logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Slovenský týden

Slovenský týden

Ještě jsem ani nenazul své vytrvalecké botky, abych se vydal na cestu z Aše do Košic, a už jsem měl vpravdě slovenský týden. Nejdřív za mnou přijel z Bratislavy Reni a pak až z Humenného Jano.

I když jsem zvyklý, že se na mě obrací pro radu lidičky z obou našich republik, tak když za mnou přijedou až z takové dálky, aby se se mnou viděli, hodně to potěší. S Renim jsme řešili spíš praktické věci ohledně běhu a další spolupráce mezi Běžeckou školou a behame.sk. S Janem jsme si pak byli zaběhat, abych po skoro dvou letech zhlédl, jaké udělal pokroky ve svém běžeckém stylu.

S Janem jsme se poznali na běžeckém soustředění v Jizerkách, tehdy měl něco přes 100 kilo a velkou chuť běhat. I když terény v Jizerkách nebyly nejlepší pro výuku běžeckého stylu, Jan se tu dokázal natolik zlepšit, že po čtyřech dnech, co toto soustředění trvalo, odjížděl s tím, že běhal o 10 vteřin na kilometr rychleji při stejných tepových frekvencích. A to jen díky tomu, že se nebál naklonit dopředu a s hrozbou volného pádu se rozeběhl do kopců i z kopců Jizerských hor.

S Janem jsme si vyběhli na cyklostezku vedoucí z Karlína do Troje. Běželi jsme, povídali si o tom, co se za ty skoro dva roky, co jsme se neviděli, odehrálo a mezi tím jsem lehce upravoval jeho běžecký styl. Bylo vidět, že na sobě hodně zapracoval, ale přesto jsem pár chybiček našel. Hlavně běžel špičkami od sebe. Takže jsme si dali tučňáka, toho jsme před těmi dvěma roky ještě nedělali, učili se správně odvalovat nohy od paty po špičku a přitom jsem Janovi vysvětloval, že pokud jeho nohy směřují špičkami od sebe, nohy mu odvalení nedovolí. Schválně si to zkuste mít špičky od sebe a odvalit, jediné, co se vám podaří, budou tak maximálně vymknuté kotníky.

Běželi jsme dál, já si stále všímal Jankových nohou a zjistil jsem, že jeho pravá noha už pochopila, co se po ní žádá, zatímco levá si to dál směřovala Bůh ví kam. Janko nebyl první, u nějž jsem si v poslední době všiml, že jedna noha je učenlivější než druhá. Ale i na tu zatvrzelou nohu jsem již objevil fígl. Fígl spočívá v tom, že jsme schopni vnitřně vnímat rozdíly v tom, co děláme, v tomto případě jsme schopni vnímat to, jak došlapuje jedna či druhá noha, aniž bychom se na ně dívali. Takže jak pak na tu zatvrzelou nohu je docela snadné. Stačí si navnímat pocit došlapu správně došlapující nohy a tento pocit přenést na tu, co to ještě nepochopila. Od té doby, co jsem toto objevil, tak do konce tréninku obě nohy mých klientů odvalovaly dopředu.

Po tréninku jsme si došli s Janem na oběd a pak ještě pro něj vybrat nové běžecké boty, aby se mohl pustit do dlouhých tréninků, jež vyvrcholí tím, že si spolu zaběhneme Košický maraton a i nějaké kilometry mé cesty do Košic.

Ptáte se, co jsme koupili? Koupili jsme Pegasy, tak snad Janka dovedou šťastně a v pohodě vždy do cíle.

Já už se nyní těším, jak si obuji své vytrvalecké boty a vyběhnu 26. září z Aše do Košic a těším se i na všechna setkání s těmi, kteří přiběhnou, abychom si proběhli pár kilometrů spolu.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (10 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví41
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice109
Více času na sebe14
Více času na rodinu6
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou37

kde se diskutuje

  • Život neběží vždycky podle (tréninkového) plánu : Vesměs má tak člověk motivaci k dalšímu tréninku a závodění. Já podobných hraničních časů mám více,…»
  • Život neběží vždycky podle (tréninkového) plánu : Je to malichernost, ale jak dobře Vám rozumím ... :-) »
  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : nemáte někdo zkušenost s během maratonu v zimě ? »
  • Čtyřicet důvodů, proč milovat běh : Zdravím Vás, běh a celkově cvičení je super věc. Velmi zajímavé jsou nově objevené spojitosti běhu…»
  • Být zdravý a v kondici. Koho a co všechno to v našem životě ovlivňuje. Cooperův test. Čtrnáctý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : V tabulke muži 30 – 39 let, průměrný, je chyba (1900 – 1299 m), spravne ma byt 1900…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků