Chceš být in? Chceš být plná energie? Chceš se líbit? Hýbej se!

Člověku dnes chybí 40 minut pohybu denně! Jak k tomu došlo? Velmi snadno: kam může, tam si dojede; co může, nechá za sebe udělat různé stroje a domácí pomocníky. Proč to dělá? Aby ušetřil čas, který pak věnuje zcela zbytečné práci, kterou nikdo nepotřebuje a také nikdo neocení. Tu práci ale dělá pro peníze, aby si mohl nakoupit spoustu věcí, které ke svému životu také nepotřebuje. Z toho se pak nejdříve psychicky a pak i fyzicky hroutí. Cestou z tohoto hroucení je pohyb, na který ale nemá čas, protože je vždy něco důležitější než ON.
Obsah [skrýt]
- Věnuj 40 minut denně pohybu
- Nauč se chodit spát a vstávat ve stejnou dobu
- Udělej si čas na jídlo, jez pravidelně a ve stejnou dobu
- Pravidelně se hýbej
- Odbourej ze svého života vše nepodstatné
- Rozděl harmonicky svůj čas
- Intuice
- Plň si své sny
- Jedenáctý běžecký týden dámy
- Dosud v tomto seriálu vyšly tyto články
Věnuj 40 minut denně pohybu
Jak z tohohle začarovaného kruhu vystoupit? Prostě udělej první krok tím, že si ve svém životě najdeš na pohyb 40 minut denně. Když říkám „najdeš si na pohyb 40 minut denně“, nemyslím tím, že musíš 40 minut denně v kuse chodit, běhat, jezdit na inlinech, cvičit, hrát hry spojené s pohybem, plít či rýt zahrádku, sekat trávu apod.
Těch 40 minut naplníš velmi snadno, např.:
- část cesty do práce a z práce absolvuj pěšky
- všechny schodiště, které normálně jezdíš výtahem, vyjdi a sejdi
- na nákup místo autem jdi pěšky
- všechny pochůzky, které musíš během dne udělat a jejichž dosažení ti nezabere delší dobu než 15 minut, absolvuj pěšky
- pořiď si psa a choď jej ráno a večer pravidelně venčit a to i tehdy, máte-li zahradu, na níž se může vyběhat
- všechno, co nyní doma svěřuješ robotům, dělej ručně (mytí nádobí, žehlení, škrábání brambor, hnětení a kvedlání…)
Potřebuješ-li k nalezení času pro pohyb sofistikovanější návod, pak:
Nauč se chodit spát a vstávat ve stejnou dobu
Produktivita tvého dne je totiž ovlivněna tvým biorytmem. Biorytmus máme každý svůj a měli bychom jej ctít. Pokud se naučíš chodit spát a vstávat ve stejnou dobu, tvůj biorytmus se zharmonizuje a velmi snadno do něj začleníš i pravidelný pohyb. Při dodržování svého biorytmu však nezapomeň na jedno důležité pravidlo, a sice pravidlo dostatečného spánku. To říká, že člověk by měl denně spát 6 – 8 hodin a že hodinka či dvě před půlnocí tě osvěží mnohem víc než když si tuto hodinku či dvě přidáš ráno.
Udělej si čas na jídlo, jez pravidelně a ve stejnou dobu
Kromě pohybu se člověk dopouští největšího zločinu proti „lidskosti“, proti sobě tím, že odbývá své jídlo. Je to celkem logické – kousání, žvýkání, polykání je také pohyb a zabírá tolik drahocenný čas. Takže se to řeší nějakým fast foodem – jídlem v běhu. I když jsem propagátorem běhu, tak v tomhle případě jsem proti. Na jídlo by sis měla udělat vždycky čas. Čas si ho připravit, čas si ho vychutnat a sníst.
Snídaně
Snídani neodbývej, dbej, aby obsahovala jak bílkoviny, tak tuky a cukry. A pokud jde o to, něčím šetřit, tak šetři hlavně cukry, které tě sice rychle nastartují, zároveň ale způsobí, že za chvíli budeš mít opět hlad. Tuky naopak zpomalí proces spalování, takže pocit nasycenosti ti vydrží celé dopoledne. Takový vajíčka na špeku či se šunkou jsou naprosto ideální snídaně, zvláště když před tím vypiješ sklenici čerstvé zeleninové či ovocné šťávy.
Oběd
Ani s obědem se neodbývej a hlavně jej nehltej v letu. Ne nadarmo máš na něj v pracovním dnu vymezenou půlhodinu, jestliže tento čas ještě o pár minut protáhneš, nepeskuj se za to. Jídlo je odměna, ne trest. Když si budeš zkoušet nové šaty nebo boty, taky to nevezmeš z rychlíku.
Večeře
Večeře by měla být již skromnější, stejně by však měla tak jako snídaně obsahovat tuky, bílkoviny, cukrů však co nejméně. Přednost dávej čerstvé zelenině, plnotučným sýrům, plnotučným mléčným výrobkům, semínkům, abys tělo zásobila na noc kvalitní tekutinou, vlákninou, aminokyselinami, vitamíny, minerály a samozřejmě energií. Protože zatímco přes den jsi dodávala tělu hlavně energii, aby mohlo žít, večer je potřeba jej vybavit tím, co mu umožní se čistit, opravovat a budovat.
Pravidelně se hýbej
Když si najdeš ve svém nabitém programu 40 – 45 minut denně na pravidelný a soustavný pohyb, bude to super.
Když si tuhle dobu najdeš na chození či běhání, bude to dvojnásob super, protože tenhle čas ti kromě toho, že se budeš hýbat, umožní být sama sebou – sama se sebou, a vyřešit si při něm to, nač během dne nebyl čas.
Odbourej ze svého života vše nepodstatné
Výchova, společnost, rodina, přátelé, zaměstnání…, systémy, aktivity, které žijí svým vlastním životem, svými vlastními pravidly. Zkus se ve svém životě na chvíli zastavit, udělat si jakousi inventuru – audit a zjisti, zda jsou to pravidla, která jsou i tvými pravidly. Zda je to to, co si ve svém životě představuješ, že by jej mělo naplňovat – brát ti tolik drahocenný čas. Dojdeš-li k závěru, že nikoliv, tak jim vymez ve svém životě jen takové místo, které jim náleží – nestaň se jejich otrokem! Svůj čas věnuj hlavně tomu, co tvůj život naplňuje a činí jej smysluplným, brzy zjistíš, že to i ostatní ocení a začnou si tě za tvou samostatnost vážit! Neboj se být sama sebou, sama za sebe!
Rozděl harmonicky svůj čas
Tento bod souvisí s předchozím a říká ti jinými slovy, že svůj čas máš dělit tak, aby to naplňovalo tvoje představy o životě, to znamená, že v tvém denním plánu by měla mít svůj čas:
- práce
- rodina či přátelé
- pohyb
- jídlo
- koníčky
Intuice
Ve středověku, ale ono se to přeneslo prakticky až do současnosti, byly ženy, které pracovaly a poslouchaly svou intuici, považované za čarodějnice. Přitom intuice je naším vnitřním hlasem, není to nic, co by existovalo mimo nás, neřídí nás skrze ni nějaká vyšší moc, tedy spíš nižší moc – ďábel. Takže, říká-li ti intuice, že máš něco udělat – udělej to. Toho, že se to vždy nesetká s kladnou odezvou ve tvém okolí, se neboj – však ono si zvykne. Opět si pamatuj, že nejdůležitější jsi pro sebe TY, budeš-li v pohodě ty, bude v pohodě i tvé okolí, protože mu dokážeš skrze svou intuici naslouchat a účinně pomáhat a tím naplňovat svou cestu!
Plň si své sny
Nikdy se nevzdávej! Mysli vždy pozitivně a věnuj dostatek času sama sobě. Čin má na rozdíl od motivace fyziologický charakter. Při něm dochází ke zhmotnění tvých přání, tvých snů, tvých cílů. Pokud upřímně toužíš po tom být krásná, zdravá, přitažlivá, v dobré kondici, nedovol nikomu, ani svým pochybám, aby tě stáhly zpět. Bojuj proti nim svými novými zbraněmi – pozitivní myslí a vůlí.
Pohodlí a pasivita se sice mohou zdát bezstarostné, pravdou ovšem je, že pokud na sobě nebudeš aktivně pracovat, tvůj život ti proteče mezi prsty. Takže po proudu slov přichází čas proudu čerstvého vzduchu a tvých tréninkových kilometrů.
Jedenáctý běžecký týden dámy
Trénink pro naprosté začátečnice
úterý, čtvrtek, sobota – volno.
pondělí, středa, pátek, neděle – 2 min volné chůze – 2 min rychlá chůze – 1 min pomalý běh – 10x [2 min rychlý běh – 2 min pomalý běh] – 3 min rychlá chůze – 2 min pomalá chůze – protažení.
Trénink pro pokročilejší běžkyně
Pondělí volno. Úterý – 45 min (65 – 75% TF max). Středa – Středa – 15 min rozklus (velmi volný běh na úrovni 50 – 65% TF max); protažení; běžecká abeceda; 5x (30-20-10); 2 min pauza; 5x (30-20-10); 2 min pauza; 5x (30-20-10); (30 vteřin úplně volně, 20 vteřin v tempu závodu na 10 km, 10 vteřin sprint, po sprintu zase 30 vteřin zcela volně – to celé 5x); 10 min výklus – volný běh na úrovni (65 – 50% TF max. Čtvrtek – 30 min (65 – 75% TF max). Pátek – volno. Sobota 10 min (50 – 65% TF max) – 20 min (90% TF max) – 10 min (65 – 50% TF max); protažení. Neděle 35 min (65 – 75% TF max).
Trénink pro těhotné Dámy, co nestačily vyběhnout, než otěhotněly
Pondělí, středa, pátek, neděle – volná procházka 30 minut (není nutné absolvovat všechny, ale je dobré být na vzduchu a venku co nejčastěji), úterý, čtvrtek, sobota- 8x (2 min chůze – 3 min rychlá chůze) + 2 min chůze.
Dosud v tomto seriálu vyšly tyto články
Dáma objevuje tajemství a krásy běhu
Dáma v běhu řeší, co je za běžkyni
Dámský běžecký klub inspiruje ženy prostřednictvím běhu k aktivnímu životu
9 tipů pro Dámy i pány, jak spálit 500 kalorií
Co by měla vědět Dáma, ale i pán, než začne běhat
Běhání s bříškem – doplňky stravy, pitný režim při běhu, vhodný povrch, kdy po porodu začít běhat
Běhání a DBK, aneb proč tolik muziky pro běhající ženy
Vložit komentář