logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Zátopek kontra Zátopek

Zátopek kontra Zátopek

Ve Staré Boleslavi přede dveřmi kostela svatého Kosmy a Damiána byl vlastním bratrem Boleslavem zavražděn český kníže Václav. Víme jistě, že se tak stalo 28. září ráno cestou na mši, o přesný letopočet se však historici přou dodnes. Na památku mučednické smrti největšího z českých patronů konává se v Boleslavi národní svatováclavská pouť. Konala se i roku 1951, nikdo toho zářijového dne ještě netušil, že po další téměř půl století bude tato letitá tradice komunisty násilně přerušena. Určitou předzvěstí zákazu pouti je i atletická Velká cena, konaná o stejném víkendu, jen o den později. A právě na tento den byl ohlášen pokus o překonání světového rekordu v hodinovce a na dvacetikilometrové trati. Náhoda nebo politická zlomyslnost?

Emil Zátopek s korejskými dětmi

Pořadatelem závodů je sokolská jednota Továrny obráběcích strojů v Čelákovicích. Její zaměstnanci na počest štábního kapitána Emila Zátopka odpracovali odpolední údernickou směnu ve vynikajícím průměru 210% pracovní normy, ovšem někteří dosáhli výkonů i 600%. Po práci se umyjí, převléknou a vyrazí do Houštky, kde se smísí s davy věřících. Bez ohledu na vyznání či stranickou příslušnost, všichni přejí Emilovi úspěch a už jen svou přítomností se chtějí podílet na novém rekordu. Stadion v Houšťce nemá tribuny a diváci jsou tak blízko dráze, že si mohou na závodníky skoro sáhnout. To se líbí zejména korejským dětem, které sice příliš nechápou, o co se při závodech jedná, o to více ale mávají a jásají.

Emil Zátopek si kupuje ovoce, které nezřízeně miluje

Závod ještě ani nezačne a výsledek už je ohrožen. Emil nezřízeně miluje ovoce, které u nás ještě není běžně k mání, v cizině většinu svých diet utrácí za vitamíny. S výživou si hlavu nikdy moc nelámal, ale vědecký poznatek o příznivých účincích hroznového cukru na organismus sportovce se hodí do krámu jeho žravosti. Odpoledne si listuje finskou sportovní publikací, kterou si dovezl ze svého prvního závodu na severu Evropy, přitom bezmyšlenkovitě uzobává víno zrnko po zrnku. Studuje Nurmiho fotky, zaujme ho jeho lehký krok, samozřejmý a přirozený styl. Když se prokousává už druhým kilem hrozna, rozhodne se, že to poběží dnes stylem Nurmi. Vzápětí mu jeho tělo razantně připomene, že hroznové víno obsahuje nejen snadno vstřebatelný cukr, ale také vlákninu.

Do šatny vstupuje lehce pobledlý, ostatní si ho ani nevšimnou, všichni se snaží předem tipovat, o kolik se mu podaří překonat dvacetikilometrovou hranici. Je tak lehké být prorokem, hned by si to s nimi vyměnil. Přestože si mezičasy rozpočítal na konečných 1:00:24 s předpokladem závěrečného zrychlení, byl by v tuto chvíli vděčný za každou vteřinku pod hodinu, každý metr přes dvacet kilometrů.

na start se staví 17 borců

Je teplý podvečer a co je hlavní, nefouká. Rozklusává se, nohama hladí dráhu, kterou mu s největší možnou péčí připravil kamarád Sibera. Lepší podmínky by jinde těžko hledal. Ostatně bez Sibery by nebylo Houšťky a jeho syn se věnuje přípravě sportovišť dodnes. Na startovní čáru se chystá sedmnáct běžců, jsou tu dnes sice jako kompars, ale všichni se své úlohy zhostí se ctí a nikdo nevzdá. V 16:23 třeskne výstřel a Zátopek s číslem 1 se řadí do čela startovního pole.

Emil Zátopek, tam kde to má nejradši – na dráze

Od prvního okamžiku je jasné, že Emil neponechává nic náhodě, jakoby vyhlásil válku svému vlastnímu rekordu. První kilometr za 2:58, téměř o sedm vteřin rychleji než před čtrnácti dny. Na konci druhého kilometru má už oproti vlastnímu času náskok 11,5 vteřiny. Ten dnešní současný Emil se bije s Emilem Zátopkem z 15. září a je si soupeřem velmi nemilosrdným. Ostatní už nechal dávno za sebou, nejlepšího z nich, Nováka z Avie brzy vezme o celé kolo. Dva vojáci, kteří mu mají udávat mezičasy se stávají zbytečnými. Když přijde chvíle k zvednutí praporku a zvolání „na čas“, je Emil už daleko za nimi. Pět kilometrů za 14:56. Píchání pod bokem, které zná každý vytrvalec. Bolestí platí za svojí nenažranost.

Desítka za 29:54, náskok minutu a dvanáct vteřin na svůj předešlý čas. Jakoby měl svůj čtrnáct dnů starý výkon v nenávisti a snažil se ho vymazat z atletických tabulek. Desítku pod třicet hned tak někdo nemá. Teď se teprve ukáže, jestli nepřepálil, jestli příliš neplýtval silami a nevyčerpal se na druhou půlku závodu, která, jak známo, bývá mnohem delší než ta první. Všichni napjatě čekají, muž na dráze ale nemá to srdce je zklamat, patnáct kilometrů za 44:54,6. Ještě nikdo nikdy tuto vzdálenost nezaběhl rychleji.

Emil Zátopek se rve do posledního metru

Světový rekord na deset mil drží časem 49:22 Fin Iso Hollo. Tedy držel od roku 1936 až do onoho památného zářijového odpoledne. Emil Zátopek ho smázne o neuvěřitelných sedmdesát vteřin. Běží poslední čtvrtina závodu. Na dosah je, čemu před startem sám ani nechtěl uvěřit. Dosud to byla pouhá bolest, kterou přemáhal. Boj se slabostí, o kterém nebude nikdy vyprávět, protože až doběhne, bude se zase usmívat a všem tvrdit, že to vlastně nic nebylo. Teď přicházejí ta pravá muka, která ale už neukryje. Ústa se otvírají a lapají po vzduchu v bolestivé grimase, ruce střídavě uvolňuje a vzápětí křečovitě zatíná, jazyk mu visí z úst a hlava se otáčí, jakoby předem odmítala přicházející utrpení. Všichni vidí, jakým prochází peklem a kdo ho nezná, hádal by, že padne nejpozději v příštích deseti krocích. Ale Emil se rve do posledního metru.

Na závěr hodinovky přichází vždy v 59. minutě výstřel, běžci ví, že zbývá poslední minuta a vydávají se ze všech svých sil. Emil běží už poslední kolo závodu na dvacet kilometrů a výstřel pořád nikde. Buď za samého nadšení pořadatelé zapomněli vystřelit, nebo je tu šance zaběhnout dvacítku pod hodinu. Ránu uslyší až v zatáčce. Teď by se slušelo napsat „běžel ze všech svých sil“, ale nebyla by to pravda. Všechny síly, veškeré rezervy, už dávno nechal na trati, běží ale pořád dál, aniž by sám tušil, co ho žene. Poslední minuty by už ani lépe využít nemohl. Proběhne cílem na dvacet kilometrů a žene se dál. Koutkem oka ještě stačí zahlédnout startéra, jak zvedá pistoli k závěrečnému výstřelu. Na krátký moment se ocitl za jakousi hranicí, kde na něj bolest už nemůže. Čas se zastavil. Otáčí se udiveně přes rameno: „Tak co je?!“ „Běž, běž!“, ozývá se jakoby odněkud z dálky. Uběhne ještě 52 metrů, než se dočká. Poslední kilometr měl nejrychlejší: 2:51,8.

v cíli závodu moc života v Emilovi Zátopkovi nezbývá

Nohy ho už nechtějí nést a unavená hlava snad ani nechápe, čeho se mu dnes podařilo dosáhnout. Pokud bychom nechali Emila samotného uběhnout první desítku v čase pod třicet minut a teprve na druhých deset kilometrů proti němu postavili nejlepší běžce na světě, stejně by jim utekl. Na dvakrát deset kilometrů by mu nestačila žádná národní štafeta na světě! Zprávy z Houšťky ohromí na druhý den celý sportovní svět, ale Emil je už zase svůj a chová se, jako by se nic nestalo. Jen vůči jedinému člověku, tomu nejmilovanějšímu, vůči své ženě, si neodpustí jistou dávku škodolibosti: „Vidíš, vysmívala ses mému závazku na „aspoň“ jeden rekord. Pamatuješ, ptala ses, jestli bych nechtěl překonat rovnou dva, nebo snad dokonce tři? Pamatuješ?“

Dav Schovánek foto
  • přečteno: 15518/15098×, 1 komentář
Zátopek kontra Zátopek Zátopek kontra Zátopek Zátopek kontra Zátopek Zátopek kontra Zátopek Zátopek kontra Zátopek Zátopek kontra Zátopek

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (14 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Tony | 24. 7. 2013 14.08 hod. | 147.251.1.xx
Napínavé, úchvatné, prostě super. Díky!

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků