logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

100 kilometrů a 500 shybů za 12 hodin! Šílenost nebo realita?

100 kilometrů a 500 shybů za 12 hodin! Šílenost nebo realita?

Zdá se, že Výbor dobré vůle a jeho projekt Sport pro charitu přitahuje samé šílence, nebo by se to mohlo alespoň na první pohled zdát tomu, kdo si vzpomene, že pro něj po jedné noze odskákali v roce 2011 Honzové – Odehnal a Kredl celý Pražský maraton. Já bych zase řekl, že výjimečné přitahuje výjimečné.

Pravdou je, že v dnešní době potřebujete udělat něco hodně zvláštního, chcete-li, aby si toho lidé vůbec všimli. Uběhnout za 12 hodin 100 kilometrů a ještě do konce tohoto limitu si dát na protažení 500 shybů – tak to bych řekl, že už může být něco, co lidi minimálně zvedne z jejich kanapíčka, aby se šli do Stromovky podívat na toho šílence.

Osobně vím, co znamená uběhnout za 10 hodin 100 kilometrů, ale přestože jsem to běžel i rychleji, nedokážu si představit, že bych pak udělal ještě 500 shybů. A vůbec ne v tak krátkém čase. Když mi bylo tolik jako Jaroslavovi, tak jsem jich dělal na jeden zátah tak 30, a to jsem ty poslední setsakramentsky usilovně dotahoval. Ale udělat jich 500 po 100 kilometrech, a to všechno za 12 hodin?! Tak to si opravdu představit nedokážu. Vy ano?

Protože si to nedokážu představit a ani si to v hlavě nějak porovnat, tak jsem se Jaroslava zeptal.

Jak tě vůbec něco takového napadlo?
Tak tohle původně napadlo mého kamaráda, že kdybych uběhl 100 km a pak hned ještě udělal třeba 500 shybů, tak by to mohl být klidně světový rekord, protože to přede mnou třeba ještě nikdo nezkusil. Můj původní nápad byl udělat nějaký charitativní projekt na pomoc lidem, postiženým povodněmi. Ale od povodní uběhlo už hodně vody a proto jsem se obrátil na Výbor dobré vůle a tam jsme se domluvili, že akce půjde na pomoc handicapovaným. A pak se do toho dostala ještě agentura Dobrý den, která řekla, že by z toho mohl být opravdu světový rekord

Jak ses na to připravoval? Já osobně, když mi lidé pokládali tuhle otázku po mém výstupu na Everest po schodech Pelhřimovského kostela sv. Bartoloměje, jsem odpovídal: „Na to se připravovat nedá, to bych se do toho nikdy nepustil.“ Tak proto se ptám: Jak ses na to připravoval, abych věděl, jestli to máš stejné jako já, nebo do toho jdeš po usilovném tréninku.
Mám to z principu podobné jako ty, jdu do toho sice po usilovném tréninku, ale tohle nikdo nenatrénuje – shyby po 100 km! Zkusil jsem napřed kombinovaný trénink (shyby v rámci běhu), ale zjistil jsem, že mi nevyhovuje. Takže jsem to rozdělil, napřed jsem trénoval jako na ultramaraton, takže běhy 25 až 30 km v tréninku, a ve stejný den ještě jeden trénink v posilovně, kde jsem trénoval třeba 20 – 30 min shyby a zapisoval jsem si, kolik jich za tu dobu udělám, a pak také klasický trénink na ramena, břišní svaly apod. Takže takový silový trénink s důrazem na shyby na čas.

Jak dlouhou sis po tom naplánoval dovolenou? Neumím si totiž představit, že pak vezmeš do ruky několik dní housle, abys na ně cvičil. Já po našem pokusu s Vaškem Junem, přejet za 2 dny na koloběžce Českou republiku, nemohl vzít do ruky pořádně několik týdnů příbor, tak si neumím představit, že ty budeš pracovat se smyčcem a držet struny.
Dovolená? Já mám ty ruce už zvyklý. Jednou jsem udělal za hodinu tuším 617 shybů a pak měl ten den večer dokonce koncert! Dostal jsem se ke shybům tak, že mě bolela záda a jedna rehabilitační sestra mi poradila, abych zkusil shyby. Moc jí děkuju, protože nejen, že mě záda přestala bolet, ale ještě jsem si našel novou disciplínu, ve které se pořádá spousta soutěží.

Jak ty shyby děláš?
Dělám je nadhmatem a bez rukavic, tak, jak se to dělá na soutěžích.

Jaké jsou tvoje nejlepší výkony v ultramaratonech?
100 km mám OR 8:05:43, 6 hodinovku 74,5 km (2010), 12 hodinovku 2011 – 126,3 km na Slovensku na střeše bratislavského rozhlasu, letos jsem si udělal OR na 24 hodin 216,68 km, to bylo na mistrovství světa v Holandsku letos 12. května.

Jaký je tvůj rekord v počtu shybů za den?
V tréninku jsem udělal za hodinu 667 shybů předloni v srpnu.

Jo, a málem bych zapomněl. Proč to všechno děláš?
Dělám to samozřejmě pro radost, jako kompenzaci k hraní a tenhle pokus, abych pomohl dobré věci, tedy Výboru dobré vůle vybrat nějaké prostředky na handicapované.

Jaroslave, ať už se ti tvůj úmysl podaří či ne, pro mě už jsi teď borec a pokud by ti to nevyšlo, tak já vždy na otázku, proč to nevyšlo, odpovídám: „Vždycky je to jen pokus a každý pokus se povést nemusí, to by ani nebylo dobře, protože lidi by si mysleli, že je to vlastně úplná sranda“. A ten tvůj pokus určitě žádná sranda není.

Tak držím všechny palce a jsem si jistý, že zrovna tak ti je budou držet všichni, kdo si přečtou tenhle náš rozhovor a budou ti v neděli posílat sílu, abys to dal i za nás, protože to děláš opravdu pro Dobrou věc.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (19 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Pomáhej během

všechny články Pomáhej během

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků