logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Jak ti to dupe – na koloběžce

Jak ti to dupe – na koloběžce

Další z častých otázek, kterou koloběžec slyší, je: „Jak rychle se dá na TOM (míněna koloběžka) jet?" Protože koloběžka nemá žádné převody jako kolo, musí se jezdec na koloběžce spoléhat jen na sílu svých nohou a gravitaci. A to je také to, na co jsme my koloběžci patřičně pyšní:-).

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

 1. Jak je to s tou rychlostí?
 2. Co znamená dlouhý a krátký odraz?
 3. Trénink na koloběžku – druhý třetí
 4. Ve škole jízdy na koloběžce dosud na Běžecké škole vyjelo

Jak je to s tou rychlostí?

Každého samozřejmě zajímá ta maximální, které jsme schopni dosáhnout z kopce. Protože máme níže položené těžiště než na kole a při správném zabalení máme menší odpor vzduchu. Není pak problém jezdit i rychlostí nad 70 km/h. Maxima se pohybují kolem 100 km/h.

Protože jsme ale běžci, věnujme se raději jízdě po rovině a do kopce. Tam jsme pro maximální rychlost limitováni svou výkonností a fyzickými dispozicemi (i délkou nohou).

Průměrná turistická rychlost se pohybuje kolem 16 -18 km/h. Lehká sportovní jízda představuje rychlost 20 – 22 km/h. Při sportovní jízdě se dosahuje 24 – 28 km/h a trénovaný závodník dokáže jet 32 – 34 km/h. Největší borci prý i 37 km/h.

Stejně jako při běhu platí, že nejdál dojedeme pomalu. Proto i na koloběžce posloucháme své srdce, tj. řídíme se tepem.

Je třeba mít na paměti, že jet rychleji neznamená vždy rychle dupat (tak říkáme odrážení) Důležité je si uvědomit, že vysoká frekvence krátkých odrazů vám nepomůže na rovině k vyšší rychlosti tak jako méně dlouhých odrazů. Teď nemluvím o maximální rychlosti, ale o dlouhodobém tempu.

Při jízdě do kopce může být pro mnoho jezdců vyšší frekvence krátkých odrazů pohodlnější, ale i zde platí pravidlo, že jeden dlouhý odraz je energeticky méně náročný, než několik krátkých.

Co znamená dlouhý a krátký odraz?

Při dlouhém odrazu se snažíme napřáhnout odrazovou nohou co nejblíže k přednímu kolu, kde se dotkne země přední částí chodidla. V této poloze míjí noha koloběžku podél stupátka až na úroveň zadního kola a dále, tak jak pokrčujeme stojnou nohu a natahujeme ruce před sebe, až za zadní kolo, kam dosáhne.

Tento způsob jízdy je dost fyzicky náročný a je typický pro koloběžkový sprint.

Krátký odraz pak využíváme při nižších rychlostech. Odrážíme nižší frekvencí a zkracujeme dráhu pohybu odrazové nohy dopředu i dozadu s cílem odlehčit stojné noze.

trénujeme dlouhý odraztrénujeme dlouhý odraztrénujeme dlouhý odraztrénujeme dlouhý odraztrénujeme dlouhý odraztrénujeme dlouhý odraztrénujeme dlouhý odraztrénujeme dlouhý odraztrénujeme dlouhý odraz

Trénink na koloběžku – druhý třetí

Minulý týden jsme se zaměřili na techniku střídání nohou, v čemž budeme tento týden pokračovat, ale přidáme si i techniku správného odrazu. Vyzkoušíme si, teda hlavně vy, co to s vámi udělá, když použijete krátký vysokofrekvenční odraz, abyste pak dokázali ocenit přednosti dlouhého odrazu.

Protože nám v tomto týdnu půjde zase hlavně o to, naučit se správnou techniku, tak nám opět nepůjde o naježděné kilometry, ale zafixovat si správný styl a jemu odpovídající frekvenci, abychom se mohli příští týden už vydat objevovat krásy okolí na koloběžce a nemuseli mít obavy, jestli zpět dojedeme na koloběžce, nebo ji domů dovlečeme.

Tenhle týden to bude trošku náročnější trénink, i když půjde o učení se správnému stylu, takže si uděláme 6 tréninků.

 • 1. den – 10 minut se lehce projedeme, abychom se zahřáli, protáhneme se (při protahování vám může jako pomůcka posloužit též koloběžka /příště ukážeme jak/). Dokud jsme odpočatí, tak si dáme 10 minut nácviku správného stylu- dlouhého a plynulého odrazu, dle fotografií níže. Zkoušet to budeme toliko na rovině. Následovat bude 5 – 10 minut s použitím vysokofrekvenčního – krátkého odrazu. Na závěr si dej 5 – 10 minut lehkého vyježdění.
 • 2. den – 20 – 25 minut nácviku výměny nohou
 • 3. den – volno
 • 4. den – 10 minut se lehce projedeme, abychom se zahřáli, protáhneme se (při protahování vám může jako pomůcka posloužit též koloběžka /příště ukážeme jak/). Dokud jsme odpočatí, tak si dáme 10 minut nácviku správného stylu- dlouhého a plynulého odrazu, dle fotografií níže. Zkoušet to budeme toliko na rovině. Pokud se ti to líbilo, tak abys dostal do nohy švih, případně chceš-li v budoucnosti jezdit sprinty na koloběžce, tak 5 – 10 minut s použitím vysokofrekvenčního – krátkého odrazu. Na závěr si dej 5 – 10 minut lehkého vyježdění.
 • 5. den – 20 – 25 minut nácviku výměny nohou
 • 6. den volno
 • 7. den – hodinový volný výjezd do okolí s občasným nácvikem toho, co ses za posledních 14 dní na koloběžce naučil.

Trénink na koloběžce pro vás připravuje Miloš Škorpil

Václav Jun foto
 • přečteno: 35717/32127×
Jak ti to dupe – na koloběžce Jak ti to dupe – na koloběžce Jak ti to dupe – na koloběžce Jak ti to dupe – na koloběžce Jak ti to dupe – na koloběžce Jak ti to dupe – na koloběžce Jak ti to dupe – na koloběžce Jak ti to dupe – na koloběžce Jak ti to dupe – na koloběžce

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (13 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Crosstraining

všechny články Crosstraining

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

 • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
 • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
 • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
 • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
 • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků