logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Poutní ultramaraton 2013 – den 0

Poutní ultramaraton 2013 – den 0

Start Poutního ultramaratonu 2013 byl naplánován na úterý 18. června. Již o den dříve jsme se však museli přesunout na začátek naší 358 kilometrů dlouhé pouti, do městečka Volkenroda. Pondělí se tak neslo ve znamení příprav na můj první vícedenní ultra zážitek a seznamování s těmi, se kterými budu na trase směřovat ke zdolání smělých cílů.

Do Chebu jsem chtěl dorazit kolem 13. hodiny. To se mi však nepodařilo. Kdo by řekl, že přimontování příčníků a nosiče kola bude takovým oříškem. A to ani nemluvím o tom, kolik času zabralo přebírání veškerého běžeckého oblečení, bot, balení náplastí, mastí, zkrátka úplně všeho, co by se mohlo v jakékoliv situaci hodit. O nic jsem však nepřišel. Také ostatní nebyli zrovna nejrychlejší a dostavili se před sídlo Farní charity Cheb (pořadatele akce) až kolem 15. hodiny.

Postupně se sešla opravdu zajímavá společnost. Měl jsem obavu, že akci nepříjemně zasáhnou povodně. Část původně přihlášených účastníků totiž dala nakonec před absolvováním ultramaratonu přednost pomoci obci Hořín na Mělnicku. Všem čtyřem patří za toto rozhodnutí velký dík, zvláště pak když deklarovali, že tam jedou za nás ostatní, abychom si mohli naši pouť bez výčitek užít.

Bylo ale jasné, že se nedozvím, zda Zdeněk Dančo letos bez puchýřů zvládne celou trasu a kolik toho uběhne Vašek Jun, než přesedlá na svou oblíbenou koloběžku. I když třeba by ji nevyužil vůbec, vždyť je to borec, který dojel na svém dvoukolém miláčkovi z Hodonína do Aše.

Žádný stín pochybností na nikom neležel. Bylo jasné, že si všichni chceme společně strávených pět dní užít. Škoda jen, že Daně a Milošovi Škorpilovým nedovolily neodkladné povinnosti vyrazit společně s námi. Na cestu se nás vydalo prozatím „jen“ třináct.

O Poutním ultramaratonu

Smyslem akce je proběhnout celou ekumenickou poutní cestu Via porta spojující evangelický (Volkenroda) a katolický (Waldsassen) klášter, protínající tři země (Duryňsko, Bavorsko a Čechy) a probíhající na bývalém rozhraní Západní a Východní Evropy. Trasa měří (včetně části maratonu z Waldsassenu do Chebu) celkem 358 kilometrů. Účastníci musí tuto trasu absolvovat celou svými silami (běh, kolo, koloběžka), alespoň 42 kilometrů během. Denní vzdálenosti jsou 70, 96, 80, 70 a 42 km.

V roce 2013 se konal teprve druhý ročník Poutního ultramaratonu (PUMu) a již čtvrtý ročník Poutního maratonu.

Více informací na www.marathon.farnostcheb.cz.

Poutní ultramarato

Měli jsme dva fantastické řidiče. Jirka a Jindra se o nás po celou dobu starali jako o vlastní a perfektně řídili již poněkud archaické Tranzity. Organizačně měl vše pod kontrolou Petr Hruška, který bohužel vzhledem ke svému zdravotnímu stavu většinu času strávil jen jako pozorovatel a hlavně zkušený rádce.

Deset běžců/cyklistů chtělo bojovat s celou tratí – slovenští hosté Domča a Fero, Čechoněmec Štefan, Plzeňáci Monča a Ríša, domácí Eva, Jitka, Kája a Karel, má mezi Plzní a Prahou rozpolcená maličkost.

Povedlo se mi nic důležitého nezapomenout, i když jsem přeci jen zaznamenal jednu ztrátu. Do vleku na kola bylo možné uložit jen deset železných ořů. Ten můj zůstal na faře. Chtěl jsem dokázat, že jsem opravdu rozhodnut celou trasu zdolat po svých, a tak zrovna mé kolo můžeme oželet. Tak to vypadá, když člověk nemá tušení, do čeho jde.

Poutní ultramaraton

Už pondělí nám naznačilo, co nás v následujících dnech bude čekat. Že podmínky nebudou úplně jednoduché. Horko bylo chvílemi nesnesitelné. Zvlášť když cesta do Volkenrody trvala asi čtyři hodiny. Alespoň jsem se tak mohl dozvědět něco o svých spolucestujících. I když oni se pak vybarvili hlavně během kilometrů na trati.

Zatím jsem si mohl myslet, že teprve třináctiletý Kája bude nutně muset hodně trpět, i když jen pojede na kole. A také že Fero je jen vypravěč a nedoběhne o moc dále než v prvním ročníku, kdy ho vyřadilo zablokované koleno. A… No, to je jedno, další dny ukázaly pravdu.

Příjezd do Volkenrody, rychlá večeře, pár úvodních projevů, rozdání poutnických triček, skok na palandu a již jen šest a půl hodin spánku nás dělilo od ostrého startu do poutnického dne číslo 1.

  • přečteno: 4732/4659×
Poutní ultramaraton 2013 – den 0 Poutní ultramaraton 2013 – den 0

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (9 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

Chybí na českém a slovenském časopiseckém trhu Runner´s World?

Tu a tam zaslechnu názor, nebo spíše otázku: Proč někdo nevydává česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World? Tak by mě zajímalo, jestli by si, ve světě tak oblíbený časopis, našel v Česku a na Slovensku tolik čtenářů a čtenářek, že by se vyplatilo jej překládat a vydávat? A tak se se ptám: Kupoval/kupovala by sis česko-slovenskou verzi časopisu Runner´s World?

Ano126
Ne36

kde se diskutuje

  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Martino, to v kterém ročním období s plněním plánu začneš, není důležité. Chladna a zimy se však…»
  • Roční běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila pro všechny, kteří se po letech opět rozhodli hýbat : Ráda bych se zeptala, zda se nějak odrazí na plánu pro začátečníka když chce začít na jaře nebo…»
  • Jedenácté pravidlo běhu. NA BĚH SE OBLÉKEJ PODLE POČASÍ A TOHO, CO POBĚŽÍŠ! : Kamile, v teplotách nad nulou už se šálou přes pusu? »
  • Pět zlatých pravidel zdravých nohou : Jsou nějaká doporučení i ohledně péče o chodidla a ztvrdlou mozolnatou kůži? »
  • Pohyb – nejlepší lék na hyperaktivitu dětí : tak mě přesně řekla včera moje dcera když sem sní chtěl opakovat angličtinu " tati já chci…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků