logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Slovenský týden

Slovenský týden

Ještě jsem ani nenazul své vytrvalecké botky, abych se vydal na cestu z Aše do Košic, a už jsem měl vpravdě slovenský týden. Nejdřív za mnou přijel z Bratislavy Reni a pak až z Humenného Jano.

I když jsem zvyklý, že se na mě obrací pro radu lidičky z obou našich republik, tak když za mnou přijedou až z takové dálky, aby se se mnou viděli, hodně to potěší. S Renim jsme řešili spíš praktické věci ohledně běhu a další spolupráce mezi Běžeckou školou a behame.sk. S Janem jsme si pak byli zaběhat, abych po skoro dvou letech zhlédl, jaké udělal pokroky ve svém běžeckém stylu.

S Janem jsme se poznali na běžeckém soustředění v Jizerkách, tehdy měl něco přes 100 kilo a velkou chuť běhat. I když terény v Jizerkách nebyly nejlepší pro výuku běžeckého stylu, Jan se tu dokázal natolik zlepšit, že po čtyřech dnech, co toto soustředění trvalo, odjížděl s tím, že běhal o 10 vteřin na kilometr rychleji při stejných tepových frekvencích. A to jen díky tomu, že se nebál naklonit dopředu a s hrozbou volného pádu se rozeběhl do kopců i z kopců Jizerských hor.

S Janem jsme si vyběhli na cyklostezku vedoucí z Karlína do Troje. Běželi jsme, povídali si o tom, co se za ty skoro dva roky, co jsme se neviděli, odehrálo a mezi tím jsem lehce upravoval jeho běžecký styl. Bylo vidět, že na sobě hodně zapracoval, ale přesto jsem pár chybiček našel. Hlavně běžel špičkami od sebe. Takže jsme si dali tučňáka, toho jsme před těmi dvěma roky ještě nedělali, učili se správně odvalovat nohy od paty po špičku a přitom jsem Janovi vysvětloval, že pokud jeho nohy směřují špičkami od sebe, nohy mu odvalení nedovolí. Schválně si to zkuste mít špičky od sebe a odvalit, jediné, co se vám podaří, budou tak maximálně vymknuté kotníky.

Běželi jsme dál, já si stále všímal Jankových nohou a zjistil jsem, že jeho pravá noha už pochopila, co se po ní žádá, zatímco levá si to dál směřovala Bůh ví kam. Janko nebyl první, u nějž jsem si v poslední době všiml, že jedna noha je učenlivější než druhá. Ale i na tu zatvrzelou nohu jsem již objevil fígl. Fígl spočívá v tom, že jsme schopni vnitřně vnímat rozdíly v tom, co děláme, v tomto případě jsme schopni vnímat to, jak došlapuje jedna či druhá noha, aniž bychom se na ně dívali. Takže jak pak na tu zatvrzelou nohu je docela snadné. Stačí si navnímat pocit došlapu správně došlapující nohy a tento pocit přenést na tu, co to ještě nepochopila. Od té doby, co jsem toto objevil, tak do konce tréninku obě nohy mých klientů odvalovaly dopředu.

Po tréninku jsme si došli s Janem na oběd a pak ještě pro něj vybrat nové běžecké boty, aby se mohl pustit do dlouhých tréninků, jež vyvrcholí tím, že si spolu zaběhneme Košický maraton a i nějaké kilometry mé cesty do Košic.

Ptáte se, co jsme koupili? Koupili jsme Pegasy, tak snad Janka dovedou šťastně a v pohodě vždy do cíle.

Já už se nyní těším, jak si obuji své vytrvalecké boty a vyběhnu 26. září z Aše do Košic a těším se i na všechna setkání s těmi, kteří přiběhnou, abychom si proběhli pár kilometrů spolu.

Miloš Škorpil foto

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (10 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

seriál Memovy rozmluvy o životě

Život kolem nás

všechny články Život kolem nás

Anketa – hlasuj i ty!

kde se diskutuje

  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Ještě jsem zapomněla mám157 cm vážím 56,5 kg »
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
  • Tipy jak spálit pět set kalorii : Já tedy nevím je mi 70 let a denně spálím 450 až520 kalorií. Neběhám. Běžný režim 2x denně s…»
  • Dýchání při běhu. Proč je lepší a účinnější dýchání (nadechování) nosem : Nevím co dělám špatně, ale při nadechování nosem se nedokážu dostatečně nadýchnout, vede to k…»
  • Jak natrénovat na maraton za 100 dní : Michale, mohu mluvit z vlastní zkušenosti, dva roky jsem se připravoval Do formy s M&F a k tomu…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků