logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

A pak že se u nás neběhá…

A pak že se u nás neběhá…

Všude se opakovaně tvrdí, že náš národ neběhá. Přitom to vůbec není pravda, protože ve skutečnosti běhají skoro všichni.

Běhání českého lidu má mnoho různých podob. Některé už naštěstí nemá: běh přes kopečky do svobodných zemí, útěk před esenbáckými pendreky a vodními děly, přebíhání z jedné fronty na nedostatkové zboží do druhé, Partyzánský samopal a jiné ideologické běhy. Ze stále současných forem českého běhání vybírám pouze ty nejčastější a navrhuji příslušná opatření pro jejich rozvoj:

Běhání po úřadech

Obíhání nejrůznějších úřadů a shánění razítek je českým národním sportem. Každý občan, natožpak podnikatel, totiž musí stále vyřizovat nějaká povolení, žádosti a odvolání proti chybným úředním rozhodnutím. Toto masové běhání by se mělo více podchytit a podporovat, ne zavádět jakési zjednodušující CzechPOINTy a datové schránky. Proto navrhuji pořádat Štemplmaraton – získání 42 razítek během jednoho dne.

Běhání za psem

Povel „Běž se psem!“, který je vydáván v mnoha našich domácnostech, k běhání doslova vybízí. Pravda, někdy je pes silnější než jeho páníček, takže není poznat, kdo koho venčí. V tom případě jde spíše o běh za psem, než se psem, což je nakonec vcelku jedno – hlavně že se běží. Pro rozvoj běhu by tedy bylo jednoznačně nejlepší zavést významné státní příspěvky na pořízení silného (tažného) psa.

Běhání po doktorech

V některých disciplínách jsme nejlepší v Evropě (ne-li na světě); kromě pití piva a spotřeby pervitinu je to také běhání po doktorech. Pouze český simulant se umí bravurně podle potřeby hodit marod. Oběhne několik doktorů, obvoďákem počínaje a specialistou konče, vyběhá si prodloužený víkend a ještě ho má placený. Současná zákonná úprava neplacení nemocenské v prvních třech dnech nemoci běhání po doktorech radikálně omezuje, z hlediska podpory běhu je tedy zcela nesmyslná a měla by být okamžitě zrušena.

Je tu ještě jiné běhání po doktorech, které by mohlo českému běhu prospět. Nebo ho možná přímo vyléčit. Jde totiž o zástupce farmaceutických firem, kteří mají obíhání doktorů v náplni práce. Jsou to běhající profesionálové; musejí zvládnout velmi intenzivní a náročný běh za jednotlivými lékaři, aby je motivovali k předepisování právě jejich produktů. Bylo by tedy škoda nevyužít potenciálu těchto skrytých adeptů běžecké reprezentace a zavádět další kontroly předepisování léků ze strany zdravotních pojišťoven!

Běhání po lese

Houbařská vášeň našeho národa je tak silná, že přinutí k chození a pobíhání po lesích i ty, kteří by se jinak na takovou vzdálenost nikdy dobrovolně nevydali. Když rostou, běží se houbař celý rozzářený (pamatujete Černobyl?) pochlubit sousedům. Když nerostou, je potřeba rychle zaběhnout na borůvky a brusinky – jsou taky zadarmo a ostatní sběrači by mohli být rychlejší… Slabinou lesního pobíhání je jeho sezónnost, tedy omezení na letní a podzimní období. Proto doporučuji podpořit také zimní variantu: radikálním zdražením vánočních stromků, prodávaných na tržišti, bude každá domácnost donucena zaběhnout si pro něj s pilkou do lesa.

Běhání po hospodách

První skutečně vědecká hypotéza, proč narůstá počet běhajících žen: nesedí jen pasivně doma, ale každý den běhají po hospodách (aby tam našly své manžely a odvedly je domů). Ještě předtím samozřejmě běhají kolem plotny, ba stihnou i odbíhat od seriálu k troubě – což je v celkovém součtu velmi slušný tréninkový objem. A navrhovaná opatření pro zvýšení masovosti ženského běhu? Pravidelné příspěvky z obecních rozpočtů, určené na mariášové turnaje, a okamžité zrušení spotřební daně u piva a cigaret.

Milan Kůtek (www.behsholemi.cz) foto
  • přečteno: 18813/18469×, 3 komentáře

Hodnoť článek

nehodnoceno, buďte první

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

12Honzade | 21. 11. 2009 17.37 hod. | 90.176.230.xxx
Milane, tradicne vtipne a moc jsi me pobavil! Vzdy v sobotu se tesim, s cim prijdes! diky 12:).

Petr | 21. 11. 2009 13.55 hod. | 213.220.209.xx
To jako zapracovalo básnické „střevo". Jinak tomu nerozumím

fotoMiloš Škorpil: Petře, všechny Milanovy články mají jednu vlastnost, jsou psány s nadsázkou, sice k zamyšlení ale také k pobavení, takže ANO, zapracovalo básnické střevo :)

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Milanova (běžecká) zamyšlení

Běžecká literatura

všechny články Běžecká literatura

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»
  • Nenechte se nachytat při výběru běžecké obuvi či běžeckého oblečení. Neplatí, že nejdražší rovná se nejlepší : Naprosto souhlasím. Fakt nezáleží na tom, jestli je oblečení drahé nebo levné. Hlavně musí být…»
  • Částečná katarze Martina Odložila formou maratonu (v roce 1996) : 21.8. 2020 Sedim na malebnem hrbitove v Cernosicich a vzivam se do zakouti plneho Verky Caslavske.…»
  • Tréninkové deníky – můžete si vložit vlastní plány : https://www.seznam.cz/ www.seznam.cz seznam.cz »

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků