logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Bosé nohy v parku, utržený zvonec a koloběžky v akci

Bosé nohy v parku, utržený zvonec a koloběžky v akci

Znáte ty dny, kdy máte pocit, že se nehne stéblo trávy? Tak takové dny rozhodně na žádném soustředění Běžecké školy nezažijete. Spíš je to tak, že když večer končíte, máte problém si vzpomenout, co se ten den všechno odehrálo. Ne proto, že by se nic nedělo, ale proto, že vám to prostě už hlava nestíhá brát.

Rychlá navigace [zobrazit]

Obsah [skrýt]

  1. Bosé nohy v parku
  2. Cesta z města, ke kapličce smíření
  3. Na koloběžce na SOOS, do Kamenného dvora a Motýlího domu

V podobném duchu se odehrály třetí a čtvrtý den běžeckého soustředění Běžecké školy ve Františkových Lázních.

Bosé nohy v parku

Přijela k nám pouť, to byl taky nějaký film, že? Tentokrát do Františkových lázní nepřijela pouť, ale o pouti to bylo. Zatímco ve filmu se jednalo o pouť s kolotoči, papírovými růžemi, cukrovou vatou a tak, v tomto případě se jednalo o pouť po svých. A to doslova, neboť putující neměli na nohách ani boty.

Petra a Vláďa
Petra a Vláďa

Dost divné na začátku 21. století, že? Ale abych to uvedl na pravou míru, nebo vysvětlil. Třetího dne františkolázeňského soustředění nás poctili (a to myslím doslova) svou návštěvou Petra a Láďa, aby se s námi podělili o zkušenosti z bosonohého běhání. Nebudu vám zde předkládat, co všechno nás naučili, nebo co všechno nám ozřejmili, protože si myslím, že by bylo škoda, aby vám to neřekli a neukázali přímo oni. Jejich zkušenosti, které nabyli tvrdou školou života, jsou přenosné. Ale musí vám je podat oni dva, jinak jim neuvěříte a budou vám zcela k ničemu. Ale v jejich podání je to jako byste si tím prošli sami, takže chyby, které na té cestě udělali, vy už neuděláte.

skákej, skákej chlapečku, přenes jednu tuštičku
skákej, skákej chlapečku, přenes jednu tuštičku

palcová rolba
palcová rolba

čto ty něpanimáješ? Nam bot nětreba
čto ty něpanimáješ? Nam bot nětreba

bosé, nebosé nohy v parku
bosé, nebosé nohy v parku

minimalisti a minimalistky v akci
minimalisti a minimalistky v akci

Kromě svých zkušeností nás naučili pár fíglů, jak se na bosonohé běhání, ale i chození, připravit. Jestli jste četli a byli jste nadšeni knihou Born To Run, a uvažujete, že začnete běhat bosky, v pětiprstkách či minimalistických botách, běžte na jejich seminář. Mnohých chyb, které byste nutně udělali, budete ušetřeni, až vám povypráví, jak si způsobili zánět okostice, natržení achillovky či jiné kratochvíle.

Nakonec všichni pod tíhou informací lehli
Nakonec všichni pod tíhou informací lehli

Cesta z města, ke kapličce smíření

Celý den jsme běhali bosí, pak si dali pár minut oraz, a vyběhli na noční běh ke kapličce smíření na česko-německé hranici. Trošku jsem tu cestu prodloužil, když místo vpravo jsem to vzal vlevo (holt už mi oči, ba ani paměť, nějak neslouží). Ale okolo 22. hodiny jsme se dostali, kam jsem směřoval naše kroky. Na hranici s Německem, ke kapličce smíření. Je to velmi zvláštní místo. Nevím, koho to napadlo, zda našince, ale spíš cizince, aby se tu tato kaplička postavila. Každopádně, ať to by ten či ten, tak si nezaslouží praštit koštětem, ale rozhodně si zaslouží velkou úctu. To místo samo o sobě má naprosto nezaměnitelné genius loci, a když sem přijdete za měsíční noci, tak vás to dostane o to víc.

Noční seance u kapličky smíření
Noční seance u kapličky smíření

Pokud byste sem někdy chtěli zavítat, ale nevíte, kudy tudy, tak zajeďte do Libé a odtud to vezměte směrem na Selb. Ale pozor, jakmile dojdete na „signálku“, neuhýbejte doprava, ani doleva, ale běžte stále rovně, pak to nemůžete minout. Když jsem to našel i já!

Zpět už to byla hračka. Hlavně pro mladý. Já toho měl plný krovky, holt tříměsíční léčení natrženého stehenního svalu se na fyzické kondici podepíše.

Na koloběžce na SOOS, do Kamenného dvora a Motýlího domu

Boží posezení na koloběžce
Boží posezení na koloběžce

Čtvrtý den ráno jsem změknul a vypustil ranní rozcvičku. Pravda, našli se tací, kterým se po ní stýskalo, a tak si dali ručkování, pistoli, čápa, Patrica Makau a pár lehkých kilometrů na probuzení. Zbytek vzal zavděk pozdější snídaní a tím, že se nebude běhat, ale koloběhat.

Ti, kdo koloběžku nikdy „nesedlali“, byli u vytržení
Ti, kdo koloběžku nikdy „nesedlali“, byli u vytržení

Vašek Jun přijel načas. Vyložil náklad svého přívěsného vozu, a mohli jsme vyjet. Většina účastníků měla řídítka koloběžky poprvé v ruce, ale všichni se s tím vypořádali bravurně. Našli se i tací, kteří se rozhodli si tenhle vynikající tréninkový prostředek u Vaška objednat. Vůbec se jim nedivím, já když se na ní před rokem poprvé projel, jsem také získal pocit, že lepší než dívat se na svět z koňského hřbetu je dívat se na svět ze stupátka koloběžky.

Pokud nevěříte tomu, co jsem o koloběhání výše napsal, můžete se o tom na vlastní kůži přesvědčit sami. Stačí, když dojedete a zakoloběháte si na pětihodinovce bez pedálů. Jinak pokud byste po přečtení výše uvedených řádků nabyli dojmu, že bez koloběžky už nemůžete být ani den, tak si vyberte svou favoritku a Vašek vám ji určitě rád po složení příslušného obnosu zašle.

Sedneš na koloběžku a je z tebe rázem vysmátá dáma, a to i tehdy, když jedeš na kole
Sedneš na koloběžku a je z tebe rázem vysmátá dáma, a to i tehdy, když jedeš na kole

Vášnivý Vláďa si užíval do té doby, než zjistil, že ti motýli, co jej obletují, jsou vlastně samci, toužící se s ním spářit
Vášnivý Vláďa si užíval do té doby, než zjistil, že ti motýli, co jej obletují, jsou vlastně samci, toužící se s ním spářit

Krása, kterou uzříš jen, když přijedeš na soustředění Běžecké školy
Krása, kterou uzříš jen, když přijedeš na soustředění Běžecké školy

Dojeli jsme si na SOOS, pak do Kamenného dvora na skvělý oběd, a podívat se na motýly do Motýlího domu. Odtud pak zpět do FL. Celkem jsme nakoloběhali cca 25 kilometrů. Pak jsem udělil osobní volno. Někteří jej využili k regeneraci v místním Aquaforu, jiní lehli na kavalec.

Ahoj koloběžko, zase někdy příště, třeba na speciálním soustředění s koloběžkou
Ahoj koloběžko, zase někdy příště, třeba na speciálním soustředění s koloběžkou

Na večeři jsme se sešli v hotelu Francis, teda většina, jíž zachutnala den předtím zde vařená makrobiotika nebo vepřový steak. No, co vám budu povídat, u jednoho chodu to neskončilo, a zítra sem vyrážíme zase. Vždyť žijeme jen jednou. Možná i víckrát, ale každopádně žijeme tímto okamžikem, a tady ten okamžik opravdu chutná.

Promenádní koncert Muzikáře pro fagot a Běžeckou školu
Promenádní koncert Muzikáře pro fagot a Běžeckou školu

Pokračování zítra.

Miloš Škorpil foto
Bosé nohy v parku, utržený zvonec a koloběžky v akci Bosé nohy v parku, utržený zvonec a koloběžky v akci Bosé nohy v parku, utržený zvonec a koloběžky v akci Bosé nohy v parku, utržený zvonec a koloběžky v akci Bosé nohy v parku, utržený zvonec a koloběžky v akci Bosé nohy v parku, utržený zvonec a koloběžky v akci Bosé nohy v parku, utržený zvonec a koloběžky v akci Bosé nohy v parku, utržený zvonec a koloběžky v akci Bosé nohy v parku, utržený zvonec a koloběžky v akci Bosé nohy v parku, utržený zvonec a koloběžky v akci Bosé nohy v parku, utržený zvonec a koloběžky v akci Bosé nohy v parku, utržený zvonec a koloběžky v akci Bosé nohy v parku, utržený zvonec a koloběžky v akci Bosé nohy v parku, utržený zvonec a koloběžky v akci Bosé nohy v parku, utržený zvonec a koloběžky v akci Bosé nohy v parku, utržený zvonec a koloběžky v akci

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (14 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Danuše | 15. 8. 2013 7.23 hod. | 90.176.137.xxx
Já tam byla a věřte,že běh na boso byl naprosto úžasný,jako ostatně všichni a všechno ten den.Všechny zdravím a děkuji jim za milou společnost. Na viděnou :))

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Běžecké akce

všechny články Běžecké akce

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Běžecká škola, jak ji znáte, se stěhuje do archivu : Gratuluji k takovému výkonu a do dalších let držím palce. Ať se daří a vaše články učiní šťastný…»
  • Když je třeba – ZASTAV, když je třeba – BĚŽ DÁL : Miloši díky za další rady. Moc mě to pomáhá při mém běhání. »
  • Křížem krážem Karlovarským krajem : Jenom si dovolím takové drobné doplnění: vložené video „O běhání pro zdraví i pro…»
  • Běh mi zachránil život : Po x letech jsem opět narazila na tento příběh. Příběh, který změnil i mě život jakožto těžkému…»
  • Kurz – Instruktor kondičního běhu : Dobrý den, budete pořádat kurzy teď na podzim 2020. Nebo můžete doporučit kde je to možné? Zajímá…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků