 6. 2013 18.42 hod. | 109.80.42.xxx
Klobouk dolů, po dvou letech treninku je to uzasny vykon. Sam jsem se po dvou letech dokopal k registrarci na pulmaraton a to vubec neni jiste, ze to zvladnu az do cile :-)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

PIM Women´s Challenge 2013

všechny články PIM Women´s Challenge 2013

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví37
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice96
Více času na sebe11
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou32

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků