logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Úhel pohledu

Úhel pohledu

Je možné vidět, vnímat a cítit určité věci až s odstupem času? I když se nás léta dotýkají, ovlivňují nás a procházejí našimi životy? Je možné je vůbec nezachytit? Nebo je nutné vyčkat ve zrání do načasování a souhry náhod?

Čtyřicet, léta bodu zlomu, se vkrádají do mého domu. Na co je ještě spousty času a co už jen stěží dohoním? Tak asi nějak jsem v časovém předstihu bilancoval před pouhým rokem. Chtělo to změnu a určitý pohyb vpřed. Ale pohyb tak pro veterána. Běh? Mám začít s během? Natáhnout tepláky a pohnout vlastím tělem? Prožít si utrpení, které je jen na mě samém?

Dnes je to právě asi tak rok. Haruki Murakami, Christopher McDougall, Scott Jurek, Danny Dreyer, Miloš Škorpil, Zdeněk Dančo a mnoho dalších, co protkalo v tak krátkém čase můj život. Autoři, běžci, co svým během píší životy, mění osudy a předávají pomyslný štafetový kolík dalším a dalším začínajícím běžcům.

Uběhnout pár „desítek“, kde má člověk pocit, jakoby to byl nejdelší běh jeho života, ho posune a vyhecuje na tratě mnohem náročnější a delší. Půl maraton je další výzva. Obrovská zkušenost. V cíli emoce. Nepopsatelná věc. Maraton zní ještě lákavěji, ale budí i obrovský respekt. Je tam!!! Nevím, jestli to běžela hlava, co nesla nohy, nebo už je tělo natolik zoceleno, že vidím finiš. I ty tři černé nehty na nohou mi určitě odpustí. Nedá se vyprávět ten pocit tří a půl hodinového očekávání. Kdo nezažil, nemůže pochopit, co se odehrává při samotném doběhu do brány borců…

Právě jsem se vrátil z dovolené. Týden u severního moře v Německu. Celá dovolená byla časově podřízená běhu v Drážďanech, které jsme měli náhodou na trase:-).

Drážďany

Dresden Nachtlauf. 13,6 km. Nic až tak nemožného. Na prsou číslo 1555 Stepan Topatlet. Je to vůbec možné, kam až se může člověk prokousat za jediný rok? Stojím v elitě? Jsem ve snu? Vzpomínám si na Hervis, kde jsem stál až v sektoru K. Za mnou už snad jen vozíčkáři. Hlavou mi letí všechny ty výběhy se Zdeňkem a  Štefanem. Hlavně ty, kdy se mi vlastně ani moc nechtělo. Díky, bratři! A díky i sestry. To už se modlím, protože se odpočítává do výstřelu.

Drážďany jsou v kabeletvrdá ale zasloužená

Drážďany pokořeny! Probíhám poslední, ale nejdůležitější časovou bránou. 0:54:11. Rvu do sebe jablka a banány jak vyhladovělá opice. A v hlavě? Spokojenost? Ani náhodou! Příště vám to tady ukážu, Němčouři!:-) Ale i tak už asi dostali pořádně na frak. První místo za ženy doběhla Lenka Sibravová 0:52:52. První místo za muže Ondřej Fejfer 0:43:14. Čím to, že „keňanští" Češi drancují v Německu drahé kovy? Možná, že ještě přátelé němečtí nedošli toho správného načasování. Anebo se kolem nich nemihli ti správní lidé v ten pravý čas. Nevím, ale přeji to všem bez rozdílu věku, pohlaví, národnosti i náboženského vyznání.

Jdu běhat, tak ahoj, kamarádi!

Štěpán Boháček foto
  • přečteno: 4663/4566×
Úhel pohledu Úhel pohledu Úhel pohledu

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (15 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Můj závod – jak se mi běželo

všechny články Můj závod – jak se mi běželo

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví39
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice106
Více času na sebe14
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou35

kde se diskutuje

  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»
  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků