logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Helsinky za dveřmi

Helsinky za dveřmi

Začátek padesátých let je pro obyvatele československé socialistické republiky dobou přinejmenším neveselou. Zemí vládne strach, kdokoli může být obviněn a uvězněn na základě anonymního udání. Lidé mizí při nočních raziích, nikdo nemá odvahu ptát se, kam a koho odvážejí černé uzavřené vozy.

Horničtí učni z Carl Marx Stadtu  obdivují TATRU 600 vyráběnou v Emilově rodné Kopřivnici. Tento typ vozů používala neblaze proslulá Státní bezpečnost
Horničtí učni z Carl Marx Stadtu obdivují TATRU 600 vyráběnou v Emilově rodné Kopřivnici. Tento typ vozů používala neblaze proslulá Státní bezpečnost

Komunisty slibovaný hospodářský vzestup se ne a ne dostavit, základní druhy potravin jsou na lístky, přídělový systém bude zrušen až s měnovou reformou v květnu 1953. Zemí se šíří tichá vlna nespokojenosti. Historií prověřeným postupem je v takové situaci předhodit nespokojencům nějakého viníka. V Německu před druhou světovou válkou se v této roli skvěle osvědčili nevinní židé. Komunističtí funkcionáři označí za hlavní překážku nedostatečné prosperity bohatší sedláky, kulaky.

Potravinové lístky

Dle usnesení ÚV KSČ ze 4. května 1951 může být za kulaka považován každý vlastník půdy od osmi hektarů výše. Jsou schváleny i přísnější postihy, nikoli pouze pokuty, ale i konfiskace veškerého majetku, případně odnětí svobody. Od srpna 1950 do března 1951 je takto potrestáno více jak 48 tisíc rolníků. Jejich majetek propadne ve prospěch Jednotných zemědělských družstev, která mají zajistit chléb pro dělnickou třídu. Ale nejen jídlem je živ socialistický člověk. Již od dob římského impéria v duchu hesla „Chléb a hry“ se každý správný despota snaží lid nejen nakrmit, ale i zabavit. Roli moderních gladiátorů převzali sportovci, jedním z nich je i štábní kapitán Zátopek.

Jak rok 1951 pro Emila špatně začal, tak dobře skončil. Na jaře sice vleklé zdravotní potíže, na podzim ale tři světové rekordy. Dosáhl jich v jediném běhu v Houšťce. Je držitelem nejlepšího času na 10 anglických mil, 48:12, dvacet tisíc metrů zaběhl za 59:51 a v hodinovce dosáhl vzdálenosti 20 052 metrů. Vynikající příslib pro Helsinky, ale ví, že si své úspěchy nesmí moc připouštět. Žádné spaní na vavřínech, celý svět se připravuje na olympiádu, rekordy budou padat jako kuželky, jeho výkony do té doby jistě zastarají. Kolik bude těch, kdo zaběhnou desítku pod třicet, co mu bude platných jeho dvacet kilometrů za hodinu!

Zároveň se ale ani nebojí pozdějšího zákonitého poklesu formy. Ví, jak je důležité zimní mezidobí před závodní sezónou. Ještě si ověří, jestli při tréninku na hodinovku příliš neztratil na rychlosti a 6. října při příležitosti Dne československé armády zaběhne 5 tisíc metrů za nádherných 14:16. 14. října se mu povede husarský kousek, při mezistátním utkání ČR – Rakousko v Partyzánském jako člen vítězné štafety na 4 x 1500 metrů zaběhne nejrychlejší úsek za 3:55. On, vytrvalec! Může se přestat bát. Co na tom, že poslední pětky toho roku už nejsou tak slavné, 21.10. na Chodově za 14:39,8 a poslední říjnovou neděli v Prostějově za 14:32,6. Pak přestane závodit úplně. Na pohyb ale nezapomíná, na to je už příliš zkušený. Jen se více orientuje na všestrannost. Zajede si s Danou zalyžovat do Krkonoš, aby nezapomněl běhat jako na jaře, vybíhá každý den od armádní chaty na Vysoké kolo a zpět. Po návratu se připojí k tréninku rychlobruslařů na zamrzlé Vltavě. Povolí si denně na Strahově maximálně dvacet kilometrů. Balancuje na ostří nože, nesmí se vyčerpat, zároveň nesmí ani zpohodlnět, aby se pak od dubna do června stihl dostat do vrcholné formy.

V zimě na divizní stranické konferenci se opakuje historie z minulého roku, jen za ještě vypjatějších podmínek. Emil musí stanovit závazek pro příští rok. Znovu to zkouší s hornickými učni a atletickou instruktáží, na to mu však už soudruzi neskočí. Slíbí, že odstraní nedostatky v politické výchově atletů, kteří přicházejí v úvahu jako adepti na olympiádu. To už se na něj stranické vedení opravdu rozzlobí. Nesmí se vymlouvat, musí být konkrétní! Už ze sebe nemůže dělat hlupáka a slíbí, co chtějí slyšet, co se ale nikdo neodvážil vyslovit. S těžkým srdcem se zaváže, že pro Československo získá dvě olympijské medaile. Soudruzi spokojeně kývnou, za to on by si nejraději nafackoval. Proč mu jen tak beze všeho nedají čas a podmínky k tréninku, vždyť už jim přeci mnohokrát dokázal, čeho je schopen. Je pro něj ctí reprezentovat a nikdo nekáže obětovat tolik co on. Rozhodně více než ti, kteří ho k neuváženému slibu donutili. Sní o místě, kde by mohl běhat jen tak, pro radost. Bez soupeřů, bez stopek, bez nějakých pitomých závazků. Napálil by to po rovné lesní cestě, třeba nahatý, jen v těžkých bagančatech, jako už tolikrát. Zalykal by se pocitem rychlosti a vlastní svobody. Jen on sám v celém vesmíru. Polykal by své desítky kilometrů beze strachu, komu se bude muset zpovídat, když jednou nebude první. Teď si ale nechal pověsit na krk závaží. Nesmí se nechat zpomalit tou tíhou odpovědnosti. Slíbil, že bude nejrychlejší na celém světě. Nedá se už nic dělat, bude se muset naučit běhat i s touto zátěží.

Dav Schovánek foto
  • přečteno: 7625/7399×
Helsinky za dveřmi Helsinky za dveřmi

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (14 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví38
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice106
Více času na sebe14
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou35

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků