logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Když budu dodržovat pomalé tempo, budu rychlá jako Ferrari

Když budu dodržovat pomalé tempo, budu rychlá jako Ferrari

Ráda bych vám napsala o tom, jak nadšeně a poctivě plním tréninkový plán. Ve skutečnosti mě bohužel po prvním výběhu zastihlo nachlazení, které jsem musela pár dní překonávat. Nyní se pomalu, ale snad jistě vracím do normálu.

Když jsem poprvé viděla tréninkový plán, měla jsem velkou radost. Ano, je plný složitých vzorečků a rovnic, ale věřím, že ta komplikovanost má smysl. Miloš mi přislíbil, že když budu dodržovat pomalé tempo, budu rychlá jako Ferrari.

Když budu dodržovat pomalé tempo, budu rychlá jako Ferrari

Prvního výběhu jsem se nemohla dočkat. Naplánovala jsem si ho na ráno, k čemuž mě vedly dva důvody – nebude takové vedro a běh na lačno neuškodí, ale pomůže zhubnout (řekl trenér). Výrazné vedro sice nebylo, ale pršelo. Chvíli jsem zaváhala, ale pak jsem si uvědomila, že nejsem z cukru a pokračovala v anabázi. Pro jistotu jsem si napsala požadované rozpětí tepovky na ruku, už po 100 metrech ale není po taháku ani památky. Prvních deset minut jsem měla běžet pomaloučku. Normálně bych to tak dlouho nevydržela, ale když to je v plánu, tak to snad musí mít smysl ne? Moje tempo mi nedovolí předběhnout chodce. Je mi trochu trapně, ale přesvědčuji se, že bych na sebe měla být hrdá. „Přibíhám“ do parku, kde mi klesá čelist. I přes brzkou ranní hodinu a déšť je park plný sportovců. Dělá mi to velkou radost, je tam skvělá atmosféra. Někteří cvičí ve skupinkách, někteří běhají, většina ale krouží rychlochůzí kolem parku. Muži ve sportovním outfitu, ženy ve sportovní obuvi a sárí. Jsem totiž v Indii, do Čech se vracím začátkem září. Běhání je tu exotičtější a dramatičtější. Je tu velké vedro i za deště. Bohužel na kraťasy a tílko si netroufám, ne proto, že bych za každou cenu chtěla dodržovat místní zvyklosti, ale nechci si koledovat o malér. Za obtěžování si zde totiž ženy mohou samy.

Všichni mě na trase bedlivě pozorují, jak se patří na Indy (jsou velmi zvědaví a já poněkud odlišná). Mám radost z pohybu, a tak rozdávám úsměvy. Park je plný života, veverek, palem a já nechápu, že jsem takhle po ránu nevyběhla dříve. Se změnou tempa přichází malér. Pamatuju si tepovku, jakou mam nasadit, ale najednou si nejsem jistá, jak dlouho ji mam udržet. Přitom ten dnešní vzoreček je jeden z nejjednodušších. Vyřeším to kompromisem. Dobíhám nadšená a tentokrát neodfláknu ani protahování.

Když budu dodržovat pomalé tempo, budu rychlá jako Ferrari

Večer jdu na tenis, protože jsem plná energie a mám ho už dlouho domluvený. Po chvíli ale nedokážu udržet raketu a po hodině padám do postele. Probouzím se s bolestí v krku. To je tak, když je člověk do všeho hrrr. Příště dám na radu „poslouchej své srdce“, abych se opět nevyřadila na několik dní z provozu. Pravdou je, že je tu velmi zrádná klimatizace. Venku je teplota přes třicet a v klimatizovaných místnostech to nemá daleko ke sněžení. Takže vypínám klimošku, piju zázvorový čaj a dostávám se z toho.

Téměř týden na to vybíhám podruhé. Vzorečky tentokrát pro jistotu s sebou na papírku. K mému zklamání mi to nejde. Protentokrát se mi nedaří udržet rychlé tempo. Po první třetině dám na hlas svého srdce a najíždím na šnečí tempo, kdy mě i kolemjdoucí předcházejí. Piju dál zázvorový čaj a jsem optimistická v tom, že zítra už to bude lepší.

Kamila Kosinova foto
  • přečteno: 6484/6293×
Když budu dodržovat pomalé tempo, budu rychlá jako Ferrari Když budu dodržovat pomalé tempo, budu rychlá jako Ferrari

Hodnoť článek

4 z 5 hvězd lepší (17 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Ženy v běhu

všechny články Ženy v běhu

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví38
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice97
Více času na sebe12
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou32

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků