logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Běh s holemi – 4.díl: Protáhněte si kostru a napodobte indiány

Běh s holemi – 4.díl: Protáhněte si kostru a napodobte indiány

Hlavním důvodem pro používání runningových holí je samozřejmě běh. Ale když už tyto hole máme a chceme je zapojovat do běžeckého tréninku, nabízí se nám i řada dalších možností jejich využití.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Protahovací cvičení s holemi
  2. Indiánský běh s holemi

V dnešním díle našeho seriálu se zaměříme především na protahovací cvičení s holemi. Runningové hole totiž dobře využijeme k rozcvičení a protažení před vyběhnutím, případně i po něm.

Protahovací cvičení s holemi

Hole, které za hlavou umístíme přes ramena a přidržujeme je shora na obou koncích, nám umožňují provádět například úklony do stran a rotaci trupu. Díky fixaci osy ramen a zpevnění páteře provedeme tyto prvky s holemi mnohem lépe než bez nich.

úklony do stran s rotací trupu
úklony do stran s rotací trupu

Vhodné jsou také dřepy s unožením, nebo zanožením. Protahujeme jimi kyčle, kolena, stehenní svaly, lýtka i achilovku. Tím, že se o hole opíráme, zapojujeme i svalstvo pletence ramenního.

dřepy s unožením, nebo zanožením. Protahujeme jimi kyčle, kolena, stehenní svaly, lýtka i achilovku
dřepy s unožením, nebo zanožením. Protahujeme jimi kyčle, kolena, stehenní svaly, lýtka i achilovku

V chladném počasí a v zimě nám hrozí prochladnutí některých partií (krk, bedra) a následné problémy v důsledku jejich nežádoucího zatuhnutí. Tomu můžeme úspěšně předejít častějším zařazováním krátkých protahovaček s holemi v průběhu běžeckého tréninku.

Ideální jsou k tomu předklony s předpažením a oporou o hole. Nejenom, že jimi protahujeme bederní a zádové svalstvo a svaly lýtkové, ale současně – skloněním hlavy – uvolňujeme svaly krku. A ještě navíc krásně zamaskujeme, že už jsme zafunění a potřebujeme si na chvilku orazit :)

předklony s předpažením a oporou o hole
předklony s předpažením a oporou o hole

Indiánský běh s holemi

Ještě před tím, než se v příštím díle s holemi konečně pořádně rozběhneme, doporučuji všechny dosud popsané dovednosti doplnit o chůzi s holemi a vše skloubit do „indiánské“ tréninkové jednotky. Když mohli indiáni střídavě chodit a běhat v jedné ruce s oštěpem a v druhé s lukem, proč bychom to my neměli zvládnout s runningovými holemi?

Takže: nejprve se lehce rozklušeme s nesením holí v těžišti. Potom, nejlépe v parku nebo na upravené lesní cestě, se s jejich pomocí protáhneme a rozcvičíme. Takto nažhaveni uchopíme hole (poutka už máme jistě správně nastavená) a zkusíme se s nimi rozejít. Úsek chůze vystřídáme běžeckým úsekem s nesením holí v úchopu, přejdeme opět do chůze s holemi, a tak dále. Zhruba v polovině plánované trasy můžeme zařadit výše zmíněné protahovačky, které pak budeme využívat v chladných obdobích.

Běžkařům půjde chůze s holemi hned

Běžkařům půjde chůze s holemi hned (co krok, to odraz holí), mohou ji proto postupně zrychlovat. Stále však platí klíčová zásada: pohyb paží a loktů je stejný jako při normálním běhu, takže pohyb ruky končí u boku a dále již nepokračuje.

Začátečníkům to možná hned samo nepůjde, ale po chvíli zkoušení určitě ano. Nejdůležitější je hlídat si, abychom nedělali současný stejnostranný pohyb (levá ruka – levá noha), nýbrž opačný (levá ruka – pravá noha). Na každý krok tedy připadá odraz opačnou holí. Nejprve dělejme kroky delší a pomalejší; bude-li se nám dařit udržet rytmus, můžeme je postupně trochu zkracovat a zrychlovat. To se bude brzy hodit – za týden už totiž začneme s holemi opravdu běhat!

Pokud byste chtěli mít jistotu, vše děláte správně a nefixujete si nějakou chybu, využijte některou z námi nabízených intenzivních lekcí běhu s holemi (podrobnosti na www.behsholemi.cz. Doporučil bych je i těm z vás, kteří nechtějí se všemi možnostmi běhu s holemi čekat až na podzim (to bude probíhat druhá polovina našeho seriálu), ale rádi by je vyzkoušeli co nejdříve.

Nerudný týpek

Když se podívám na úvodní obrázek, tak začínám chápat to: „Protáhněte si kostru a napodobte indiány“. Jako že maňána. V tom případě beru hole do ruky a…

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 5957/5895×
Běh s holemi – 4.díl: Protáhněte si kostru a napodobte indiány Běh s holemi – 4.díl: Protáhněte si kostru a napodobte indiány Běh s holemi – 4.díl: Protáhněte si kostru a napodobte indiány Běh s holemi – 4.díl: Protáhněte si kostru a napodobte indiány

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (4 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Běh s holemi

Crosstraining

všechny články Crosstraining

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví36
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice95
Více času na sebe11
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou31

kde se diskutuje

  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»
  • Jak skloubit zimní radovánky s přípravou na jarní běžecké vrcholy : Zdravím Miloši, mám dotaz k pohybu venku při inverzi. Bydlím na Karvinsku, kde trvá už několik dní…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků