logotype Běžecká škola Miloše Škorpila

inzerce

Matterhorn Ultraks – jednatřicátý a přesto první ročník

Matterhorn Ultraks – jednatřicátý a přesto první ročník

Když v roce 1982 pořádal Pius Fuchs první ročník běhu pod názvem Matterhornlauf, asi netušil, že se velmi rychle stane jedním z nejpopulárnějších horských běhů. V roce 1991 se konal jako mistrovství světa v horském běhu. V srpnu 2012 oslavil 30. výročí a při té příležitosti oznámil pořadatel Zermatt Bergbahnen AG jeho změnu na Matterhorn Ultraks s úplně novým pojetím. Ve výsledcích Matterhornlauf najdete i známá česká jména, v roce 2006 tu vyhrála Anička Pichrtová a na 3. místě skončila Iva Milesová. Anička si vítězství zopakovala i o rok později.

Letošní ročník se konal v sobotu 24. srpna a byl vypsán pro trasy 46, 30 a 16 km, plus dětské závody v Zermattu. Celkem bylo přihlášeno téměř 1000 běžců a běžkyň, nejpočetnější zastoupení bylo na nejdelší 46 km dlouhé trati, kde jsem jako jediný Čech figuroval také já.

Na závody do Švýcarska odjíždím z Jablonce tradičně ve čtvrtek, pátek si nechávám na regeneraci po cestě a vyzvednutí startovního čísla. To bylo možné vyzvednout od 16.00 hodin v Grandhotelu Zermatterhof. Vše probíhalo hladce, ostatně tak jako u Švýcarů vždy, alespoň podle mé zkušenosti, ve startovní tašce měli běžci připraveno pár propagačních letáků od sponzorů a bederní pás s lahví od hlavního sponzora firmy Scott.

V sobotu ráno jsem vstával už ve 4 hodiny, hned jsem kontroloval počasí, podle předpovědi mělo být dopoledne celkem pěkně a odpoledne mezi druhou a třetí hodinou mělo začít pršet. Ráno jsem musel jet z Grächenu, kde jsem byl ubytován, do Täsche a odtud vlakem do Zermattu, tam auta nesmí a od 6. hodiny jezdí mezi Täschem a Zermattem vlak „Zermatt Shuttle" každých 20 minut, za zpáteční jízdenku zaplatíte 16 CHF, auto můžete nechat zaparkované na jednom z mnoha placených parkovišť.

Na startu se to už hemžilo startujícími, potkávám tu i Philippa Reitera ze Salomon Teamu a tajně doufám, že se objeví také Kilian Jornet a ostatní. Bohužel přišli až těsně před startem.

obrázek
Před startem ukazoval Matterhorn ještě svoji vlídnou tvář.

Chvíli před 7. hodinou nás organizátoři začali nahánět do startovního koridoru na Kirchplatz v sousedství Matterhorn Musea a Grandhotelu Zermatterhof. S úderem sedmé hodiny nás Dawa Sherpa startovním výstřelem vypouští na nejdelší trať. Asi po kilometru opouštíme asfaltovou cestu a začínáme stoupat směr nejvyšší bod trasy, Gornergrat. Až na Sunneggu, která se nachází ve výšce 2288 m, se běží po lesních cestách a musíte sem nastoupat během 6 km z výšky 1605 m. Je tu také první občerstvovací stanice, ty tu jsou opravdu výborně zásobené, jen já osobně bych uvítal, kdyby jich bylo víc, na 46 km byly 4 a jedna pouze s pitím, a to si myslím, že je na tak těžký závod málo.

Po občerstvení začínáme klesat zhruba na 8 km a do výšky 2000 m. A teď to začne, stoupání na již zmíněný Gornergrat, letos jsem nahoru běžel už podruhé, byl tu také cíl červencového Ultra Zermatt Marathonu, ovšem tahle cesta je úplně o něčem jiném. Před dvěma lety jsem ji šel pěšky dolů a manželce jsem prohlásil, že bych ji nahoru běžet nechtěl. Prudká cesta, hodně kamenitá, během dalších 5 km nastoupáte 1132 m! Ovšem ty výhledy stojí za to!

obrázek
V Zermattu ještě tma a Matterhorn ozářilo sluníčko

obrázek
Opět o kousek blíž k vrcholu

Samotný Gornergrat leží ve výšce 3100 m, ale aby to nebylo tak „lehké“, tak organizátoři zvolili cestu z druhé strany a na stanici jsme vlastně klesali z o 32 m větší výšky. Byla tu také další občerstvovací stanice, tentokrát pouze s pitím.

obrázek
Nejvyšší bod se blíží

Hurá, první dnešní vrchol zdolán a to celkem v pohodě. Jak se ukázalo, tak mě osobně teprve ty těžší pasáže čekají. A to jsou seběhy, které nemám rád a kde nohy dostávají nejvíce zabrat. Ten první z Gornergratu na Riffelalp už dobře znám, ale v opačném směru, v roce 2011 tudy vedla trasa prvního ročníku Ultra Zermatt Marathonu a na běžce tu dnes čekalo 5 km prudkého klesání z 3132 m do výšky 2222 m. Riffelalp bylo místo, kde se u občerstvovačky spojila naše trasa s trasou na 30 km a spolu pokračovaly zhruba dalších 12 km. Po doplnění energie a tekutin se pokračovalo příjemnou cestou, která kopírovala vrstevnici. Ale netrvalo dlouho a následovalo pořádné vystřízlivění. Další seběh, tentokrát cestou, nad kterou by snad i kamzík ohrnoval nos. Prudké úseky dolů, kde byla natažená lana, aby se mohl našinec přidržovat, k běhu moc nesváděly. Tak to pokračovalo asi 3 km až do nejnižšího bodu 1900 m, nebudu-li počítat start a cíl, dnešního dne.

obrázek
V této části běžce čekala také jedna řádně se houpající lávka

Také jsme měli v těchto místech za sebou polovinu trati. A před sebou další stoupání na vrchol vysoký 2552 m, kde leží jezero Schwarzsee a jste tu nejblíže Matterhornu. Cestou se začalo kazit počasí, nepříjemně foukalo a čím dál víc se honily mraky. I když bylo chladněji, tak jsem se na vrcholu zdržel a pořádně se občerstvil, další možnost totiž byla až za nějakých 12 km, které rozhodně nebyly procházkou růžovým sadem.

obrázek
Schwarzsee a vrchol Matterhornu v mracích

A jak už to chodí, když jste na vrcholu, tak musíte také dolů, tentokrát byla cesta dolů vlídnější a klesalo se až do místa zvaného Stafel, kde se trasy rozdělily, a 30 kilometrová pokračovala směr Zermatt. Vlastně naše také, jen malou oklikou, na které jsme se ještě měli vyškrábat do výšky 2740 m a po hřebeni běžet nějaké 3 km, dokud se před námi nerozprostře nádherné údolí, na jehož dně, ve výšce 2357 m, stojí horská chata Trift a naše poslední možnost občerstvení.

obrázek
Tam dole leží horská chata Trift

Máme tu posledních necelých 8 km do cíle, ale ještě to nebude zadarmo. Nechám se tu zmást turistickou šipkou s nápisem Zermatt a zamířím k široké cestě, která vede z kopce údolím. Ihned mě ale zastavuje pořadatel a posílá s úsměvem přesně na opačnou stranu. No jasně, tady jsou ty oranžové fáborky, kterými je celá trasa výborně značená, jen vedou opět vzhůru! Jako by toho dnes nebylo málo, naposledy musíme vystoupat nad 2500 m. A do toho začíná bouřit a pršet. Dobývám poslední vrchol na čtyřicátém kilometru a před sebou posledních šest, které vedou z prudkého kopce do údolí, v kterém se jak na dlani rozprostírá Zermatt.

Po 8:10:27 hodinách a zdolaných 46 km probíhám, za prudkého deště a bouřlivého skandování diváků, cílovou bránou! Unavený, ale šťastný a plný euforie! Gratulují a objímají mě pořadatelé, dostávám čepičku s nápisem Matterhorn Ultraks finisher a pomalu odcházím s myšlenkou, že to byl to můj 18. maraton nebo ultramaraton v Alpách, ale rozhodně zatím nejtěžší! Podle času jsem předpokládal, že mé umístění bude spíš ke konci startovního pole, ale nakonec to bylo 129. místo z 207. klasifikovaných mužů. Vlastně jsem také zatím jediný Čech, který tuto nádhernou a náročnou trasu zaběhl.

obrázek
Převýšení

Musím se také zmínit o vítězi, stal se jím s časem 4:43:05 hod Kilian Jornet. Je to až neuvěřitelné, ale tenhle chlapík 3 dny před tímto závodem zaběhl nový rekord na trase Cervinia – Matterhorn – Cervinia za 2:52:02 hodiny.

Mezi ženami vyhrála Emelie Forsberg za 5:41:16 hodin.

Zde je ještě odkaz na fotogalerii, kde najdete pár fotografií ze závodu

A pokud chcete vidět nádherné výhledy z vrcholu Gornergrat, tak je tu také pár fotek z letošního Ultra Zermatt Marathonu

Martin Lukeš foto
  • přečteno: 5952/5789×, 1 komentář
Matterhorn Ultraks – jednatřicátý a přesto první ročník Matterhorn Ultraks – jednatřicátý a přesto první ročník Matterhorn Ultraks – jednatřicátý a přesto první ročník Matterhorn Ultraks – jednatřicátý a přesto první ročník Matterhorn Ultraks – jednatřicátý a přesto první ročník Matterhorn Ultraks – jednatřicátý a přesto první ročník Matterhorn Ultraks – jednatřicátý a přesto první ročník

Hodnoť článek

5 z 5 hvězd líbí se mi (17 hodnocení)

Bookmark and Share

Vložit komentář Vložit komentář

Monica | 2. 9. 2013 13.10 hod. | 77.48.200.xxx
Smekám velmi široký klobouk a děkuji za zasahující motivaci!

prohledávání Běžeckých článků


inzerce

Můj závod – jak se mi běželo

všechny články Můj závod – jak se mi běželo

Anketa – hlasuj i ty!

Vize pro rok 2017

Rok 2017 na sebe nedá dlouho čekat, Novoroční předsevzetí jakbysmet. Zatímco vize předpokládá dlouhodobost, Novoroční předsevzetí se vyznačují jepičím životem. Aby se Novoroční předsevzetí stalo prvním krokem k naplnění vize, je třeba si ho pořádně rozmyslet, i když znám spoustu lidí, kteří na druhou stranu tak dlouho přemýšlí a zvažují vše pro a proti, že než vše zváží, uteče pár let. Takže zvažujte pečlivě, ale dejte si časový limit na start. Jako nejlepší limit se jeví 1.1.2017, tak běžíme na to, co vy na to. Kterým směrem byste rádi v roce 2017 byli rádi, aby se ubírala vaše vize 2017?

Zlepšení či udržení zdraví35
Zlepšení nebo udržení fyzické kondice92
Více času na sebe10
Více času na rodinu4
Více času na přátele2
Více času na sebe a na rodinu11
Být víc sám (sama) sebou30

kde se diskutuje

  • Ještě jednu písničku … a tuhle taky musím : Já jsem tak poctivý (čti: zblblý :-)), že jsem dělal kliky už i o půl druhé v noci ... :-) »
  • Běžecký tréninkový plán Miloše Škorpila na třetích 13 týdnů běžeckého roku. Čtvrtletní zaměřovací trénink na maraton : Pán Škorpil, v tomto pláne odporúčate bežať dlhý beh na úrovni 82 % TF max. (okrem rozklusu a…»
  • Jak skloubit zimní radovánky s přípravou na jarní běžecké vrcholy : Zdravím Miloši, mám dotaz k pohybu venku při inverzi. Bydlím na Karvinsku, kde trvá už několik dní…»
  • Běhání v zimě a mrazu se není třeba bát! Šest zásad pro běhání v zimě a mrazu : Ahoj všem K tomu mrazu, dnes ráno jsem si dal svých obvyklých 4,75km kolem Labe a bylo to bezva, od…»
  • Jak je to tedy s tím hladem, aneb Intermittent Fasting. Osmý tip Běžecké školy pro váš lepší běh : Jesliže vycházím z "nejím, když nemám hlad" a doplním k tomu "jím, když mám…»

inzerce

běžecká škola

Běžecká škola ve firmách eshop Běžecké školy Dámský běžecký klub

rubriky běžeckých článků

autoři běžeckých článků